Kliknutím sem prejdete na domovskú stránku EUFIC
BEZPEČNOST A AKOST POTRAVÍN
POTRAVINÁRSKA TECHNOLÓGIA
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVIE A ŽIVOTNÝ ŠTÝL
CHOROBY SÚVISIACE SO STRAVOU
Prehľady pre spotrebiteľa
(Iba v angličtine)
Jedlo na zamyslenie (Food for thought)
(Iba v angličtine)
Iniciatívy EÚ
(Čiastočne preložené)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Mediálne centrum

Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode): Bližšie informácie nájdete tu Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode):
Bližšie informácie nájdete tu.ČASOPIS FOOD TODAY 03/2009

Probiotické baktérie – prieskum pokračuje…

Food TodayZa posledných 10 rokov došlo k prudkému rozvoju európskeho trhu s probiotikami. Záujem spotrebiteľov o potraviny, ktoré sa propagujú ako zdravotne užitočné, ďalej narastá. Aké sú teda súčasné poznatky o probiotikách?
Probiotiká sú živé mikroorganizmy nachádzajúce sa v niektorých potravinách a výživových doplnkoch. Zlepšujú naše zdravie, keď ich prijímame v dostatočnom množstve. V zažívacom trakte (GI) pomáhajú udržiavať zdravú rovnováhu baktérií.1
 
Najbežnejšími druhmi probiotických baktérií sú kmene Lactobacillus a Bifidobacterium, niekedy aj v kombinácii so Streptococcus thermophilus.2 Probiotiká sa najčastejšie vyskytujú vo fermentovaných mliečnych výrobkoch. Nachádzajú sa aj vo výživových doplnkoch, či už tabletách, kapsulách alebo inej forme.
 
Štúdie zamerané na zdravotné účinky probiotík
 
Je síce vedecky dokázané, že príjem probiotík prospieva zdraviu, vzťahuje sa to však iba na konkrétne preskúmané kmene a nemožno to tvrdiť všeobecne o všetkých probiotikách. Preto sa v posledných rokoch výskum zameral najmä na zisťovanie schopnosti pôsobenia jednotlivých kmeňov probiotík na prevenciu či liečbu určitých ochorení.
 
Uvádzame potenciálne zdravotné účinky niektorých probiotík na človeka 2:
  • Zníženie výskytu alebo zmiernenie infekcií zažívacieho traktu
  • Zlepšenie obranyschopnosti organizmu
  • Zlepšenie fungovania čriev
Probiotické baktérie môžu plniť svoje užitočné poslanie viacerými cestami. Niektoré z nich produkujú antimikrobiálne látky, iné konkurujú patogénnym baktériám tak, že im odoberajú živiny alebo obsadia v črevnej stene ich miesta, a ďalšie zase modulujú hostiteľov imunitný systém.3 Bez ohľadu na konkrétny typ mechanizmu, účinky sú prospešné a probiotické baktérie by sme mali prijímať pravidelne, pretože zažívacím traktom iba prechádzajú a nestávajú sa súčasťou črevnej mikroflóry hostiteľa.2
 
PROEUHEALTH
 
V r. 2001 založila Európska únia (EÚ) klaster s názvom PROEUHEALTH – Potraviny, funkčnosť GI a zdravie človeka, ktorého cieľom je vedecký prieskum úlohy niektorých probiotických baktérií pri zabezpečovaní našej pohody.4 Klaster bežal 4 roky a sústredil vzrušujúce výsledky o zdravotných účinkoch niektorých probiotických kmeňov:
 
Zápal čriev (IBD)
Tieto ochorenia, napríklad ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba, človeka svojimi prejavmi vyradia z bežného spôsobu života, pretože trpí ťažkými hnačkami, vracaním a bolesťami brucha. Predpokladá sa, že príčinou IBD je imunitný systém, ktorý nesprávne reaguje na niektoré baktérie zažívacieho traktu a vyvoláva zápal čriev. PROEUHEALTH ukázal, že určité probiotiká, v tomto prípade Lactococcus a Lactobacillus, pomáhajú pri prevencii zápalu čriev. Teraz prebiehajú štúdie s osobami postihnutými Crohnovou chorobou, aby sa zistilo, či by sa dali konkrétne kmene Lactococcus využiť na prevenciu alebo liečbu IBD.4
 
Žalúdočný katar a hnačka
Zatiaľ čo Escherichia coli a Salmonella typhimurium významne pôsobia pri infekčnej hnačke, baktérie Helicobacter pylori vyvolávajú u človeka gastritídu, žalúdočné vredy a v najhoršom prípade aj rakovinu žalúdka. V štúdii PROEUHEALTH konkrétne kmene laktobacilov spôsobili pokles množstva Helicobacter pylori a Salmonella typhimurium u myší.4 Teraz sú naplánované ďalšie štúdie na testovanie konkrétnych kmeňov laktobacilov u ľudí, ktoré môžu viesť k novému postupu prevencie a liečby gastritídy a hnačky.
 
Zdravotné tvrdenia – záležitosť vedeckého dôkazu
 
V r. 2007 nadobudlo platnosť nariadenie EÚ (1924/2006/ES) o výživových  a zdravotných tvrdeniach.5 Jednou z najdôležitejších zmien je skutočnosť, že výrobca probiotík musí predložiť všetky zdravotné tvrdenia Európskej komisii, ktorá ich postúpi Európskemu úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) na vedecké posúdenie a následne ich odsúhlasí alebo zamietne. Do r. 2010 budú týmto procesom akreditované všetky zdravotné tvrdenia o probiotických výrobkoch, čo poskytne spotrebiteľovi spoľahlivú záruku o ich potenciálnych zdravotných účinkoch.5
 
Odkazy
  1. The British Dietetic Association, Food facts section
  2. Howlett J (2008) Functional Foods - From Science to Health and Claims. ILSI EUROPE Concise Monograph Series.
  3. Report of a joint FAO/WHO expert consultation on evaluation of health and nutritional properties of probiotics in food including powder milk with live lactic acid bacteria.
  4. PROEUHEALTH – the food, GI tract functionality and human health cluster, Consumer platform section
  5. Regulation (EC) No 1924/2006/EC of the European Parliament and of the Council of 20th December 2006 on nutrition and health claims made on foods.
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY (FAQ) (Iba v angličtine)
ČO JE EUFIC
Európska rada potravinárskych informácií (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizácia, ktorá poskytuje vedecky podložené informácie o bezpečnosti a akosti potravín, zdraví a výžive médiám, výživovým odborníkom, lekárom, pedagógom a ľuďom ovplyvňujúcim verejnú mienku tak, aby boli pre spotrebiteľov zrozumiteľné.

Ďalšie informácie
Dátum poslednej aktualizácie tejto stránky: 24/08/2016
Zobraziť všetky výsledky hľadania