Kliknutím sem přejdete na domovskou stránku EUFIC
BEZPEČNOST A JAKOST POTRAVIN
POTRAVINOVÁ TECHNOLOGIE
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVÍ A ŽIVOTNÍ STYL
ONEMOCNĚNÍ SPOJENÁ SE STRAVOU
Přehledy pro spotřebitele
(Pouze v angličtině)
Jídlo k zamyšlení (Food for thought)
(Pouze v angličtině)
Iniciativy EU
(Částečně přeloženo)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Centrum pro média

Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace: overit. Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace:
overit.POTRAVINY DNEŠKA 07/1999

Nové nutričně významné složky rostlinného původu

Food TodayVětšina lidí je přesvědčena, že ovoce a zelenina tvoří zdravé složky výživy. Obsahují vitaminy, některé minerální látky a zvyšují příjem vlákniny. Je proto velice užitečné zvyšovat spotřebu ovoce i zeleniny, neboť mimo již zmíněných složek obsahují řadu dalších významných látek, které mohou příznivě ovlivňovat naše zdraví. Tyto látky se nazývají fytonutrienty.

Znalost funkce fytonutrientů v rostlinách pomáhá při poznávání, jak mohou být prospěšné i pro lidský organismus. Zelená a červená barviva v zelí a špenátu, rajčatech a jahodách se podílejí na absorpci škodlivých ultrafialových slunečních paprsků. Aromatické složky obsažené v česneku a cibuli pomáhají při ochraně této zeleniny proti bakteriálním a virovým infekcím a některé enzymy blokují vznik nežádoucích toxických látek.

Rostliny si vytvářejí stovky přírodních ochranných látek, které je chrání před různými nežádoucími vlivy plísňových a bakteriálních infekcí a pomáhají překonávat různé stresy vyvolané nepříznivými vlivy prostředí.

Z teoretického hlediska se proto lze domnívat, že při konzumaci těchto rostlin je možné využít tyto ochranné faktory i v lidském organismu. Mnohé z fytonutrientů, které vědci objevili, mají podobně jako vitamin C antioxidační vlastnosti, což znamená, že mohou likvidovat volné radikály. Tyto látky produkované organismem, pokud nejsou deaktivovány, mohou vyvolávat změny v buňkách, které jsou pak příčinou různých onemocnění od srdečních chorob a rakoviny až k očnímu zákalu a tvorbě vrásek.

Příznivé vlivy fytonutrientů na zdraví lidí byly objeveny při studii různých onemocnění po celém světě; bylo například zjištěno, že některé složky potravy mohou chránit japonské ženy a muže proti rakovině prsu a prostaty.

Jeden z hlavních rozdílů mezi japonskou a evropskou stravou spočívá ve velkém množství sojových bobů a výrobků z nich v japonských pokrmech. Důsledkem je, že hladina rostlinných oestrogenů v krvi je u Japonců 5x vyšší než u Evropanů. Japonští vědci se na základě provedených studií domnívají, že tyto rostlinné oestrogeny mohou blokovat činnost lidských oestrogenů v těle, což může vysvětlovat rozdíly v četnosti výskytu rakoviny prsu a prostaty na Západě a Východě.

Avšak i v celé Evropě existuje mnoho oblíbených potravin a pokrmů, které obsahují velké množství ochranných fytonutrientů.

Následující tabulka poskytuje více informací a je zároveň dobrým doporučením, abychom zvýšili spotřebu ovoce a zeleniny nejen pro hezké barvy a dobrou chuť, ale i pro své zdraví. 

Potravina
Fytonutrient
Zdravotní účinky, chrání proti
Rajčata
červené barvivo lykopen
srdeční choroby, rakovina prostaty
česnek, cibule
sirné sloučeniny, např. alicin, saponiny
infekce, zvýšená hladina cholesterolu, nádorová onemocnění
Mrkev
oranžové barvivo, beta karoten
maligní změny v plicích
brokolice, zelí, růžičková kapusta
isothiakyanáty
rakovina plic
jahody, hrozny
kyselina ellagová
složky tabákového kouře
pomeranče, grapefruity
terpeny
vředy, zubní kazy
jablka, hrozny, cibule, čaj
kvercetin
srdeční choroby, rakovinové změny buněk

Ref.

  • Recent Advances in Phytochemistry: Functionality of Food Phytochemicals. Vol.31: 1997 - Timothy Johns and John Romes. Published by Plenum Press.
  • Antioxidants - the case for fruit and vegetables in the diet Cartherine Rice Evan and Nicholas J. Miller: British Food Journal, Vol. 97, No. 9, 1995, pp. 340Journal, Vol. 97 No 9, 1995, pp 35-40.
Související podcasty
Carbohydrates & fibre, Dietary fibre, Obesity, Gut health, Functional foods
Dietary fibre, Carbohydrates & fibre, Obesity, Jídelníček a kontrola hmotnosti, Eating behaviour, Dietary intake
Carbohydrates & fibre, Gut health, Obesity, Functional foods , Dietary fibre
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY (FAQ) (Pouze v angličtině)
CO JE EUFIC?
Evropská rada pro informace o potravinách (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizace, která poskytuje vědecky podložené informace o bezpečnosti a jakosti potravin, zdraví a výživě médiím, výživovým odborníkům, lékařům, pedagogům a lidem ovlivňujícím veřejné mínění tak, aby byly pro spotřebitele srozumitelné.

Další informace
Tato stránka byla naposledy aktualizována dne 24/08/2016
Zobrazit všechny výsledky vyhledávání