Kliknutím sem přejdete na domovskou stránku EUFIC
BEZPEČNOST A JAKOST POTRAVIN
POTRAVINOVÁ TECHNOLOGIE
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVÍ A ŽIVOTNÍ STYL
ONEMOCNĚNÍ SPOJENÁ SE STRAVOU
Přehledy pro spotřebitele
(Pouze v angličtině)
Jídlo k zamyšlení (Food for thought)
(Pouze v angličtině)
Iniciativy EU
(Částečně přeloženo)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Centrum pro média

Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace: overit. Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace:
overit.POTRAVINY DNEŠKA 07/2000

Pravidelný příjem tekutin je důležitý pro správnou životosprávu

Food TodayJestliže se cítíte být zcela vysušen a úroveň vaší energie je zcela na dně, pak se zeptejte sám sebe, zda dostatečně pijete.

Odbornice na dehydrataci lidského organismu, Dr. Susan Shirreffs z Ústavu biomedicinských věd university v Aberdeenu, má tento názor: "Pro udržení svého zdraví musí většina lidí denně vypít jeden až dva litry tekutin. S menším nedostatkem tekutin může vyvolat bolesti hlavy, nezájem až letargii, nebo snížení pozornosti."

Osoby, které pravidelně pijí jen velmi málo, riskují dlouhodobé problémy s ledvinami a trávením, snížení mentální výkonnosti nebo i srdeční potíže, což není nic překvapujícího, jestliže uvážíme, že množství krve, které v těle cirkuluje je závislé na množství tekutin, které bylo přijato.

Jestliže je snížen příjem tekutin, sníží se i objem krve. Tím je k dispozici méně krve pro zásobování srdce, mozku, svalů a všech ostatních orgánů, které tak získávají méně kyslíku a nemohou proto plnit své normální funkce.

Kdy je vhodné pít?

Není možné spoléhat se pouze na subjektivní pocit žízně a na tomto základě pak přijímat tekutiny. V okamžiku, kdy se dostaví pocit žízně, má organismus již lehký nedostatek tekutin. Proto je rozhodně lépe pravidelně doplňovat tekutiny v průběhu dne.

Děti

Zvláště důležité je sledovat, jak často a kolik toho vypijí děti. Pocit žízně u nich není tak dobře vyvinutý jako u dospělých osob. Navíc jsou většinou stále v pohybu a fyzicky aktivní. Je proto důležité jim pravidelně nabízet teplé i studené nápoje k udržení dobré rovnováhy tekutin v těle, zvláště v teplejších letních měsících, kdy jejich těla, stejně jako u dospělých, ztrácejí vodu pocením a odpařováním se tak ochlazují.

Starší lidé

Zatímco u malých dětí není ještě pocit žízně dostatečně vyvinutý, u starší populace se opět snižuje jeho citlivost. S ohledem na skutečnost, že mnoho starších lidí záměrně snižuje příjem tekutin, aby se vyhnuli často a mnohdy i fyzicky náročné návštěvě toalety, vyskytují se v této skupině populace zvýšené riziko nedostatku tekutin. Proto se starším lidem doporučuje pravidelně pít svůj oblíbený nápoj - džus, minerální vodu, čaj, kávu, kakao nebo polévku.

Tělesná aktivita

Tělesná námaha vyvolává zvýšenou spotřebu tekutin. Tělo ztrácí tekutiny nejen pocením, čímž se ochlazuje, ale i ve formě vydechované vodní páry. Čím více a déle se osoba namáhá a čím teplejší a vlhčí je prostředí, tím větší jsou ztráty tekutiny. Tyto ztráty mohou být překvapivě vysoké a pokud nejsou rychle vyrovnány, dochází k nedostatku tekutin, který může výrazně ovlivnit tělesnou výkonnost. Pro dostatečně přesné vyrovnání těchto ztrát je doporučováno zvážit se před a po sportovním výkonu a každý ztracený kilogram tělesné hmotnosti nahradit jedním litrem vhodné tekutiny. Rovněž je možné za každou hodinu těžké tělesné námahy vypít jeden litr tekutiny.

Nejlépe je pít před, během a po tělesné aktivitě, a to buď vodu nebo isotonické nápoje s glukosou a minerálními solemi, jejichž koncentrace odpovídá koncentraci v krvi.

Příjem tekutin je životně nutný, ovšem nesmí se zapomínat na energetický příjem jejich prostřednictvím; je proto vhodné přizpůsobit volbu nápojů tak, aby jejich energie nahradila energii vydanou při tělesné aktivitě.

Když je třeba si zapamatovat, že správné množství tekutin v organismu není jen otázkou zdraví a dobré pohody, ale rovněž pomáhá k udržení přirozené krásy: kůže je dostatečně hydratovaná a osoba má zdravý vzhled.

CO JE EUFIC?
Evropská rada pro informace o potravinách (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizace, která poskytuje vědecky podložené informace o bezpečnosti a jakosti potravin, zdraví a výživě médiím, výživovým odborníkům, lékařům, pedagogům a lidem ovlivňujícím veřejné mínění tak, aby byly pro spotřebitele srozumitelné.

Další informace
Tato stránka byla naposledy aktualizována dne 26/09/2016
Zobrazit všechny výsledky vyhledávání