Kliknutím sem přejdete na domovskou stránku EUFIC
BEZPEČNOST A JAKOST POTRAVIN
POTRAVINOVÁ TECHNOLOGIE
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVÍ A ŽIVOTNÍ STYL
ONEMOCNĚNÍ SPOJENÁ SE STRAVOU
Přehledy pro spotřebitele
(Pouze v angličtině)
Jídlo k zamyšlení (Food for thought)
(Pouze v angličtině)
Iniciativy EU
(Částečně přeloženo)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Centrum pro média

Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace: overit. Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace:
overit.POTRAVINY DNEŠKA 06/2003

Omega-3 mastné kyseliny: kde je získáme?

Food TodayŽádná samostatná potravina nemůže zajistit lidem zdraví, avšak vyšší spotřeba ryb je jednou z možností, jak na základě vhodného složení potravin lze zlepšit i náš zdravotní stav. Ryby jsou totiž důležitým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které mají významné zdravotní účinky. Zvláště vysoký obsah omega-3 mastných kyselin má maso např. lososa, sardinky, tuňáka, doporučuje se však zvýšit spotřebu všech druhů ryb a mořských plodů.
Správná volba tuků

Pestrá strava v přiměřeném množství je podle názorů odborníků jedním z předpokladů dobrého zdravotního stavu. Jinými slovy, strava složená z širokého sortimentu potravin zajišťuje lépe komplexní výživu a je mnohem výhodnější než dieta založená jen na několika druzích potravin.

Obecně je doporučováno volit stravu tak, aby neobsahovala příliš mnoho tuků, především s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin a cholesterolu. Hlavním zdrojem nasycených tuků jsou tučné druhy masa a plnotučné mléčné výrobky, zatímco zdrojem nenasycených tuků jsou především rostlinné oleje. Potraviny obsahující vyšší podíl mono- a polynenasycených tuků snižují rovněž hladinu "špatného" cholesterolu. Ideální strava by tedy měla obsahovat více mono- a polynenasycených tuků, než běžná evropská strava.

Mastné kyseliny omega-3

V celé skupině polynenasycených tuků existují dvě důležité podskupiny mastných kyselin omega-3 a omega-6. Rostlinné oleje obsahují mnoho omega-6 mastných kyselin a většina Evropanů jich získává ve své potravě dostatečné množství, avšak mastných kyselin omega-3 je v této běžné potravě nedostatek. Ve větším množství se nalézají v rybách, korýších, tofu, mandlích, vlašských ořechách, dále pak v některých rostlinných olejích, např. z lněného semene nebo bezerukové řepky (kanola). Omega-3 mastné kyseliny příznivě ovlivňují průběh kardiovaskulárních chorob. Předmětem výzkumu je i studium funkce omega-3 kyselin v mozku a jejich vlivu na zrak. Existuje domněnka, že zabraňují degeneraci žluté skvrny (makuly) v oku, což je běžný důvod oslepnutí. Mají rovněž příznivý účinek na zmírňování některých depresivních poruch. V rámci výzkumu je dále studován vliv omega-3 kyselin na imunitní systém a jejich pozitivní účinek na rheumatickou arthritidu, astma, lupenku, ledvinové poruchy a rakovinu.

Zdravotníci proto doporučují konzumovat ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny dvakrát týdně. Jen některé druhy ryb obsahují velké množství omega-3 kyseliny, avšak pravidelná konzumace všech druhů ryb dodává tělu významné množství těchto mastných kyselin. Obecně lze říci, že tučné druhy ryb, jako je losos, sardinka, sleď, makrela a pstruh, obsahují přibližně 1,0 - 1,8 g omega-3 mastných kyselin ve 100 g vařeného masa, v ostatních druzích ryb, v mušlích a korýších, je obsah nižší, kolem 0,5 g na 100 g.

Ryby a korýši představují výborný zdroj bílkoviny s nízkým obsahem tuku. Jedna 100 g porce většiny ryb a korýšů představuje kolem 20 g bílkovin, což je přibližně jedna třetina denního doporučeného příjmu. Rybí bílkoviny jsou vysoce kvalitní, neboť obsahují převážně esenciální aminokyseliny a jsou velmi dobře stravitelné. Obecně rybí maso obsahuje méně tuku, než maso hovězí, vepřové i drůbeží, a většinou obsahuje i poněkud méně cholesterolu. Obsah tuku závisí na druhu ryby a období lovu. Bílé ryby a různé dary moře obsahují méně než 5 % (např. garnát, humr, mušle, sépie, treska, platýz). U tučných ryb (losos, úhoř, sardinka, tuňák, makrela) je obsah tuku až 25 %, ten je však většinou nenasycený, a proto pro organismus prospěšný.

Ryby obsahují rovněž mnoho minerálních látek (železo, zinek, jod) a konzervované ryby s měkkými poživatelnými kostmi i mnoho vápníku.

Zvýšit spotřebu ryb je velmi snadné, nejlépe je zařadit do jídelníčku 2x týdně rybu jako náhradu za jiný druh masa.

Obsah omega-3 kyselin v rybách a korýších
(g ve 100 g upravené tkáně)
losos atlantský, vařený, pečený 1.8
ančovička, konzervovaná v oleji 1.7
sardinka s kostmi, konzervovaná v rajském protlaku 1.4
sleď naložený v láku 1.2
makrela vařená 1.0
pstruh duhový, vařený 1.0
mečoun vařený 0.7
tuňák konzervovaný ve vodě 0.7
platejs vařený 0.4
treska vařená 0.1
mušle vařená 0.7
mušle vařená 0.7
ústřice 0.5
garnát vařený 0.3

Související podcasty
Fats, Diet-related diseases, Healthy eating, Food Choice, Omegas, Trans fatty acids
Fats, Obesity, Diet-related diseases, Cardiovascular disease
CO JE EUFIC?
Evropská rada pro informace o potravinách (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizace, která poskytuje vědecky podložené informace o bezpečnosti a jakosti potravin, zdraví a výživě médiím, výživovým odborníkům, lékařům, pedagogům a lidem ovlivňujícím veřejné mínění tak, aby byly pro spotřebitele srozumitelné.

Další informace
Tato stránka byla naposledy aktualizována dne 20/09/2016
Zobrazit všechny výsledky vyhledávání