Kliknutím sem přejdete na domovskou stránku EUFIC
BEZPEČNOST A JAKOST POTRAVIN
POTRAVINOVÁ TECHNOLOGIE
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVÍ A ŽIVOTNÍ STYL
ONEMOCNĚNÍ SPOJENÁ SE STRAVOU
Přehledy pro spotřebitele
(Pouze v angličtině)
Jídlo k zamyšlení (Food for thought)
(Pouze v angličtině)
Iniciativy EU
(Částečně přeloženo)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Centrum pro média

Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace: overit. Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace:
overit.POTRAVINY DNEŠKA 01/2004

Nové potraviny pro nový životní styl. Co nám zajišťuje dostatečný příjem vitaminů a minerálních látek?

Food Today
Spotřebitelé konzumují stále větší množství potravinových doplňků a obohacených potravin, které jsou nabízeny v obchodech se zdravými potravinami, lékárnách a supermarketech. Avšak co jsou to vlastně potravinové doplňky a obohacené potraviny a k čemu se používají?

Potravinové doplňky

Životní styl se stává stále více hektickým, lidé mají méně času na přípravu pokrmů a vzrůstá proto zájem o vhodné potravinové doplňky, které představují zdroje koncentrovaných živin nebo jiných složek s výživnými nebo fyziologickými účinky. Spotřebitelé je používají k doplnění živin přítomných v běžných potravinách. Na trhu jsou k dispozici ve formě tablet, kapslí, pilulek nebo roztoků, s vhodnou odměrkou takže se pohodlně dávkují . Až do nedávna se potravinových doplňků týkaly v různých zemích EU různé zákony. Od 31.7.2003 však tyto země přijaly zákon, který uvádí, které vitaminy a minerální látky a v jaké formě mohou být pro výrobu potravinových doplňků používány. Zároveň opravňuje Evropskou Komisi k stanovení množství vitaminů a minerálních látek v potravinových doplňcích a harmonizuje pravidla označování těchto výrobků.

Co musí být na etiketě uvedeno?

Jedním z hlavních cílů legislativy EU o potravinových doplňcích je utvoření jednotného evropského trhu těchto výrobků. Výrobci tak mají stejné podmínky pro podnikání a spotřebitelé jistotu, že ve všech zemích EU mohou koupit preparáty se srovnatelným složením i účinky. Srovnatelné výrobky musí být rovněž srovnatelně značeny na etiketách. Evropská legislativa ukládá všem výrobcům, aby na etiketách bylo uvedeno, že výrobek je "potravinový doplněk", které živiny a další složky obsahuje (např. které vitaminy a minerální látky), jaká je doporučená denní dávka a varování, aby tato dávka nebyla překračována. Na obalu nesmí být uvedeno, že potravinový doplněk může nahradit zdravou a vyváženou běžnou potravu, ani že může být užíván pro léčbu nějaké nemoci. Na etiketě musí být rovněž uvedeno upozornění, aby tyto výrobky byly ukládány mimo dosah dětí.

Potravinové doplňky představují pohodlný způsob doplňování nutričních složek, které mohou chybět, nebo být v nedostatečném množství v běžné stravě, nejsou však jediným zdrojem vitaminů a minerálních látek. Silně vzrůstá rovněž trh s fortifikovanými (obohacenými) potravinami.

Obohacené potraviny

Obohacené potraviny jsou potravinářské výrobky s přídavkem určitých nutričních složek. Pro jejich výrobu existuje více důvodů, např. doplnění důležitých složek ztracených při výrobě a skladování na původní hodnoty, nebo zajištění obdobné nutriční hodnoty náhradním potravinám, aby byly srovnatelné s jinými (např. přídavek vitaminů přítomných v másle do margarinů), případně obohacení potravin, které nemusí obsahovat žádné nutričně významné látky, nebo jen ve velmi malém množství.

Stejně jako v případě potravinových doplňků, vyvíjí Evropská Unie legislativní harmonizační opatření týkající se obohacených potravin. Tato opatření budou obsahovat seznam potravin, které bude možno obohacovat vitaminy nebo minerálními látkami. Jedním z omezení, které se zavádí, je zákaz označování potravin jako "dobré" na základě jejich nutričního profilu.

Potraviny proti lékům

Legislativa EU definuje léky jako látky pro prevenci nebo léčení nemocí. Je mnohem přísnější a v mnoha případech lze léky získat jen na lékařský předpis. Obohacené potraviny nebo potravinové doplňky proto nemohou být považovány za prostředky pro léčení nemocných osob.

Doplňující zdroj vitaminů a minerálů

Potravinové doplňky a obohacené potraviny představují jeden ze způsobů zajištění optimálního příjmu všech nutričních složek s přihlédnutím k celé řadě faktorů včetně dietních, společenských, kulturních a estetických. Komisař EU pro zdraví a ochranu spotřebitelů, David Byrne, uvedl: "Musí nám být jasné, že nejlepším řešením pro zdravý vývoj a život lidí je pestrá strava. Potravinové doplňky mají sloužit k vyrovnání nedostatečného příjmu esenciálních živin určitých osob nebo populačních skupin, nebo pro nezbytné a nutné zvýšení příjmu těchto živin. Etikety na těchto výrobcích musí spotřebitele dostatečně a jasně informovat o způsobu jejich použití a omezeních".

CO JE EUFIC?
Evropská rada pro informace o potravinách (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizace, která poskytuje vědecky podložené informace o bezpečnosti a jakosti potravin, zdraví a výživě médiím, výživovým odborníkům, lékařům, pedagogům a lidem ovlivňujícím veřejné mínění tak, aby byly pro spotřebitele srozumitelné.

Další informace
Tato stránka byla naposledy aktualizována dne 20/09/2016
Zobrazit všechny výsledky vyhledávání