Kliknutím sem přejdete na domovskou stránku EUFIC
BEZPEČNOST A JAKOST POTRAVIN
POTRAVINOVÁ TECHNOLOGIE
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVÍ A ŽIVOTNÍ STYL
ONEMOCNĚNÍ SPOJENÁ SE STRAVOU
Přehledy pro spotřebitele
(Pouze v angličtině)
Jídlo k zamyšlení (Food for thought)
(Pouze v angličtině)
Iniciativy EU
(Částečně přeloženo)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Centrum pro média

Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace: overit. Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace:
overit.POTRAVINY DNEŠKA 03/2009

Probiotické bakterie

Food TodayEvropský trh s probiotiky se v posledních deseti letech se rychle rozvíjel zároveň s rostoucím zájmem spotřebitelů o potraviny, které příznivě ovlivňují zdravotní stav. Jaké jsou tedy současné znalosti o probiotikách?
Probiotika jsou živé mikroorganismy přítomné v některých potravinářských výrobcích nebo doplňcích, které, pokud se konzumují v dostatečném množství, mohou mít příznivé účinky na naše zdraví. Pomáhají udržovat zdravou rovnováhu bakterií přítomných v zažívacím traktu. 1
 
Běžným typem probiotických bakterií jsou kmeny Lactobacillus a Bifidobacterium, někdy v kombinaci se Streptococus thermophilus2 Probiotika se většinou konzumují prostřednictvím fermentovaných mléčných výrobků nebo jako potravinový doplněk ve formě tablet a tobolek.
 
Studie zaměřené na zdravotní účinky probiotik

Ačkoliv bylo vědecky prokázáno, že požívání probiotik může mít příznivý vliv na zdraví, tento poznatek se vztahuje pouze na specifické kmeny, které byly testovány a nelze jej všeobecně vztahovat na všechna probiotika. Proto v posledních letech se vědecký výzkum zaměřil na schopnost specifických probiotických kmenů chránit organismus před některými nemocemi.
 
Potenciální zdravotní účinky probiotik na lidi jsou následující:2:
  • Snížení výskytu nebo vážnosti infekce zažívacího traktu
  • Zlepšení tělesné odolnosti
  • Zlepšení funkce střev
Probiotické bakterie mohou příznivě působit různým způsobem. Některé mohou produkovat látky s antimikrobiálními účinky, jiné soutěží s patogeny o živiny nebo o vazební místa na střevní stěně, nebo ovlivňují imunitní systém.3 Bez ohledu na tyto mechanismy je pro zajištění optimálního a trvalého účinku je nutný pravidelný přísun živých probiotických bakterií, neboť tyto bakterie pouze zažívacím traktem procházejí a nejsou součástí střevní mikroflory. 2
 
PROEUHEALTH
 
Evropská unie založila v roce 2001 pracovní skupinu s názvem Proeuhealth s cílem vědeckého ověřování role některých probiotických bakterií při zajišťování naší zdravotní pohody.4 Tato skupina během 4 let své činnosti získala řadu významných výsledků a poznatků vztahujících se k příznivému vlivu některých probiotických kmenů na lidské zdraví.
 
Zánětlivá onemocnění střevního traktu.
 
Tato onemocnění se projevují těžkými průjmy, zvracením a bolestmi břicha. Jsou vyvolávány reakcí imunitního systému na některé bakterie v zažívacím traktu. V rámci Proeuhealth bylo prokázáno, že některá probiotika, v tomto případě specifické kmeny Lactococcus a Lactobacillus, mohou chránit před záněty střev a v současné době se sleduje, které specifické kmeny Lactococcus mohou být užity s optimálními účinky. 4
 
Gastritidy a průjmy
 
Bakterie Helicobacter pylori mohou u lidí vyvolávat gastritidy, žaludeční vředy a v nejhorších případech i rakovinu žaludku, zatímco Escherichia coli a Salmonela typhimurium jsou příčinou infekčních průjmů. V rámci studií Proeuhealth bylo zjištěno, že specifické kmeny Lactobacilli snižují u myší množství bakterií Helicobacter pylori a Salmonela typhimurium.4 V současné době jsou plánované další testy specifických kmenů Lactobacilli na lidech, které mohou přispět k vypracování nové metody, které umožní chránit před gastritidami
a průjmy.
 
Zdravotní přínosy – záležitost vědeckého důkazu
 
V roce 2007 vstoupila v platnost směrnice EU týkající se výživy a zdravotních požadavků (1924/2006/EC).5 Jedna z nejdůležitějších změn uvedených v nové směrnici uvádí, že výrobci probiotik musí Evropské komisi poskytnout jejich zdravotní přínosy. Ta je nechá vědecky ověřit a potvrdit Evropským výborem pro bezpečnost potravin (European Food Safety Authority), který je potvrdí nebo odmítne. Od roku 2010 budou zdravotní přínosy probiotických výrobků potvrzovány akreditací. Tento postup poskytne spotřebitelům cenné vodítko při posuzování potenciálních zdravotních přínosů probiotických výrobků. 5
 
Ref.
  1. The British Dietetic Association, Food facts section
  2. Howlett J (2008) Functional Foods - From Science to Health and Claims. ILSI EUROPE Concise Monograph Series.
  3. Report of a joint FAO/WHO expert consultation on evaluation of health and nutritional properties of probiotics in food including powder milk with live lactic acid bacteria.
  4. PROEUHEALTH – the food, GI tract functionality and human health cluster, Consumer platform section
  5. Regulation (EC) No 1924/2006/EC of the European Parliament and of the Council of 20th December 2006 on nutrition and health claims made on foods.
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY (FAQ) (Pouze v angličtině)
CO JE EUFIC?
Evropská rada pro informace o potravinách (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizace, která poskytuje vědecky podložené informace o bezpečnosti a jakosti potravin, zdraví a výživě médiím, výživovým odborníkům, lékařům, pedagogům a lidem ovlivňujícím veřejné mínění tak, aby byly pro spotřebitele srozumitelné.

Další informace
Tato stránka byla naposledy aktualizována dne 26/09/2016
Zobrazit všechny výsledky vyhledávání