Kliknutím sem přejdete na domovskou stránku EUFIC
BEZPEČNOST A JAKOST POTRAVIN
POTRAVINOVÁ TECHNOLOGIE
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVÍ A ŽIVOTNÍ STYL
ONEMOCNĚNÍ SPOJENÁ SE STRAVOU
Přehledy pro spotřebitele
(Pouze v angličtině)
Jídlo k zamyšlení (Food for thought)
(Pouze v angličtině)
Iniciativy EU
(Částečně přeloženo)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Centrum pro média

Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace: overit. Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace:
overit.POTRAVINY DNEŠKA 10/2009

Stevia – přírodní sladidlo s velkými možnostmi

Food TodayV minulých letech byla věnována velká pozornost rostlině stevia, kterou obyvatelé Jižní Ameriky používají po celá staletí. Stevia obsahuje přírodní sladidla nazývaná steviové glykosidy, které jsou až třistakrát sladší než cukr, aniž zvyšují energetickou hodnotu takto slazeného produktu. Rozšiřují tak soubor sladidel, která mohou pomoci při snižování tělesné hmotnosti. Spotřebitelé v Evropě však musí počkat na jeho schválení.

Sladká chuť

Každé narozené dítě má rádo sladkou chuť bez ohledu na charakter potravy matky v průběhu těhotenství. Další preference sladké chuti a sladidel se vyvíjejí u dětí i dospělých na základě vlastních zkušeností a proto se u jednotlivých osob značně liší.

V současné době existuje na trhu značný počet sladidel, která mohou zajistit sladkou chuť, na rozdíl od cukru bez zvyšování energetické hodnoty. Do této velké skupiny sloučenin patří i intenzivní sladidla jako je aspartam, acesulfam-K, sacharin, sukralosa a steviové glykosidy, které jsou asi 300 krát sladší než cukr. K vyvolání požadované sladké chuti je zapotřebí jen nepatrné množství těchto sladidel a proto jejich vliv na zvýšení energetické hodnoty je zanedbatelný. Na rozdíl od jiných intenzivních sladidel mají steviové glykosidy další výhodu, jsou totiž, podobně jako cukr, výhradně rostlinného původu.

Původ stevie

Jako prvý popsal tuto rostlinu švýcarský botanik Moisés Santiago Bertoni, který ji nazval Stevia rebaudiana Bertoni, běžně je označována jako stevia. Původem ze Střední a Jižní Ameriky patří do stejné skupiny rostlin jako slunečnice a endivie. Pro její sladké listy byla po staletí pěstována a užívána v Jižní Americe jako tradiční sladidlo; přidávala se do bylinných čajů a různých nápojů. V listech jsou přítomny dvě hlavní sladce chutnající glykosidické sloučeniny: steviosid a rebaudiosid A, které jsou 200-300 krát sladší než cukr, takže k dosažení požadované sladké chuti stačí jen velmi malé množství. Tyto glykosidy byly nedávno podrobeny důkladným bezpečnostním studiím za účelem jejich schválení.

Potenciální zdravotní příznivé účinky

Stejně jako další intenzivní sladidla, steviové glykosidy umožňují získat sladkou chuť výrobků aniž by zvyšovaly denní dávky energie, neboť mají zanedbatelnou energetickou hodnotu. Taková intenzivní sladidla mohou být účinným prostředkem pro ovlivňování tělesné hmotnosti, jestliže se používají v každodenní potravě jako náhrada cukru. Osoby trpící vzácnou genetickou poruchou – fenylketonurii (PKU) musí sledovat příjem fenylalaninu ze všech zdrojů potravy, včetně aspartamu; pro ně představují steviové glykosidy výhodné sladidlo, které neobsahuje fenylalanin.

Stevia ve světě

Stevia se dosud pěstuje v Latinské Americe, její produkce se nyní přesunula i do asijských zemí. Největším světovým producentem jsou Čína, Japonsko a Korea, které v současné době představují největší trh se steviovými extrakty. Před nedávnem byly některé produkty na bázi stevie schváleny v USA, Austrálii a na Novém Zélandu pro použití v potravinách a nápojích, ale jen pro místní trhy.

Jaký je stav v Evropě?

V roce 1999 odmítla Evropská komise schválení stevie a sušených listů z ní jako potravinu nebo potravní složku pro nedostatečné ověření jejich bezpečnosti. Potraviny a nápoje obsahující stevii nebo extrakty z ní nejsou pro trh EU schváleny\. Od té doby byla provedena celá řada studií. V roce 2008 byl vydán názor Odborného výboru FAO/WHO pro potravinová aditiva (JE CFA) a Amerického výboru pro potraviny a léčiva (FDA), ve kterém je uvedeno, že čisté steviové glykosidy (min. 95 % čistoty) jsou pro užití v potravinách bezpečné. JECFA stanovil denní příjem 0-4 mg/kg tělesné hmotnosti, což představuje maximum 240 mg pro ženu o hmotnosti 60 kg a 280 mg pro muže o hmotnosti 70 kg.

V březnu 2010 vydá Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) potvrzení o bezpečnosti steviových glykosidů. Vzhledem k příznivému názoru EFSA bude Směrnice EU o sladidlech novelizována se zahrnutím těchto glykosidů mezi povolená sladidla. Členské státy mohou při využití přechodného zákona povolit steviová sladidla na svém území. Nedávno bylo povoleno ve Francii používání rebaudiosidu A s čistotou 97 % do potravin a nápojů po dobu dvou let. Lze čekávat, že na evropských trzích se brzy objeví výrobky slazené steviovými glykosidy.

Ref.:

  1. EUFIC podcast “Managing sweetness”. Presentation of France Bellisle.
  2. EUFIC Food Today n° 49 (2005) Low-calorie sweeteners, more than just a sweet taste
  3. Phelan S, Lang W, Jordan D and Wing RR (2009) Use of artificial sweeteners and fat-modified foods in weight loss maintainers and always-normal weight individuals. International Journal of Obesity advance online publication 28 July 2009; doi: 10.1038/ijo.2009.147
  4. Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives (JECFA). Evaluation of certain food additives. WHO Technical Report Series 952, 2009.
  5. FDA response letter GRAS Notice No. GRN 000253, 17 December 2008.
  6. French Ministry of Economy, Finance, and Employment. Arrêté du 26 août 2009 relatif à l’emploi du rébaudioside A (extrait de Stevia rebaudiana) comme additif alimentaire. Le Journal officiel de la République française, Edition n° 0206, 6 September 2009.

UPDATED 14 April 2010

European Food Safety Authority (EFSA) evaluates the safety of steviol glycosides

The European Food Safety Authority’s scientific Panel on additives, the ANS Panel, has assessed the safety of steviol glycosides, sweeteners extracted from plant leaves, and established an Acceptable Daily Intake for their safe use. The assessment has been sent to the European Commission which will consider whether or not to authorise the substances in the European Union for their proposed use in particular in sugar free or reduced energy foods such as certain flavoured drinks, confectionery with no added sugar or energy reduced soups.

Toxicological testing showed that the substances are not genotoxic, nor carcinogenic, or linked to any adverse effects on the reproductive human system or for the developing child. The Panel set an Acceptable Daily Intake (ADI) of 4 mg per kg body weight per day for steviol glycosides, a level consistent with that already established by the Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives (JECFA).

The Panel points out, however, that this ADI could be exceeded by both adults and children if these sweeteners are used at the maximum levels proposed by the applicants.

Steviol glycosides are intense sweeteners extracted from the leaves of the stevia plant (Stevia rebaudiana Bertoni). These substances, such as stevioside and rebaudioside, range in sweetness from 40 to 300 times sweeter than sucrose.

EFSA reviewed the safety of three dossiers supporting requests for authorisation. Food additives such as sweeteners must be explicitly authorised at European level before they can be used in foods.

EFSA Scientific Opinion on the safety of steviol glycosides for the proposed uses as a food additive

Související podcasty
Aspartame, Low-calorie sweetner, Food origins, Food safety
Obesity, Jídelníček a kontrola hmotnosti, Dietary fibre
Nutrigenomics, Obesity, Jídelníček a kontrola hmotnosti
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY (FAQ) (Pouze v angličtině)
CO JE EUFIC?
Evropská rada pro informace o potravinách (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizace, která poskytuje vědecky podložené informace o bezpečnosti a jakosti potravin, zdraví a výživě médiím, výživovým odborníkům, lékařům, pedagogům a lidem ovlivňujícím veřejné mínění tak, aby byly pro spotřebitele srozumitelné.

Další informace
Tato stránka byla naposledy aktualizována dne 20/09/2016
Zobrazit všechny výsledky vyhledávání