Kliknutím sem přejdete na domovskou stránku EUFIC
BEZPEČNOST A JAKOST POTRAVIN
POTRAVINOVÁ TECHNOLOGIE
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVÍ A ŽIVOTNÍ STYL
ONEMOCNĚNÍ SPOJENÁ SE STRAVOU
Přehledy pro spotřebitele
(Pouze v angličtině)
Jídlo k zamyšlení (Food for thought)
(Pouze v angličtině)
Iniciativy EU
(Částečně přeloženo)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Centrum pro média

Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace: overit. Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace:
overit.POTRAVINY DNEŠKA 11/1999

Dcery se podobají matkám - dědí jejich stravovací návyky

Food TodayZásady správného stravování v domácnosti se kladně projevují při tvorbě vlastního názoru dětí na pokrmy, které dostávají. Čím dříve se v rodině s touto výchovou započne, tím lépe, neboť děti jsou schopné přebírat návyky rodičů již ve velmi ranném věku. Zvláště u dívek byla pozorována tendence kopírovat chování svých matek nejen z hlediska oblékání a módy, ale i stravovacích návyků. Nedávno provedená studie prokázalo, že dcery matek s nadváhou mají rovněž problémy s obezitou v mnohem větším počtu než synové.

Dcery velice snadno přejímají stravovací návyky svých matek, je proto velice důležité, aby chování rodičů a zvláště matek odpovídalo jejich vlastním představám, a to nejen z hlediska stravování, ale i všech ostatních společenských oblastí.

Většinou je značně obtížné prokázat, jak jsou názory na jednotlivé potraviny a celkově na výživu tvořeny, neboť ovlivňování rodiči je převážně pasivní. Například, jestliže matka jen tak mimochodem řekne: "Mám hrozně tlusté nohy" a její strava se liší od ostatních členů rodiny, pak především dcery mohou po vzoru matky přizpůsobit své chování tak, aby mohly kladně ovlivnit rozměry těch částí těla, se kterými nejsou spokojeny.

V jiných případech může být ovlivňování dětí mnohem aktivnější a nemusí být omezeno pouze na matky. Rodiče si obvykle přejí, aby dívky vypadaly dobře, což většinou znamená, že mají být štíhlé. Často je pak postavení dívek v rodině velmi obtížné. 25letá Nora Klein z Bonnu k tomu říká: "Mojí rodiče jsou jako potravní policie. Oba kriticky pozorují při každém jídle, co a kolik toho sním, matka se vyptává, co jsem jedla ve škole a večer dávají v kuchyni pozor, zda něco ještě sním po večeři. Stávám se z toho úplně paranoidní a musím přímo bojovat o zachování kladného vztahu k pokrmům a dietě obecně".

Svůj podíl na neustálém tlaku na dívky a ženy mají i media a širší společnost, neboť na ně vyvíjí neustálý tlak, aby byly štíhlé a v dobré kondici (fit). Pozitivní stránkou je skutečnost, že jestliže tomuto tlaku podléhají matky, mohou pak mít pozitivní vliv i na své dcery.

Ref.

  • Amer.Journal of Clinical Nutrition, April 99, Vol. 69, 608-613: Like mother like daugther, familial patterns of overweight are mediated by mothers dietary disinhibitions.T. Cutting et al.
  • Fisher J.A., Birch L.L.: 3-5 year old children´s fat preferences and fat consumption related to parental adiposity. J. Am. Duet. Assoc., 1995, 95, 7564.

CO JE EUFIC?
Evropská rada pro informace o potravinách (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizace, která poskytuje vědecky podložené informace o bezpečnosti a jakosti potravin, zdraví a výživě médiím, výživovým odborníkům, lékařům, pedagogům a lidem ovlivňujícím veřejné mínění tak, aby byly pro spotřebitele srozumitelné.

Další informace
Tato stránka byla naposledy aktualizována dne 20/09/2016
Zobrazit všechny výsledky vyhledávání