Kliknij tutaj, aby odwiedzić stronę główną Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC)
BEZPIECZEŃSTWO I JAKOŚĆ ŻYWNOŚCI
TECHNOLOGIA ŻYWNOŚCI
Food Risk Communication
ŻYWIENIE
ZDROWIE I STYL ŻYCIA
CHOROBY DIETOZALEŻNE
Badania konsumenckie
(Tylko w języku angielskim)
Współczesna żywność
(Tylko w języku angielskim)
Inicjatywy EUFIC
(Częściowo przetłumaczone)
In the spotlight
Równowaga energetyczna
Centrum medialne

Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej:
sprawdź tutaj.WSPÓŁCZESNA ŻYWNOŚĆ 12/1999

Żywność funkcjonalna

Food TodayŻywność funkcjonalna: jakkolwiek ten termin może brzmieć futurystycznie, dla wielu z nas nie jest obcy.  Jest to oczywiście nadal żywność ale została zaprojektowana aby zapewnić dodatkowe   korzyści zdrowotne w stosunku do żywności tradycyjnej.

W miarę jak nauka o żywieniu odchodzi od  koncepcji „właściwego żywienia” w stronę  „żywienia optymalnego”, opracowywane są nowe rodzaje produktów, które mają potencjał poprawy dobrostanu umysłowego i fizycznego a także zmniejszenia ryzyka niektórych chorób.    

Podejście naukowe jest nieodzowne, dlatego też kluczowe podmioty z europejskiego środowiska naukowego, organizacji rządowych i pozarządowych oraz przemysłu spożywczego stworzyły platformę dla ustanowienia fundamentalnych pojęć dla żywności funkcjonalnej.

Wszystkie rodzaje żywności funkcjonalnej mają wspólny mianownik. Wpływają korzystnie na jedną lub więcej funkcji w organizmie  i są spożywane jako składnik normalnej diety.

Żywność funkcjonalna zazwyczaj wygląda, pachnie i smakuje tak samo jak jej tradycyjne  odpowiedniki.

Podczas gdy konsumenci europejscy dopiero teraz przyzwyczajają się do takich innowacyjnych rodzajów żywności, w Japonii ludzie korzystają z nich od dziesięcioleci. Dzięki temu świadomie wpływają na swoje zdrowie.

Wielu naukowców uważa, że żywność funkcjonalna może spełniać szczególne zadania  w   niektórych okresach życia człowieka. Spożywanie niektórych rodzajów żywności może pomóc np. u kobiet w okresie menopauzy zmniejszyć ryzyko osteoporozy, u mężczyzn w średnim wieku obniżyć ryzyko rozwoju chorób serca.

Chociaż żywność funkcjonalna może odgrywać tak ważną rolę, istotne jest aby producentom nie pozwalać na wykorzystywanie niesprawdzonych teorii w tworzeniu oświadczeń żywieniowych. W celu zapewnienia takiej dyscypliny zostały sporządzone stosowne przepisy, dopuszczające jedynie naukowo potwierdzone oświadczenia żywieniowe i zdrowotne. Za sformułowanie tych przepisów odpowiedzialne są instytucje jak FAO/WHO Codex Alimentarius, Rada Europy, ustawodawcy poszczególnych państw.

Według tych przepisów, jakiekolwiek oświadczenie zdrowotne, umieszczane na etykietach produktów spożywczych, nie może wprowadzać w błąd i musi być poparte rzetelnymi dowodami naukowymi. Wyniki muszą zawierać informację jak substancja jest wchłaniana, lub w jaki sposób  dociera do miejsca, w którym wykazuje swoje dobroczynne działanie. Powinno być wyraźnie podkreślone, że jej korzystny efekt zaznacza się przy spożywaniu produktu w typowych  ilościach, oraz wyjaśnione jakie funkcje spełnia w organizmie np. obniża ciśnienie krwi lub poziom cholesterolu.

Żywność funkcjonalna może zaoferować nam wiele korzyści, jednak nie obiecujmy sobie zbyt wiele i nie traktujmy jej jak remedium na wszystkie problemy zdrowotne. Żywność funkcjonalną należy traktować jako wartościowy dodatek do zrównoważonej diety i aktywnego stylu życia.

Przykłady żywności funkcjonalnej:

Produkt Dodatkowe korzyści
Mleczne produkty fermentowane i jogurty z żywymi kulturami bakterii Poprawiają pracę układu pokarmowego
Margaryna, jogurt, ser topiony Roślinne sterole i stanole obniżają poziom cholesterolu i zmniejszają ryzyko chorób serca
Jajka wzbogacone kwasami omega-3 3 - 4 jajka na tydzień dostarczają takiej ilości kwasów omega-3, która jest zalecana aby zmniejszyć ryzyko chorób serca
Płatki śniadaniowe Dodatek kwasu foliowego pomaga zmniejszyć ryzyko urodzeń noworodków z wadami cewy nerwowej
Chleb, batony muesli Dodatek izoflawonów obniża ryzyko zachorowania na raka piersi i prostaty, choroby serca i osteoporozę

Piśmiennictwo

  • Bellisle F, Diplock ST, Hornstra G, Koletzko B, Roberfroid M, Salminen S and Saris WHM (1998) Functional Food Science in Europe. British Journal of Nutrition 80 (Suppl. 1), S1-S193.
  • Aggett PJ, Ashwell M, Bornet F, Diplock AT, Fern EB and Roberfroid MB (1999) Scientific Concepts of Functional Foods in Europe: Consensus Document. British Journal of Nutrition 81 (Suppl. 1), S1-S27.
O EUFIC
Europejska Rada Informacji o Żywności (ang. The European Food Information Council -EUFIC) jest organizacją typu non-profit, która dostarcza potwierdzonych naukowo informacji dotyczących jakości i bezpieczeństwa żywności oraz powiązań między sposobem żywienia a stanem zdrowia w sposób zrozumiały dla konsumentów. Adresatem tych informacji są media, osoby zawodowo związane z ochroną zdrowia i żywieniem, edukatorzy oraz liderzy opinii.

Dodatkowe informacje
Ostatnia aktualizacja tej witryny miała miejsce 24/08/2016
Przeglądanie wszystkich wyników wyszukiwania