Kliknutím sem přejdete na domovskou stránku EUFIC
BEZPEČNOST A JAKOST POTRAVIN
POTRAVINOVÁ TECHNOLOGIE
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVÍ A ŽIVOTNÍ STYL
ONEMOCNĚNÍ SPOJENÁ SE STRAVOU
Přehledy pro spotřebitele
(Pouze v angličtině)
Jídlo k zamyšlení (Food for thought)
(Pouze v angličtině)
Iniciativy EU
(Částečně přeloženo)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Centrum pro média

Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace: overit. Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace:
overit.POTRAVINY DNEŠKA 11/1997

Obezita – co to je a co působí

Food TodayV některých evropských zemích trpí více než jedna třetina obyvatel nadváhou, což představuje vážný zdravotní problém.

Jestliže jste muž měřící 180 cm vysoký a vážíte více než 100 kg, nebo žena 160 cm vysoká s hmotností nad 77 kg, pak jste obézní. Za posledních dvacet let vzrost v Británii počet obézních žen z 8 % na 16 % a mužů ze 6 % na 13 %.

Za obézní se považuje osoba, jestliže její Body Mass Index (BMI) je vyšší než 30. Hodnota BMI se vypočítá dělením hmotnosti v kg čtvercem výšky v m (kg/m2).

Obézní osoby se vystavují vážnému zdravotnímu nebezpečí jako je vysoký tlak, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu a dalších lipidů v krvi, choroby srdce, rakovina prsu a tlustého střeva.

Podle odborných odhadů je v některých evropských zemích vynakládáno na léčení obezity 3 až 8 % celkových zdravotních nákladů, což je stejné jako na zdravotní programy pro rakovinu a AIDS.

Sedm mužů a osm žen z deseti nejsou fyzicky aktivní.

Určitou roli mohou hrát genetické předpoklady, avšak k obezitě výrazně přispívají vnější faktory. Strava současného typického Evropana je velmi kalorická a jídla s vysokým obsahem tuku ve spojení se zvyšujícím se podílem činnosti vykonávaných v sedě, mohou být příčinou vzniku obezity. Dochází k nerovnováze mezi energií vydanou fyzickými aktivitami a přijímanou potravou. Tento znepokojující trend ovlivňuje v současné době i děti a dorost.

Obézní osoby preferují pokrmy s vysokým obsahem tuku, avšak sytící vlastnosti tuku jsou nižší, a to i přes to, že energetická hodnota tuku je mnohem vyšší, než sacharidů neb bílkovin.

Současnou epidemii obezity nelze vysvětlit pouze nadbytkem přijímané potravy a jejího složení, protože souhrnný příjem energie a tuku se snižuje. Za hlavní příčinu považují odborníci sedavý životní styl. Typické aktivity nemohou samostatně léčit obezitu, ale usnadňují oxidaci tuku, kterého mají obézní osoby nadbytek.

Odborníci proto radí kombinovat vhodný způsob stravování s tělesnými aktivitami.

Další informace lze nalézt v článku „Porozumět obezitě“ ve EUFIC Review č. 3.

 

CO JE EUFIC?
Evropská rada pro informace o potravinách (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizace, která poskytuje vědecky podložené informace o bezpečnosti a jakosti potravin, zdraví a výživě médiím, výživovým odborníkům, lékařům, pedagogům a lidem ovlivňujícím veřejné mínění tak, aby byly pro spotřebitele srozumitelné.

Další informace
Tato stránka byla naposledy aktualizována dne 24/08/2016
Zobrazit všechny výsledky vyhledávání