Kliknutím sem přejdete na domovskou stránku EUFIC
BEZPEČNOST A JAKOST POTRAVIN
POTRAVINOVÁ TECHNOLOGIE
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVÍ A ŽIVOTNÍ STYL
ONEMOCNĚNÍ SPOJENÁ SE STRAVOU
Přehledy pro spotřebitele
(Pouze v angličtině)
Jídlo k zamyšlení (Food for thought)
(Pouze v angličtině)
Iniciativy EU
(Částečně přeloženo)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Centrum pro média

Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace: overit. Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace:
overit.POTRAVINY DNEŠKA 09/2000

Geneticky modifikovaná rajská jablíčka

Food TodayMezinárodní výzkumný tým, zahrnující pracovníky ze Spojeného království, Japonska a Německa, vyvinul odrůdu rajčat, která obsahují trojnásobné množství beta-karotenu proti běžným odrůdám. 

Karotenoidy tvoří skupinu rostlinných pigmentů, které jsou příčinou žlutého až červeného zbarvení ovoce, zeleniny a květin. Jeden z této skupiny, beta karoten, se v lidském těle mění na vitamin A. Ten je významnou složkou ve výživě, neboť jeho nedostatek je spojován s nemocemi oběhového systému, některými druhy rakoviny a může být rovněž příčinou degeneračních změn očí, které mohou vést až k oslepnutí. Na základě výsledků výzkumných prací byla rovněž vyslovena domněnka, že vyšší příjem beta-karotenu může příznivě ovlivňovat imunitní systém a snižovat případné poškození kůže slunečním zářením. Organizace UNICEF odhaduje, že ročně umírá jeden až dva miliony dětí ve věku jednoho až čtyř roku v důsledku nedostatku vitaminu A.

Rajčata a výrobky z nich (šťávy, omáčky, kečupy) představují v lidské výživě důležitý zdroj karotenoidů. Mimo to obsahují rajčata další důležité látky, např. vitaminy E a C a flavonoidy. Většina lidí však spotřebuje méně, než je doporučená denní dávka, tj. pět dávek ovoce a zeleniny.

Jedna z možností zvýšení příjmu karotenoidů je zvýšit jejich obsah v ovoci a zelenině. Pro dosažení tohoto cíle nezbytné porozumět pochodům, kterými rostliny řídí syntézu a ukládání karotenoidů. K těmto účelům je nutné použít biochemické metody, molekulární biologii a elektronovou mikroskopii. Tento cíl, zvýšení nutriční hodnoty rajčat, je důležitý nejen z hlediska výživového, ale i ekonomického.

Výzkumná skupina, kterou vede prof. P. Bramley z Londýna (Royal Holloway, Univ. of London) pozměnila syntézu karotenoidů rajčaty přenosem genů určité bakterie do rostliny. Tento gen mění sloučeninu phytoen na lykopen, který je příčinou jasně červené barvy rajčat a který se dále účastní syntézy beta-karotenu. Rajčata pak obsahují až 3,5 x více beta-karotenu. Tato modifikace nemá vliv na růst nebo vývoj rostlin a přenáší se i na další generace.

Zvýšení obsahu beta-karotenu a dalších karotenoidů v potravinách tímto způsobem je mnohem účinnější než suplementace potravin nebo příjem tabletami, neboť další výživové složky v potravině působí s karotenoidy synergicky. Rovněž bylo zjištěno, že tepelně zpracovaná rajčata a výrobky z nich mají zvýšenou nutriční hodnotu, neboť umožňují lepší absorpci karotenoidů v zažívacím traktu.

Předtím, než takto geneticky modifikovaná rajčata bude možno uvést na trh, bude nezbytné na základě rozsáhlých prací ověřit, jejich bezpečnost pro lidskou spotřebu.

Související podcasty
CO JE EUFIC?
Evropská rada pro informace o potravinách (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizace, která poskytuje vědecky podložené informace o bezpečnosti a jakosti potravin, zdraví a výživě médiím, výživovým odborníkům, lékařům, pedagogům a lidem ovlivňujícím veřejné mínění tak, aby byly pro spotřebitele srozumitelné.

Další informace
Tato stránka byla naposledy aktualizována dne 24/08/2016
Zobrazit všechny výsledky vyhledávání