Kliknutím sem přejdete na domovskou stránku EUFIC
BEZPEČNOST A JAKOST POTRAVIN
POTRAVINOVÁ TECHNOLOGIE
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVÍ A ŽIVOTNÍ STYL
ONEMOCNĚNÍ SPOJENÁ SE STRAVOU
Přehledy pro spotřebitele
(Pouze v angličtině)
Jídlo k zamyšlení (Food for thought)
(Pouze v angličtině)
Iniciativy EU
(Částečně přeloženo)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Centrum pro média

Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace: overit. Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace:
overit.POTRAVINY DNEŠKA 04/2000

O čokoládě

Food TodayVezmi ji do ruky, přivoň a ochutnej a rychle porozumíš, proč byla čokoláda nazývána "božskou potravinou".

Lze jen těžko uvěřit, že tato lahodná směs kakaového másla, cukru a mléka, která taje v ústech a vyvolává příjemné chuťové pocity, má rovněž příznivé zdravotní účinky. Nové výzkumné práce prokázaly, že na rozdíl od běžného názoru, že všechno, co má dobrou chuť, musí být nějak škodlivé, obsahuje čokoláda směs látek s významnými ochrannými účinky.

V kakau je přítomna celá řada antioxidantů, které mohou mít příznivý vliv na lidský organismus, mimo jiné přispívají k ochraně cholesterolu před oxidací a tím zabraňují snižování průtoku krve se všemi negativními důsledky. Polyfenoly (látky s antioxidačními účinky), které tvoří významnou složku čaje, byly rovněž nalezeny v hořké a mléčné čokoládě. Tyto látky hrají významnou roli při prevenci před kardiovaskulárními onemocněními, zvyšování účinnosti imunitního systému a předpokládá se i jejich vliv na snižování rizika výskytu některých druhů rakoviny. Na základě hodnocení, které se zúčastnilo přes 6000 osob, bylo zjištěno, že čokoláda dodává tělu přibližně 20 % celkových katechinů přijímaným potravou. Potrava s vysokým obsahem nasycených tuků zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi, v současné době je však známo, že všechny nasycené mastné kyseliny nejsou z tohoto hlediska stejně škodlivé. Některé z nich, např. kyselina stearová, která tvoří přibližně jednu třetinu tuku v čokoládě, hladinu cholesterolu v krvi nijak neovlivňuje.

Překvapující účinky čokolády na složení krve však nekončí pouze u tuků a cholesterolu. Často je považována za potravinu, která dodává tělu rychle využitelný cukr. Čokoláda má však relativně nízký glykemický index, což znamená, že po požití stoupá hladina krevního cukru pozvolna, tedy ne tak rychle jako po snědení potraviny obsahující rychle stravitelné škroby a cukr. Tento poznatek umožňuje osobám-diabetikům alespoň občas, nikoliv často, si dopřát potěšení z kousku čokolády.

Mylné názory na čokoládu se neomezují jen na její ovlivňování hladiny cukru v krvi. Čokoláda je často považována za příčinu kožních problémů i akné, klinický výzkum však tyto závislosti nepotvrdil. Rovněž nebylo potvrzeno, že čokoláda vyvolává migrénu a je hlavní příčinou vzniku zubních kazů.

Vědci naopak zjistili, že taniny obsažené v kakau brání vzniku zubních kazů, pravděpodobně snížením růstu plaku. Rovněž bílkoviny mléka v mléčné čokoládě patrně brání před zubními kazy stejně jako kyselina šťavelová přítomná v čokoládě má podobný účinek, neboť potlačuje vznik kyselin.

Existuje však jeden problém s kterým většina lidí souhlasí: jestliže si vezmete kousek čokolády, je velmi těžké odolat dalším. Podle některých teorií jsou příčinou tohoto jevu specifické fyziologicky aktivní látky přítomné v čokoládě. Například fenyletylamin je velmi podobný hormonu, který je uvolňován, jestliže se člověk zamiluje. Anandamidy jsou vázány na stejné mozkové receptory jako se váže marihuana. Čokoláda stimuluje uvolňování endorfinů, které je možno považovat za přírodní tělesné opiáty. Z praktického hlediska však žádná z uvedených látek není přítomna v takovém množství, aby mohla tyto efekty vyvolat.

Naše chuť jíst čokoládu patrně vyplývá z jednoduché skutečnosti, že uspokojuje naše smysly a umožňuje nám dopřát si tento požitek. Pokud se jí umírněně, zajišťuje nejen potěšení a výživu, ale může být i součástí zdravé výživy.

Lit.:
  • Chocolate is very good for you. Arts. I. The Lancet, 7th August 1999.
  • Stimulating thoughts: caffeine and food. Chan W. British Nutrition Foundation, Nutrition Bulletin 85, Volume 23, 226 - 233.
  • Chocolate and Cocoa Health and Nutrition Edited by Ian Knight, Blackwell Science, 1999.
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY (FAQ) (Pouze v angličtině)
CO JE EUFIC?
Evropská rada pro informace o potravinách (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizace, která poskytuje vědecky podložené informace o bezpečnosti a jakosti potravin, zdraví a výživě médiím, výživovým odborníkům, lékařům, pedagogům a lidem ovlivňujícím veřejné mínění tak, aby byly pro spotřebitele srozumitelné.

Další informace
Tato stránka byla naposledy aktualizována dne 26/09/2016
Zobrazit všechny výsledky vyhledávání