Kliknutím sem přejdete na domovskou stránku EUFIC
BEZPEČNOST A JAKOST POTRAVIN
POTRAVINOVÁ TECHNOLOGIE
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVÍ A ŽIVOTNÍ STYL
ONEMOCNĚNÍ SPOJENÁ SE STRAVOU
Přehledy pro spotřebitele
(Pouze v angličtině)
Jídlo k zamyšlení (Food for thought)
(Pouze v angličtině)
Iniciativy EU
(Částečně přeloženo)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Centrum pro média

Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace: overit. Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace:
overit.POTRAVINY DNEŠKA 11/2000

Dobrý start do života

Food Today
V každé fázi našeho života máme zcela speciální výživové požadavky. Prof. Peter J. Aggett z Postgraduální školy lékařství a zdraví univerzity v Lancashire (Velká Británie) uvádí, že velmi důležitým bodem v životě každého jedince je okamžik, kdy počal jíst pevnou potravu.

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby se po výhradním kojení v prvních 4-6 měsících přistoupilo k přikrmování přiměřenou a bezpečnou výživou, kdy se počnou u dítěte vyvíjet výživové zvyklosti. V kojení se samozřejmě má pokračovat až do věku dvou let, nebo ještě déle.

Změny v dětské výživě jsou předmětem diskusí o tom, kdy nastává nejlepší okamžik pro zavedení přikrmování a jaké má tato doplňková výživa mít složení a vlastnosti. Převážná většina, ne však všechny úvahy vycházejí ze směrnic WHO a doporučují smíšenou stravu (mateřské mléko a přikrmování) od 6. měsíce života.

V některých oblastech, kde nejsou uspokojivé hygienické podmínky, především v rozvojových zemích, se vyskytuje zvýšené riziko infekčních onemocnění kojenců právě při přikrmování tekutou nebo tuhou dětskou výživou. Někteří odborníci proto zdůrazňují, že kojencům nemá být podávána tuhá potrava dříve, než po 6 měsících. Tyto problémy, stejně jako mnoho dalších, lze velmi obtížně řešit, neboť výživa kojenců je v mnoha případech silně ovlivňována tradicemi a zvyklostmi více než vědeckými poznatky. Například mnoho matek dává dětem pevnou potravu již po dvou měsících, a to i ve společenských skupinách, které se velmi blíží ideální době kojení do dvou let.

Studie prováděné na různých savcích prokázaly, že zavedením pevné potravy jako doplňku mateřského mléka je ovlivněn neurofyziologický a metabolický vývoj mláděte. Tyto změny u kojenců ještě nebyly přesně prozkoumány, avšak kojenci ve stáří 4. měsíce mají dostatečně vyvinutou neuromuskulární koordinaci do té míry, že mohou polykat kašovitou potravu. Rovněž jsou schopni odlišovat její různé chutě a vlastnosti. Otázka, do jaké míry je vyvinut metabolický a imunitní systém kojenců v tomto věku, nebyla dosud uspokojivě zodpovězena.

Většina odborníků doporučuje jako kojeneckou počáteční doplňkovou výživu bezlepkové obiloviny (většinou rýže), zeleninu, ovoce a maso. Tato potrava se kojencům podává nejlépe lžičkou a je zbytečné ji ředit tekutou výživou. Tím se naopak u dětí může podstatně opozdit schopnost přijímat pevnou potravu. Kašovité produkty je možné velmi snadno připravovat doma, avšak nespornou výhodou průmyslově vyráběných produktů dětské výživy je, jejich časté obohacování železem. Stupeň využití železa organismem je však do značné míry ovlivněna druhem výrobku a případným deficitem železa v dětském organismu.

Pozdější přechod na méně jemnou kašovitou stravu je optimální v druhé polovině kojeneckého věku (mezi 6. a 12. měsícem), kdy kojenci již umí žvýkat a mohou tedy přijímat kouskovitou stravu, která může obsahovat kousky pečiva, ovoce, vařené zeleniny a masa.

Příliš časné zavedení doplňkové stravy může vést k problémům, neboť chuť dítěte se může změnit do té míry, že omezí příjem mateřského mléka s následným deficitem železa a vývojem anaemie, neboť pro kojence je hlavním zdrojem železa právě mateřské mléko. Rovněž vzrůstá riziko infekce. Ovšem i příliš pozdní ukončení kojení přináší určitá rizika, neboť dochází k zpomalení růstu a deficitu některých živin, především železa, zinku, v tuku rozpustných vitaminů a esenciálních mastných kyselin.

Dosud není známo, jak se u kojenců vyvíjí imunitní tolerance k bílkovinám v potravě. Vývoj dětských alergií a imunologické reakce v zažívacím orgány souvisí s předčasným přikrmováním. Není jasné, do jaké míry je toto riziko ovlivněno kojením. Některé potraviny vyvolávají rychlejší reakce než jiné. Vyloučení gluténu v této fázi je založeno na souvislostech výskytu trávicích poruch a coeliakie s příliš časným podáváním pokrmů obsahujících pšenici. Z těchto důvodů se kojencům nejdříve dává výživa s obsahem ječmene a ovsa a teprve později s pšenicí. Jestliže se v rodině vyskytuje více alergiků, doporučuje se zavádět dětskou výživu s obsahem kravského mléka, arašídů, soje, vajec, rybího a kuřecího masa, tedy potravin, které mohou vyvolávat alergie, nejméně po šesti až dvanácti měsících.

Imunologické obranné reakce v ranném věku se liší v závislosti na tradiční počáteční výživě: např. ve srovnání s Evropou, se v Japonsku vyskytují reakce na rýže a v USA na sóju, v poslední době je však pozorován nárůst i v Evropě. Obranné reakce vyvolané arašídy a vejci mohou přetrvat až do dospělosti, jiné, např. vyvolané kravským mlékem, se ztrácejí. Dosud však neexistuje spolehlivý způsob, jak u jednotlivých dětí předpovědět jejich citlivost na alergie a intolerance.

Vliv počáteční výživy kojenců na jejich zdravotní stav v pozdějším věku se může projevit i na metabolismu výživových látek s následnými riziky výskytu srdečných onemocnění, vysokého krevního tlaku a diabetu ve vyšším věku. Tyto a další podobné vlivy potvrzují, jak důležité je přistupovat k přikrmování kojenců nejen ve správném věku, ale i z hlediska složení, neboť tak lze ovlivnit krátkodobé potřeby a cíle i zdravotní stav v pozdějších letech.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY (FAQ) (Pouze v angličtině)
CO JE EUFIC?
Evropská rada pro informace o potravinách (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizace, která poskytuje vědecky podložené informace o bezpečnosti a jakosti potravin, zdraví a výživě médiím, výživovým odborníkům, lékařům, pedagogům a lidem ovlivňujícím veřejné mínění tak, aby byly pro spotřebitele srozumitelné.

Další informace
Tato stránka byla naposledy aktualizována dne 24/08/2016
Zobrazit všechny výsledky vyhledávání