Kliknutím sem přejdete na domovskou stránku EUFIC
BEZPEČNOST A JAKOST POTRAVIN
POTRAVINOVÁ TECHNOLOGIE
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVÍ A ŽIVOTNÍ STYL
ONEMOCNĚNÍ SPOJENÁ SE STRAVOU
Přehledy pro spotřebitele
(Pouze v angličtině)
Jídlo k zamyšlení (Food for thought)
(Pouze v angličtině)
Iniciativy EU
(Částečně přeloženo)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Centrum pro média

Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace: overit. Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace:
overit.POTRAVINY DNEŠKA 03/2009

Směrnice pro provádění tělesné aktivity

Food TodayLidské tělo je stvořeno pro pohyb; aktivní tělesná činnost nabízí celou řadu tělesných, společenských a psychologických výhod. Nové směrnice byly vydány jako pomoc obyvatelům Evropy zvýšit kvalitu života větší tělesnou aktivitou.
Definice tělesné aktivity
 
Tělesná aktivita je “každý pohyb těla spojený s kontrakcí svalů, který zvyšuje výdej energie ve srovnání se svým stavem“. Je to jeden z hlavních faktorů spojovaný se zdravím a kvalitou života a zahrnuje nejen mnoho sportovních a dalších aktivit pro volný čas, ale i každodenní činnosti jako je rychlá chůze, domácí práce a další namáhavé práce, např. stavební.
 
Přínosy aktivního životního stylu
 
Tělesná činnost přináší mnoho výhod pro všechny věkové skupiny, včetně:
• Snížení nebezpečí výskytu srdečních chorob
• Regulace hmotnosti
• Zdravé kosti
• Snížení nebezpečí výskytu depresí
 
Faktory ovlivňující aktivity
 
Tělesné aktivity nelze jednoduše provádět podle osobních přání, mohou být široce ovlivňovány okolím. Ve společnosti může hrát důležitou úlohu i plánování výstavby sídlišť tak, aby obyvatelé mohli do zaměstnání docházet nebo dojíždět na kole, aniž by byli ohrožováni okolní dopravou. Na vlastním pracovišti by měly být k dispozici sprchy, aby se cyklisté mohli vhodně upravit.
 
Směrnice v Evropě a Americe
 
Celkový rozsah tělesných činností v posledních desetiletích poklesl (ačkoliv to není ověřeno), především vlivem rozsáhlých opatření realizovaných pro snadnější život, kolem 40-60 % obyvatel Evropské Unie vede sedavý životní styl.
 
V roce 2008 byly vydány nové směrnice pro občany USA a EU (Tab. 1). V americké směrnici je podrobně popsán minimální objem tělesné činnosti pro různé populační skupiny. Směrnice EU je založena na směrnici vydané WHO. Obě směrnice, EU a americká souhlasí, že pro zdraví je lepší alespoň nějaká aktivita, než žádná. Směrnice EU je zaměřena většinou na národní opatření, která by umožnila občanům vhodným způsobem zvýšit svoji tělesnou aktivitu Tento průřezový přístup zahrnuje sport, zdraví, vzdělání, dopravu, prostředí, územní plánování, veřejnou bezpečnost, práci a služby pro seniory. Na příklad poskytovatelé zdravotního poskytovatelé zdravotního pojištění by mohly podporovat tělesné aktivity nabídkou finančních stimulů klientům, kteří jsou tělesně aktivní.  
 
Praktické kroky k vyšším aktivitám
 
Je nezbytné, aby na místní i národní úrovni bylo vytvořeno prostředí, které by podporovalo vyšší tělesnou činnost tak, aby mohla být dlouhodobě vykonávána a vyhovovala každému účastníkovi.
 
Pracovník v obchodě může začít jednoduchým způsobem, např. vystoupí z autobusu o jednu stanici dříve než obvykle a zbytek dojde, postupně může docházkovou vzdálenost zvyšovat. Hospodyně může zaparkovat auto dále od obchodu a odnést nákup do auta z větší vzdálenosti. Manažer by mohl uskutečnit obchodní schůzku s partnerem až po odehrání partie squash nebo při golfu či při společné procházce ze zaměstnání.
 
Tab. 1. Doporučení US a EU k tělesné činnosti dospělých
Doporučení US
 
Doporučení EU
Nejméně 150 min. týdně mírné intenzity nebo
Or
75 min. týdně usilovné intenzity aerobické aktivity
Minimálně 20 min. mírně intenzivní aktivity 5 dnů v týdnu nebo
Or
alespoň 20 min. usilovné intenzity 3 dny týdně
 
Aktivní činnost nejméně 10 min. každý den v týdnu
 
 
 
Aktivita soustředěna do alespoň 10 min. bloků
Postupně zvyšovat cvičení mírné intenzity na 300 min. týdně nebo 150 min. usilovné intenzity. Posilování svalů střední nebo vysoké intenzity, do cvičení postupně zahrnout všechny hlavní skupiny svalů po dva nebo více dnů v týdnu
 
 
Činnosti pro zvýšení síly svalů 2 až 3 dny v týdnu
 
Další informaci:
Ref.
CO JE EUFIC?
Evropská rada pro informace o potravinách (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizace, která poskytuje vědecky podložené informace o bezpečnosti a jakosti potravin, zdraví a výživě médiím, výživovým odborníkům, lékařům, pedagogům a lidem ovlivňujícím veřejné mínění tak, aby byly pro spotřebitele srozumitelné.

Další informace
Tato stránka byla naposledy aktualizována dne 20/09/2016
Zobrazit všechny výsledky vyhledávání