Kliknutím sem přejdete na domovskou stránku EUFIC
BEZPEČNOST A JAKOST POTRAVIN
POTRAVINOVÁ TECHNOLOGIE
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVÍ A ŽIVOTNÍ STYL
ONEMOCNĚNÍ SPOJENÁ SE STRAVOU
Přehledy pro spotřebitele
(Pouze v angličtině)
Jídlo k zamyšlení (Food for thought)
(Pouze v angličtině)
Iniciativy EU
(Částečně přeloženo)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Centrum pro média

Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace: overit. Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace:
overit.POTRAVINY DNEŠKA 12/2001

Význam střevní mikroflory

Food TodayVětšina lidí si spojuje střevní onemocnění s patogenními "špatnými" bakteriemi, avšak velmi málo zná pozitivní vliv užitečných střevních bakterií na lidské zdraví.

V této souvislosti je nutné si uvědomit a poznat pochody probíhající v našem zažívacím traktu, kde je potrava trávena a poskytuje tak tělu nezbytné živiny a zároveň odstraňuje z těla odpadní materiály a toxiny. Zajištění zdraví a správné funkce trávicího systému je závislé na udržování rovnováhy mezi miliardami bakterií žijících v tomto systému. Porušení této rovnováhy se může projevit různými zdravotními problémy spojenými se špatným trávením, sníženou imunitou a průjmy. Narušení přírodní rovnováhy střevní mikroflóry může být způsobeno stresem, nevhodnou dietou, užíváním antibiotik, nebo i pouhou déle trvající únavou.

Studie provedené v nedávné době prokázaly, že střevní mikroflóra, především v části tlustého střeva (kolonu), může podstatně ovlivňovat zdravotní stav a zdá se, že úloha střevního traktu a jeho vlivu na lidské zdraví byla až dosud podceněna.

Bakterie a zdravotní stav střevního traktu
Lidské tlusté střevo obsahuje více než 200 druhů bakterií a vědci nyní zkoumají jejich účinek a vliv na zdravotní stav střevního traktu.

V zažívacím traktu dospělého člověka je více než 1 kg bakterií a během jednoho roku jich člověk spolu s exkrementy vyloučí množství, které přibližně odpovídá jeho vlastní hmotnosti. Některé střevní bakterie rodu lactobacilli a bifidobacteria mají příznivý vliv na lidské zdraví. Podle nedávných studií mohou tyto bakterie, které se nazývají "probiotika" udržovat potřebnou rovnováhu střevních mikroorganismů, podporovat střevní imunitu a bránit nadměrnému pomnožení patogenních bakterií, které mohou působit žaludeční a střevní potíže i průjmová onemocnění. Současně jsou studovány předpokládané účinky probiotik při ochraně před alergiemi a jejich funkce při syntéze některých vitaminů.

Probiotika a prebiotika
Již řadu let probíhá vývoj probiotických potravin, které obsahují živé kultury mikroorganismů získané buď fermentací, nebo přímým přídavkem vhodných kultur. Jako příklad těchto probiotických potravin lze uvést zakysané mléčné výrobky, jogurty, fermentovanou zeleninu a sojové produkty. V současné době je možné přidávat probiotika do některých druhů potravin jako je dětská výživa (obohacená bifidobakteriemi), nebo vyrábět probiotické mikroorganismy jako potravinové doplňky.

Při vývoji fermentovaných mléčných výrobků a dalších potravin obsahujících probiotika existují dva kritické faktory: zachování životnosti bakterií nejen v potravině nebo doplňcích, ale i v zažívacím traktu a dále zajištění identity použitých mikroorganismů. Tyto probiotické mikroorganismy jsou buď aerobní, nebo anaerobní a v lidském zažívacím traktu existují podmínky, které brání jejich přežití, např. kyselé prostředí v žaludku, sekrece žluči a přítomnost různých střevních bakterií. Jednou z možností překonání problémů je přídavek vlákniny, která tvoří nestravitelnou složku potraviny, ale je využívána probiotickými mikroorganismy. Tyto složky potravin jsou označovány jako "prebiotika".

Tento přístup, kombinace probiotik (živých bakterií) a prebiotik (potravinové složky, kterou využívají k růstu) se uplatňuje při vývoji inovovaných potravinářských výrobků ("synbiotik"), jejichž příznivé účinky na zdravotní stav člověka závisí na použitém mikroorganismu (probiotiku) a substrátu (prebiotiku), které tvoří složku potraviny.

Oblast pro- a prebiotik nabízí široké možnosti využití při vývoji inovovaných potravin, nezbytný je však další výzkum k objasnění vzájemných funkcí a potvrzení zdravotních účinků těchto přídavků do potravin.

Ref.
Gibson G.R. a Roberfroid M.B. (1995). Dietary Modulation of the Human Colonic Microbiota: Introducing the Concept of Prebiotics. J. Nutr., 125, 14011-2.
Související podcasty
Carbohydrates & fibre, Dietary fibre, Obesity, Gut health, Functional foods
Carbohydrates & fibre, Gut health, Obesity, Functional foods , Dietary fibre
Food labelling & claims, Fortified foods , Functional foods , Dietary fibre, Vláknina, Omega-3, Food Choice
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY (FAQ) (Pouze v angličtině)
CO JE EUFIC?
Evropská rada pro informace o potravinách (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizace, která poskytuje vědecky podložené informace o bezpečnosti a jakosti potravin, zdraví a výživě médiím, výživovým odborníkům, lékařům, pedagogům a lidem ovlivňujícím veřejné mínění tak, aby byly pro spotřebitele srozumitelné.

Další informace
Tato stránka byla naposledy aktualizována dne 26/08/2016
Zobrazit všechny výsledky vyhledávání