Kliknutím sem přejdete na domovskou stránku EUFIC
BEZPEČNOST A JAKOST POTRAVIN
POTRAVINOVÁ TECHNOLOGIE
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVÍ A ŽIVOTNÍ STYL
ONEMOCNĚNÍ SPOJENÁ SE STRAVOU
Přehledy pro spotřebitele
(Pouze v angličtině)
Jídlo k zamyšlení (Food for thought)
(Pouze v angličtině)
Iniciativy EU
(Částečně přeloženo)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Centrum pro média

Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace: overit. Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace:
overit.POTRAVINY DNEŠKA 07/1998

Nová vakcína proti zubním kazům

Food TodayBritští vědci vyvinuli úspěšnou vakcínu chránící před zubním kazem. Byla získána z geneticky modifikovaných tabákových rostlin. Tato zpráva byla publikována v Nature Medicine. Výsledky získané v průběhu čtyřměsíčního ověřovacího pokusu na pacientech byly velmi slibné a podpořily názor, že tento lék by mohl být k dispozici veřejnosti během několika let.

 Příčinou vzniku zubního kazu je bakterie Streptococcus mutans, která při tvorbě kyselin využívá cukry a další sacharidické látky tvořící zubní plak. Zubním kazem je postižena přibližně polovina všech pětiletých dětí a tři čtvrtiny mládeže ve věku 17 roků. Tekutá vakcína vyvinutá v Anglii se prostě nanese na povrch zubů. Několikrát opakovaná aplikace vakcíny ochrání zuby před kazem nejméně na 4 měsíce. Aktivní složkou jsou protilátky, které se vážou na přítomné bakterie Streptococcus a brání jim v zachycení na zubech.

Tato práce je vyvrcholením dvaceti pětiletého úsilí na tomto úseku v Guys Hospital in London, UK. Původní snahou bylo vytvoření tradiční vakcíny pro injikování do krve, avšak revoluční pokroky v molekulární biologii umožnily přípravu geneticky modifikovaných rostlin tabáku, které fungují jako výrobce velkého množství čisté a bezpečné vakcíny pro orální užívání. Osm malých rostlin nebo jedna dorostlá rostlina jsou zcela postačující pro jednu léčebnou dávku. Výroba vakcíny ve velkém z tabákových rostlin je tímto postupem velmi laciná.

Toto je prvý příklad, kdy byl prostřednictvím genově modifikované rostliny vyroben účinný léčebný prostředek pro lidi. Prof. Tom Lehner, jeden z vedoucích pracovníků tohoto projektu byl prvý člověk, který přibližně před osmi lety vzal do úst tuto kapalinu bez barvy a chuti. K tomuto problému pravil: „Nejprve je zapotřebí provést širší ověření účinků preparátu. Je třeba rozhodnout, zda si ho bude moci aplikovat každá osoba sama. Já sám dávám přednost tomu, aby v několika příštích letech, než poznáme všechny možnosti tohoto léčebného postupu, byl tento preparát aplikován zubním lékařem. Po několika letech bude možno pokusně ověřovat užití této vakcíny doma, prostřednictvím zubní pasty nebo zubní vody pro vyplachování úst, případně tabletami.

Britská asociace zubních lékařů tuto novinku vítá, zároveň však vydala varování. I když by vakcína byla úspěšně užívána v širším měřítku, lékaři doporučují, aby nebyly zanedbávány základní pravidla ústní hygieny. Pravidelné čištění zubů kartáčkem a pastou s obsahem fluoridů bude i nadále důležitým postupem k zajištění zdravého chrupu. Rovněž je důležité omezit mlsání mezi pravidelnými jídly, neboť i takto lze zlepšit zdraví zubů.

CO JE EUFIC?
Evropská rada pro informace o potravinách (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizace, která poskytuje vědecky podložené informace o bezpečnosti a jakosti potravin, zdraví a výživě médiím, výživovým odborníkům, lékařům, pedagogům a lidem ovlivňujícím veřejné mínění tak, aby byly pro spotřebitele srozumitelné.

Další informace
Tato stránka byla naposledy aktualizována dne 26/08/2016
Zobrazit všechny výsledky vyhledávání