Kliknij tutaj, aby odwiedzić stronę główną Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC)
BEZPIECZEŃSTWO I JAKOŚĆ ŻYWNOŚCI
TECHNOLOGIA ŻYWNOŚCI
Food Risk Communication
ŻYWIENIE
ZDROWIE I STYL ŻYCIA
CHOROBY DIETOZALEŻNE
Badania konsumenckie
(Tylko w języku angielskim)
Współczesna żywność
(Tylko w języku angielskim)
Inicjatywy EUFIC
(Częściowo przetłumaczone)
In the spotlight
Równowaga energetyczna

Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej:
sprawdź tutaj.WSPÓŁCZESNA ŻYWNOŚĆ 12/1999

Żywność funkcjonalna

Food TodayŻywność funkcjonalna: jakkolwiek ten termin może brzmieć futurystycznie, dla wielu z nas nie jest obcy.  Jest to oczywiście nadal żywność ale została zaprojektowana aby zapewnić dodatkowe   korzyści zdrowotne w stosunku do żywności tradycyjnej.

W miarę jak nauka o żywieniu odchodzi od  koncepcji „właściwego żywienia” w stronę  „żywienia optymalnego”, opracowywane są nowe rodzaje produktów, które mają potencjał poprawy dobrostanu umysłowego i fizycznego a także zmniejszenia ryzyka niektórych chorób.    

Podejście naukowe jest nieodzowne, dlatego też kluczowe podmioty z europejskiego środowiska naukowego, organizacji rządowych i pozarządowych oraz przemysłu spożywczego stworzyły platformę dla ustanowienia fundamentalnych pojęć dla żywności funkcjonalnej.

Wszystkie rodzaje żywności funkcjonalnej mają wspólny mianownik. Wpływają korzystnie na jedną lub więcej funkcji w organizmie  i są spożywane jako składnik normalnej diety.

Żywność funkcjonalna zazwyczaj wygląda, pachnie i smakuje tak samo jak jej tradycyjne  odpowiedniki.

Podczas gdy konsumenci europejscy dopiero teraz przyzwyczajają się do takich innowacyjnych rodzajów żywności, w Japonii ludzie korzystają z nich od dziesięcioleci. Dzięki temu świadomie wpływają na swoje zdrowie.

Wielu naukowców uważa, że żywność funkcjonalna może spełniać szczególne zadania  w   niektórych okresach życia człowieka. Spożywanie niektórych rodzajów żywności może pomóc np. u kobiet w okresie menopauzy zmniejszyć ryzyko osteoporozy, u mężczyzn w średnim wieku obniżyć ryzyko rozwoju chorób serca.

Chociaż żywność funkcjonalna może odgrywać tak ważną rolę, istotne jest aby producentom nie pozwalać na wykorzystywanie niesprawdzonych teorii w tworzeniu oświadczeń żywieniowych. W celu zapewnienia takiej dyscypliny zostały sporządzone stosowne przepisy, dopuszczające jedynie naukowo potwierdzone oświadczenia żywieniowe i zdrowotne. Za sformułowanie tych przepisów odpowiedzialne są instytucje jak FAO/WHO Codex Alimentarius, Rada Europy, ustawodawcy poszczególnych państw.

Według tych przepisów, jakiekolwiek oświadczenie zdrowotne, umieszczane na etykietach produktów spożywczych, nie może wprowadzać w błąd i musi być poparte rzetelnymi dowodami naukowymi. Wyniki muszą zawierać informację jak substancja jest wchłaniana, lub w jaki sposób  dociera do miejsca, w którym wykazuje swoje dobroczynne działanie. Powinno być wyraźnie podkreślone, że jej korzystny efekt zaznacza się przy spożywaniu produktu w typowych  ilościach, oraz wyjaśnione jakie funkcje spełnia w organizmie np. obniża ciśnienie krwi lub poziom cholesterolu.

Żywność funkcjonalna może zaoferować nam wiele korzyści, jednak nie obiecujmy sobie zbyt wiele i nie traktujmy jej jak remedium na wszystkie problemy zdrowotne. Żywność funkcjonalną należy traktować jako wartościowy dodatek do zrównoważonej diety i aktywnego stylu życia.

Przykłady żywności funkcjonalnej:

Produkt Dodatkowe korzyści
Mleczne produkty fermentowane i jogurty z żywymi kulturami bakterii Poprawiają pracę układu pokarmowego
Margaryna, jogurt, ser topiony Roślinne sterole i stanole obniżają poziom cholesterolu i zmniejszają ryzyko chorób serca
Jajka wzbogacone kwasami omega-3 3 - 4 jajka na tydzień dostarczają takiej ilości kwasów omega-3, która jest zalecana aby zmniejszyć ryzyko chorób serca
Płatki śniadaniowe Dodatek kwasu foliowego pomaga zmniejszyć ryzyko urodzeń noworodków z wadami cewy nerwowej
Chleb, batony muesli Dodatek izoflawonów obniża ryzyko zachorowania na raka piersi i prostaty, choroby serca i osteoporozę

Piśmiennictwo

  • Bellisle F, Diplock ST, Hornstra G, Koletzko B, Roberfroid M, Salminen S and Saris WHM (1998) Functional Food Science in Europe. British Journal of Nutrition 80 (Suppl. 1), S1-S193.
  • Aggett PJ, Ashwell M, Bornet F, Diplock AT, Fern EB and Roberfroid MB (1999) Scientific Concepts of Functional Foods in Europe: Consensus Document. British Journal of Nutrition 81 (Suppl. 1), S1-S27.
O EUFIC
Europejska Rada Informacji o Żywności (ang. The European Food Information Council -EUFIC) jest organizacją typu non-profit, która dostarcza potwierdzonych naukowo informacji dotyczących jakości i bezpieczeństwa żywności oraz powiązań między sposobem żywienia a stanem zdrowia w sposób zrozumiały dla konsumentów. Adresatem tych informacji są media, osoby zawodowo związane z ochroną zdrowia i żywieniem, edukatorzy oraz liderzy opinii.

Dodatkowe informacje
Ostatnia aktualizacja tej witryny miała miejsce 26/02/2015
Przeglądanie wszystkich wyników wyszukiwania