Kliknutím sem přejdete na domovskou stránku EUFIC
BEZPEČNOST A JAKOST POTRAVIN
POTRAVINOVÁ TECHNOLOGIE
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVÍ A ŽIVOTNÍ STYL
ONEMOCNĚNÍ SPOJENÁ SE STRAVOU
Přehledy pro spotřebitele
(Pouze v angličtině)
Jídlo k zamyšlení (Food for thought)
(Pouze v angličtině)
Iniciativy EU
(Částečně přeloženo)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Centrum pro média

Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace: overit. Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace:
overit.POTRAVINY DNEŠKA 02/1999

Sacharidy v lidské výživě

Food TodaySacharidy dodávají našim potravinám chuť, texturu a celkovou rozmanitost. Zároveň jsou hlavním zdrojem energie. Ve formě cukru škrobu, oligo- a polysacharidů, tvoří jednu ze tří hlavních skupin makroživin, které dodávají tělu energii. Podle výživových doporučení by nejméně 55 % denního příjmu energie mělo pocházet právě z různých zdrojů sacharidů – obilovin, cukru, ovoce, zeleniny a luštěnin.

FAO společně s WHO nedávno zveřejnily zprávu nazvanou „O sacharidech v lidské výživě“. Zpráva shrnuje poznatky za posledních 20 let o úloze všech forem sacharidů ve výživě a jejich vlivu na zdraví a nemoce. Zpráva uvádí poznatky o trávení sacharidů v organizmu, jejich absorpci a metalismu a možnostech ovlivnění zdraví.

Sacharidy a zdraví

Odborníci v oblasti výživy zdůrazňují význam udržování rovnováhy mezi příjmem a výdajem energie a uvádějí, že osoby s vysokým podílem sacharidů ve stravě jsou méně náchylné k akumulaci tělesného tuku ve srovnání s osobami, které dávají přednost stravě s nízkým podílem sacharidů a vysokým podílem tuků.

Uvádějí k tomu následující důvody:

  • Nižší koncentrace energie ve stravě s vysokým obsahem sacharidů, neboť sacharidy obsahují méně energie než stejné množství tuku. Potrava s vysokým obsahem vlákniny má obvykle větší objem a tím i větší schopnost zaplnit žaludek.
  • Studie prokázaly, že sacharidy mají schopnost rychle vyvolat pocit nasycení a proto u osob, které dávají přednost dietě s  vysokým obsahem sacharidů je menší možnost přejídání.
  • Jen velmi málo sacharidů se v těle mění na tuk, především proto, že se jedná pro organizmus o velmi málo účinný proces a proto jsou sacharidy těle přednostně využívány jako zdroj energie.
  • V posledních letech byl na základě výsledků výzkumu pozměněn názor odborníků na vliv cukru a dalších sacharidů na vznik zubního kazu. Pro zamezení jejich vzniků se doporučuje fluorizace odpovídající ústní hygiena a pestrá strava, nikoliv pouze snížení příjmu sacharidů.

Doporučení

Ve zprávě, která popisuje příznivé vlivy sacharidů, jsou uvedena doporučení odborníků a výzkumných pracovníků. Nejdůležitější doporučení pro veřejnost jsou následující:

  • Sacharidy mají mnoho příznivých zdravotních účinků, neboť organizmu dodávají mnohem více než jenom energii.
  • Optimální denní dávka potravy zajišťuje alespoň 55 % energie sacharidy a to pro všechny osoby starší dvou let.
  • Strava obsahující výše uvedené množství sacharidů má být pestrá tak, aby zajišťovala nejen dostatek vlákniny, ale i všech ostatních esenciálních složek potravy.
  • Dobré zdraví zajišťují sacharidy všech druhů i forem. Pro ty, kteří chtějí zůstat aktivní a v dobrém zdravotním stavu, lze doporučit dietu s vysokým obsahem sacharidů.

Hlavní druhy sacharidů v potravinách
Třída
Podskupina
Složka
Potravina
cukry
monosacharidy a disacharidy
glukosa
med
galaktosa
ovoce
fruktosa
stolní
sacharosa
sladidla
laktosa
mléko
oligosacharidy
maltooligosacharidy a jiné oligosacharidy
maltodextriny
sója
rafinosa
artičoky
stachyosa
cibule
fruktooligosacharidy
.
polysacharidy
škrob a neškrobové polysacharidy
amylosa
rýže
amylopektin
chléb
celulosa
brambory
hemicelulosa
těstoviny
pektin
všechny druhy
hydrokoloidy
ovoce a zeleniny

Ref.

1. WHO/FAO (1998) Carbohydrates in human nutrition. FAO Food and nutrition paper no. 66.FAO, Rome.
2. Helerstein, M.K., Christiansen, M. a další (1991) Measurement of de novo hepatic lipogenesis in human using stable isotopes. J. Clin.Invest. 87: 1841-1852.

Související podcasty
Obesity, Jídelníček a kontrola hmotnosti, Dietary fibre
Nutrigenomics, Obesity, Jídelníček a kontrola hmotnosti
Dietary fibre, Jídelníček a kontrola hmotnosti, Obesity, Carbohydrates
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY (FAQ) (Pouze v angličtině)
CO JE EUFIC?
Evropská rada pro informace o potravinách (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizace, která poskytuje vědecky podložené informace o bezpečnosti a jakosti potravin, zdraví a výživě médiím, výživovým odborníkům, lékařům, pedagogům a lidem ovlivňujícím veřejné mínění tak, aby byly pro spotřebitele srozumitelné.

Další informace
Tato stránka byla naposledy aktualizována dne 26/08/2016
Zobrazit všechny výsledky vyhledávání