Kliknutím sem prejdete na domovskú stránku EUFIC
BEZPEČNOST A AKOST POTRAVÍN
POTRAVINÁRSKA TECHNOLÓGIA
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVIE A ŽIVOTNÝ ŠTÝL
CHOROBY SÚVISIACE SO STRAVOU
Prehľady pre spotrebiteľa
(Iba v angličtine)
Jedlo na zamyslenie (Food for thought)
(Iba v angličtine)
Iniciatívy EÚ
(Čiastočne preložené)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Mediálne centrum

Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode): Bližšie informácie nájdete tu Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode):
Bližšie informácie nájdete tu.ČASOPIS FOOD TODAY 04/2005

Koniec vlády Atkinsovej diéty

Food TodayZdá sa to byť až príliš dobré na to, aby to bola pravda, denno-denne konzumovať vajcia a slaninu a pritom znižovať svoju hmotnosť. Milióny Európanov vyskúšalo Atkinsovu diétu, objavili sa mnohé informácie o pozoruhodnom poklese hmotnosti, ale obavy týkajúce sa nutričnej nerovnováhy a dlhodobého dodržiavania tejto diéty znamenajú, že kraľovanie Atkinsovej diéty sa skončilo.

Atkinsova diéta je založená na neobmedzenej konzumácii tukov, napr. masla a tiež mäsa rýb, mliečnych výrobkov a vajec. Háčik je v tom, že konzumácia sacharidov (cukrov i škrobov) je prísne zakázaná. Diéta tiež povoľuje konzumovať len obmedzené množstvo zeleniny a obzvlášť ovocia, ktoré obsahuje významné množstvo škrobov alebo cukrov. Ale hoci sa to zdá byť nepravdepodobné, ľudia predsa len chudnú týmto spôsobom – tak ako je to možné?

Najskôr organizmus stráca vodu, nie tuk

V prvom rade je to preto, lebo organizmus prijíma málo sacharidov, a preto začne čerpať svoje zásoby sacharidov nazývané glykogén. Glykogén je v tele viazaný na vodu a táto voda sa eliminuje vtedy, keď sa odčerpáva glykogén.
To znamená, že počiatočný významný pokles hmotnosti, keď človek začne dodržiavať diétu založenú na nízkej konzumácii sacharidov, je z väčšej časti spôsobený stratou vody v organizme a nie stratou tuku.

Je potlačená chuť do jedla

Akonáhle sú zásoby glykogénu v organizme vyčerpané, telo začne využívať ako zdroj energie tuk a svaly. Keď dôjde k spotrebe tukov v dôsledku chýbajúcich sacharidov, telo začne produkovať látky nazývané ketóny, ktoré sa za normálnych okolností uvoľňujú do moču. V prípade, že je hladina ketónov veľmi vysoká môžu sa tieto látky tvoriť aj v krvi, čo zapríčiňuje zápach dychu po laku na nechty. Tento stav môže viesť k nevoľnosti a únave, ale ľudia napriek týmto negatívam pokračujú v tejto diéte, považujú tento jav za určitý indikátor správneho dodržiavania diéty. Ketóny prispievajú k potlačeniu chuti do jedla, rovnako ako aj vysoký príjem bielkovín spojený s touto diétou, takže dochádza k redukcii príjmu potravy. Hoci majú jedinci v rámci tejto diéty dovolené jesť, neobmedzené množstvo potravy v skutočnosti prijímajú menej energie, lebo nepociťujú hlad (1).

Dať zbohom tejto diéte

Atkinsova diéta nie je koncipovaná v súlade s odporúčaniami zdravej výživy, lebo povoľuje konzumovať iba potraviny s nízkym obsahom sacharidov. Malá škála potravín resp. obmedzený výber potravín, môže byť dôvodom prečo ľudia jedia menej, ale napokon je to aj hlavná príčina prečo od tejto diéty nakoniec ustúpia. Začína ich nudiť jednostranná strava. Nedávno sa dokázalo, že hoci u ľudí s Atkinsovou diétou v prvých šiestich mesiacoch poklesla hmotnosť oveľa rýchlejšie ako u jedincov dodržiavajúcich pravidelnú nízkoenergetickú diétu s nízkym príjmom tukov, po 12 mesiacoch sa neprejavili rozdiely v rýchlosti úbytku hmotnosti medzi uvedenými diétami (2,3). Rôzne typy diét v konečnom dôsledku vedú k dlhodobému zníženiu hmotnosti, ale len za predpokladu, že sa dodržiavajú stanovené pravidlá (4).

Nezdravá voľba

Existuje mnoho dôvodov, prečo označiť Atkinsovu diétu za nezdravú voľbu. Po prvé je táto diéta založená na vysokom obsahu tukov, obzvlášť nasýtených a doteraz sa nezistilo aké zdravotné riziká môže priniesť pri dlhodobom dodržiavaní. Okrem toho veľmi vysoký podiel bielkovín v strave zvyšuje záťaž obličiek pri procese eliminácie bielkovinového odpadu. Táto diéta je tiež nutrične nevyvážená - vylúčenie potravín na báze sacharidov zo stravy vrátane obilnín, ovocia a zeleniny, znamená nedostatok vitamínov, minerálnych látok, vlákniny ako aj flavonoidov, karotenoidov a ďalších antioxidantov, pre organizmus. V zásade platí, že by sme mali konzumovať nie menej, ale viac tých potravín, ktoré nás môžu chrániť pred ochoreniami ako sú napr. srdcovo-cievne ochorenia alebo rakovina.

Verejnosť sa rozhýbala

Pôvodne atraktívna Atkinsonova diéta sa po čase stáva únavnou a nevedie k oveľa dlhodobejšiemu zníženiu hmotnosti v porovnaní s inými diétami. Už prebieha alebo sa plánuje množstvo vedeckých štúdií, ktoré skúmajú účinky dlhodobého dodržiavania takýchto nutrične nevyvážených diét, aj keď medzičasom už popularita nejakej známej rozšírenej diéty môže pomaly ubúdať. Verejnosť sa už rozhýbala sama a predaj kníh Atkinsovej diéty poklesol. Aký bude ďalší diétny fenomén?

Literatúra :

  1. Astrup A, Larson T and Harper A (2004) Atkins and other low-carbohydrate diets: hoax or an effective tool for weight loss? The Lancet 364:897-899.
  2. Foster GD et al (2003) A randomized trial of a low-carbohydrate diet for obesity. New England Journal of Medicine 348:2082-2090.
  3. Stern L et al (2004) The effects of low carbohydrate versus conventional weight loss diets in severely obese adults: one year follow up of a randomised trial Annals of Internal Medicine 140:778-785.
  4. Dansinger ML et al (2005) Comparison of the Atkins, Ornish, Weight Watchers, and Zone Diets for Weight Loss and Heart Disease Risk Reduction. A Randomized Trial. Journal of the American Medical Association 293:43-53
Súvisiace podcasty
Obesity, Jedálny lístok a kontrola hmotnosti, Dietary fibre
Nutrigenomics, Obesity, Jedálny lístok a kontrola hmotnosti
Dietary fibre, Jedálny lístok a kontrola hmotnosti, Obesity, Carbohydrates
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY (FAQ) (Iba v angličtine)
ČO JE EUFIC
Európska rada potravinárskych informácií (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizácia, ktorá poskytuje vedecky podložené informácie o bezpečnosti a akosti potravín, zdraví a výžive médiám, výživovým odborníkom, lekárom, pedagógom a ľuďom ovplyvňujúcim verejnú mienku tak, aby boli pre spotrebiteľov zrozumiteľné.

Ďalšie informácie
Dátum poslednej aktualizácie tejto stránky: 22/08/2016
Zobraziť všetky výsledky hľadania