Kliknutím sem přejdete na domovskou stránku EUFIC
BEZPEČNOST A JAKOST POTRAVIN
POTRAVINOVÁ TECHNOLOGIE
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVÍ A ŽIVOTNÍ STYL
ONEMOCNĚNÍ SPOJENÁ SE STRAVOU
Přehledy pro spotřebitele
(Pouze v angličtině)
Jídlo k zamyšlení (Food for thought)
(Pouze v angličtině)
Iniciativy EU
(Částečně přeloženo)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Centrum pro média

Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace: overit. Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace:
overit.POTRAVINY DNEŠKA 09/2000

Zdravotní nezávadnost čerstvého ovoce a zeleniny

Food TodayStrava obsahující velké množství čerstvého ovoce a zeleniny je důležitá pro udržení dobrého zdraví. Přes to však tyto čerstvé produkty mohou být zdrojem různého onemocnění. Escherichia coli 0157:H7 byla nalezena v nepasteurovaných šťávách, listerie v zelí, atd. Při dodržování základních hygienických pravidel je však možné jíst bez obav mnoho druhů čerstvého ovoce a zeleniny.

Pokud ovoce a zelenina není uvařena, vše co zůstává na povrchu, je následně snědeno. Na příklad mikroorganismy z hnoje a z vody užité k zalévání a k původnímu oplachu, mikroorganismy z rukou pracovníků, kteří úrodu sklízeli, z kontejnerů a nákladních automobilů používaných ke skladování a přepravě, i z trusu ptáků přelétajících pole.

Pro snížení nebezpečí mikrobiální kontaminace připadají v úvahu následující opatření

  • Při nákupu vybírejte pouze ovoce a zeleninu s čerstvým vzhledem a v dobrém stavu, v žádném případě si neberte zboží s nezvyklým pachem, nebo poškozené či plesnivé. Nekupujte balenou zeleninu, kde je uvnitř sáčku kapalina, ačkoliv částečný výskyt kondenzátu v baleném připraveném salátu je zcela normální.
  • Zacházejte s nákupem opatrně, i pevné plody se mohou poškodit. Kupujte jenom tolik, kolik spotřebujete. Některé druhy ovoce a zeleniny, např. jablka nebo mrkev, mohou být skladovány delší dobu, avšak většina má být spotřebována během několika málo dnů.
  • Uložte produkty ihned do čisté chladničky s teplotou kolem +5°C. Banány, rajčata nebo ovoce, které musí dozrávat, mohou být skladovány při pokojové teplotě.
  • Čtěte a dodržujte instrukce uvedené na etiketě baleného ovoce a zeleniny, např. "skladovat v chladu“ nebo "spotřebujte do …“. Vyhoďte vše, co je příliš dlouho skladováno a špatně vypadá, nebo má špatnou vůni.
  • Před jídlem důkladně omyjte ovoce i zeleninu v čisté tekoucí vodě. Oloupejte slupku a odstraňte vnější listy. Pokud chcete jíst zeleninu neloupanou, důkladně ji vydrhněte. Na plody s tuhou slupkou použijte na vnější očistění kartáč a tekoucí vodu, než je budete krájet a servírovat. To se týká např. melounů, jablek, nebo mrkve. Menší plody, jako jsou jahody, lze snadno omýt na sítu, aniž by došlo k jejich poškození. Důkladným mytím se odstraní bakterie, viry a různé nečistoty, které byly na povrchu.
  • Tyto produkty umyjte těsně před spotřebou. Rovněž si důkladně umyjte ruce než se budete produktů dotýkat. Pokud zpracováváte čerstvé maso nebo drůbež, přesvědčte se, že pracovní plochy, nástroje a ruce byly důkladně očištěny, než budete připravovat čerstvé ovoce, zeleninu, nebo jiné produkty.
  • Misky s nakrájeným ovocem a zeleninou přikrývejte. Připravené ovocné saláty, nebo jiné nakrájené produkty uschovejte před podáváním v chladničce. Odstraňte všechny kousky a části, které byly v nechlazeném stavu skladovány déle než čtyři hodiny.

Čerstvé syrové ovoce a zelenina představují zdravou pochoutku. Jsou rovněž důležitým zdrojem vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Využívejte jejich velkou rozmanitost každý den jako součást zdravé výživy.

Související podcasty
Food safety, Kontaminující látky v potravinách, Additives
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY (FAQ) (Pouze v angličtině)
CO JE EUFIC?
Evropská rada pro informace o potravinách (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizace, která poskytuje vědecky podložené informace o bezpečnosti a jakosti potravin, zdraví a výživě médiím, výživovým odborníkům, lékařům, pedagogům a lidem ovlivňujícím veřejné mínění tak, aby byly pro spotřebitele srozumitelné.

Další informace
Tato stránka byla naposledy aktualizována dne 24/08/2016
Zobrazit všechny výsledky vyhledávání