Kliknutím sem přejdete na domovskou stránku EUFIC
BEZPEČNOST A JAKOST POTRAVIN
POTRAVINOVÁ TECHNOLOGIE
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVÍ A ŽIVOTNÍ STYL
ONEMOCNĚNÍ SPOJENÁ SE STRAVOU
Přehledy pro spotřebitele
(Pouze v angličtině)
Jídlo k zamyšlení (Food for thought)
(Pouze v angličtině)
Iniciativy EU
(Částečně přeloženo)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Centrum pro média

Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace: overit. Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace:
overit.POTRAVINY DNEŠKA 05/2000

Bezpečné stravování na cestách

Food Today
Léto je období dovolených a cestování. Je to však i období výskytu cestovního onemocnění, které je často zaměňováno s žaludeční a střevní chřipkou. Příčinou jsou kontaminované potraviny a nápoje. Riziko tohoto onemocnění, které může snadno zkazit dovolenou, lze však snížit nebo zcela odstranit některými jednoduchými opatřeními.

Můžeme spoléhat na restaurace?

Nedílnou součástí cestování je stravování v neznámých restauracích. Pro odhad jejich bezpečnosti je nejprve nutné zhodnotit celkový stav restaurace, včetně toalet. Obsluha musí být upravená. Nádobí a příbory čisté a bez matných skvrn, neboť nedbalost v jídelně znamená i nedostatečnou hygienu v kuchyni.

Podívejte se i do salátového baru a bufetu: z teplých jídel se má kouřit a studená mají být v chladničce nebo uložena na ledu. Zjistěte rovněž, zda pro druhý chod jsou k dispozici další čisté příbory a servírovací příbory mají dostatečně dlouhá držadla.

Zkontrolujte uzávěry a víčka lahví

Pokrmy a nápoje, které nebyly správně ošetřeny, mohou přenášet bakterie, viry nebo parazity. Chlorovaná voda je většinou bezpečná. Pokud nejste zcela přesvědčeni o dobré kvalitě vody, pijte výhradně čaj nebo kávu a nápoje v plechovkách nebo lahvích s neporušenými uzávěry. Pokud nelze vodu pít bez nebezpečí, pak je lépe nepoužívat ani kostky ledu a sklenice. Lépe je pít přímo z plechovky nebo lahve, které se však před otevřením musí dobře očistit a osušit.

Zuby si čistěte vodou z lahve nebo převařenou vodou (1 min. vařit, ve vyšších polohách déle). Pokud to z praktických důvodů není možné, lze si v lékárně koupit jodové tablety na desinfekci vody.

Pečlivě si vybírejte pokrmy

Nejezte syrové potraviny a výrobky z nepasterovaného mléka. Jezte pouze vařené pokrmy, které jsou ještě horké nebo ovoce a zeleninu, kterou jste si sami oloupali, neboť mohla být opláchnuta v kontaminované vodě. Myslete na to, že nabízené pozornosti (arašídy nebo krekry k aperitivu či kousek čokolády ke kávě), kterých se dotýkalo mnoho osob, jsou většinou kontaminovány bakteriemi z nemytých rukou. Buďte velmi opatrní při nákupu potravin ve stáncích a od pouličních prodavačů.

… a pokud se jim nemůžete vyhnout

Průjem je nebezpečný, neboť odebírá z těla vodu, což způsobuje slabost postižené osoby. Nepoužívejte ihned léky proti průjmu - poskytněte tělu 1-2 dny pro řešení tohoto problému přirozenou cestou. Tablety živočišného uhlí nebo taninu jsou vhodným prostředkem. Je nutné pít co nejvíce tekutin - bezpečných nápojů. Je možné začít spolehlivou vodou, dále pak čisté polévky a slabý čaj. Vhodné jsou rovněž nealkoholické nápoje, neboť obsahují cukr.

Velmi účinné jsou orální rehydratační roztoky, neboť jsou organismem rychle absorbovány. Jejich práškový základ musí být rozpuštěn v převařené nebo lahvové vodě podle návodu na příbalovém letáku. Pro zlepšení chuti je možné přidat trochu citrónové šťávy.

Pokud můžete - pokuste se něco sníst. Začněte lehkým pokrmem, suchou topinkou, rýží a krekery, později přidejte vařené maso a zeleninu. V tomto stavu vynechte mléko, mléčné výrobky, čerstvé ovoce a zeleninu, smažené pokrmy a kořeněné, tučné potraviny - s výjimkou jogurtů a některých probiotických produktů, které mohou obnovit "dobrou" střevní mikrofloru.

Průjem často zmizí i bez ošetření. Pokud však trvá déle než několik dnů, je nutné navštívit lékaře.

Pokud budete dodržovat tato uvedená základní pravidla, můžete podstatně snížit nebezpečí pokažené dovolené a s potěšením vychutnávat pokrmy národní kuchyně navštívené země.

Související podcasty
Food safety, Kontaminující látky v potravinách, Additives
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY (FAQ) (Pouze v angličtině)
CO JE EUFIC?
Evropská rada pro informace o potravinách (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizace, která poskytuje vědecky podložené informace o bezpečnosti a jakosti potravin, zdraví a výživě médiím, výživovým odborníkům, lékařům, pedagogům a lidem ovlivňujícím veřejné mínění tak, aby byly pro spotřebitele srozumitelné.

Další informace
Tato stránka byla naposledy aktualizována dne 24/08/2016
Zobrazit všechny výsledky vyhledávání