Kliknutím sem přejdete na domovskou stránku EUFIC
BEZPEČNOST A JAKOST POTRAVIN
POTRAVINOVÁ TECHNOLOGIE
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVÍ A ŽIVOTNÍ STYL
ONEMOCNĚNÍ SPOJENÁ SE STRAVOU
Přehledy pro spotřebitele
(Pouze v angličtině)
Jídlo k zamyšlení (Food for thought)
(Pouze v angličtině)
Iniciativy EU
(Částečně přeloženo)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Centrum pro média

Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace: overit. Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace:
overit.POTRAVINY DNEŠKA 06/2001

Dieta a bolesti hlavy

Food Today
Mnozí lidé trpící migrénou jsou přesvědčeni, že její příčinou mohou být do značné míry i některé  potraviny. Její častější výskyt pouze u některých osob může být ovlivňován neschopností organismu inaktivovat přírodní aminy přítomné v některých potravinách.

Migrénové bolesti hlavy jsou klinicky rozeznatelné stavy, které postihují 8 až 20 procent populace. Chronické úporné bolesti mohou do značné míry negativně ovlivňovat pracovní výkony v zaměstnání i rodinný život. Mezi známé příčiny patří stresy, hormonální změny i případně i dědičnost. Migréna postihuje více ženy než muže. U vnímavých osob může být příčinou i nepravidelný a nedostatečný spánek, nepravidelný příjem potravy, nebo úplný půst.

Bolesti hlavy jsou ovlivňovány psychologickým stavem a dosud nebylo přesně stanoveno, do jaké míry se na nich podílí potrava. Některé potraviny se však na vzniku migrény mohou podílet, např. dobře uleželé sýry, alkoholické nápoje (zvláště červené víno), nakládané, konzervované nebo marinované potraviny včetně výrobků z ryb, kyselé zelí, z ovoce pak avocado, maliny a banány. Avšak vyloučení těchto specifických potravin jen zřídka odstraní bolesti, neboť ve většině případech je příčinou migrény komplexní kombinace více rizikových faktorů.

Nápory migrény jsou spojovány s přítomností různých aminů vyskytujících se v potravinách. Tyto dusíkaté sloučeniny se obecně vyskytují v živočišných a rostlinných tkáních i v mikroorganismech a často se podílejí na charakteristické chuti a vůni potravin. Nejvýznamnější jsou tyramin, fenyletylamin a histamin. Existuje domněnka, že osoby trpící migrénou nejsou schopné tyto sloučeniny metabolizovat dostatečně rychle, takže zůstávají v organismu déle v nezměněné formě a jsou příčinou bolesti hlavy.

Vztah mezi  aminy a bolesti hlavy byl poprvé objevem u pacientů, kterým byly podávány léky inhibující monoaminooxidasu (MAO) při léčbě tuberkulosy a k zmírnění depresí. Funkce těchto MAO enzymů spočívá v metabolisování potencionálních škodlivých aminů dříve, než přejdou do krve. Podávání léků inhibujících MAO enzymy zastavuje průběh přírodních detoxikačních mechanismů a zvyšuje hladinu aminů v krvi. U pacientů užívajících tyto léky byly pozorovány úporné bolesti hlavy po požití určitých potravin.

Je rovněž možné, že migréna je zčásti dědičná. Některé osoby mohou mít genetický nedostatek MAO enzymů , což může být příčinou bolesti hlavy.

Je proto vhodné, aby osoby, které se chtějí migrénovým bolestem hlavy vyhnout, si po dobu několika měsíců vedly podrobný deník, na jehož základě lze pak alespoň přibližně určit druhy činnosti, situací a pocitů včetně druhů jídla, které mohly být příčinou bolesti hlavy. Zmírnění stresů poznáním a odstraněním jejich příčin, pravidelné cvičení a relaxace, právě tak jako vyvážená a zdravá strava může podstatně zlepšit celkový stav a zabránit migréně.

Literatura

1. Chaytor, J.P. a all. (1975) The identification and significance of 2-phenyl ethylamine in foods.
2. J. Sci. Food. Agric. 26, 593-598
3. Harrington, E. (198) Diet and migraine. J. of Human Nutr. 34, 175-180.
4. Maga, J.A. (1978) Amines in Foods. In CRC Critical Reviews in Food Sci. and Nutrition 61, 373-403
5. Rose, F.C. (1991) The pathogenesis of migraine. J. of the Royal Soc. of Medicine, 84, 519-521
6. Scharff, L. a Marcus, D.A. (1999) Chocolate and headache: is there a relationship? In Chocolate and Cocoa. Healt and Nutrition Ed. Knight, I. Blackwell Science Ltd., Oxford, 229-239
7. Smith T.A. (1990) Amines in Food. Food Chemistry, 6, 169-200

Související podcasty
Obesity, Jídelníček a kontrola hmotnosti, Dietary fibre
Carbohydrates & fibre, Dietary fibre, Obesity, Gut health, Functional foods
Dietary fibre, Jídelníček a kontrola hmotnosti, Obesity, Carbohydrates
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY (FAQ) (Pouze v angličtině)
CO JE EUFIC?
Evropská rada pro informace o potravinách (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizace, která poskytuje vědecky podložené informace o bezpečnosti a jakosti potravin, zdraví a výživě médiím, výživovým odborníkům, lékařům, pedagogům a lidem ovlivňujícím veřejné mínění tak, aby byly pro spotřebitele srozumitelné.

Další informace
Tato stránka byla naposledy aktualizována dne 26/09/2016
Zobrazit všechny výsledky vyhledávání