Kliknutím sem prejdete na domovskú stránku EUFIC
BEZPEČNOST A AKOST POTRAVÍN
POTRAVINÁRSKA TECHNOLÓGIA
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVIE A ŽIVOTNÝ ŠTÝL
CHOROBY SÚVISIACE SO STRAVOU
Prehľady pre spotrebiteľa
(Iba v angličtine)
Jedlo na zamyslenie (Food for thought)
(Iba v angličtine)
Iniciatívy EÚ
(Čiastočne preložené)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Mediálne centrum

Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode): Bližšie informácie nájdete tu Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode):
Bližšie informácie nájdete tu.ČASOPIS FOOD TODAY 12/2006

Soľ, draslík a krvný tlak

Food TodaySoľ je názov, ktorým sa bežne označuje chlorid sodný (NaCl). Soľ je nevyhnutná pre život a zdravie. Vysoký krvný tlak, rizikový faktor kardiovaskulárnych ochorení a mozgových príhod, súvisí s vysokým príjmom sodíka a nízkym príjmom draslíka. Môžu odporúčania zníženého príjmu soli zaručiť zmenu stavu?
Význam soli
Soľ, alebo chlorid sodný, sa prirodzene nachádza v každej potravine a používa sa na konzerváciu a ochutenie jedla. Podľa hrubého odhadu sa v 2,5 g soli nachádza 1 g sodíka.
 
Sodík a chlór pomáhajú regulovať krvný tlak, kontrolovať rovnováhu tekutín a udržať dobrý stav svalovej a nervovej sústavy. Uľahčujú tiež vstrebávanie živín ako napríklad glukózy a aminokyselín.
 
Telo dospelého človeka obsahuje priemerne okolo 90 g sodíka, pričom polovica sa nachádza v krvi a ostatných telesných tekutinách, tretina v kostiach a zvyšok v bunkách organizmu.
 
Priemerný príjem sodíka sa pohybuje od 2 do 6 g/deň. Zdravému dospelému jedincovi postačuje príjem menej ako 0,5 g. Zvýšené požiadavky sú v období väčších strát, napríklad počas menštruácie, dojčenia alebo intenzívnejšieho potenia.
 
V záujme zdravia obyvateľstva je prioritou zníženie príjmu soli, čo súvisí s hypertenziou.
 
Draslík
Draslík sa bežne vyskytuje v mnohých potravinách, obzvlášť dobrým zdrojom je ovocie a zelenina. V našom tele sa nachádza hlavne vnútri buniek, a v celom organizme plní rovnako dôležité úlohy ako sodík. Pre správne pôsobenie týchto prvkov je veľmi dôležitá ich vzájomná rovnováha.
 
Krvný tlak – protikladný účinok sodíka a draslíka
Schopnosť obličiek vylučovať alebo zadržiavať sodík je kľúčovým faktorom regulácie krvného tlaku. Viaceré štúdie ukázali, že znížením príjmu soli sa znižuje krvný tlak a tento efekt je badateľný u ľudí s vysokým krvným tlakom, obéznych a v pokročilejšom veku. Odozva jednotlivcov na obmedzenie soli je veľmi variabilná a u ľudí s normálnymi hodnotami tlaku sa neprejavuje. Naopak, zníženie krvného tlaku je spojené so zvýšeným príjmom draslíka, a to vďaka schopnosti draslíka zvyšovať vylučovanie sodíka a jeho schopnosti meniť vazoaktívnosť ciev.
 
Potraviny obsahujúce veľa draslíka a málo sodíka
Najlepším zdrojom draslíka sú čerstvé, minimálne spracované potraviny, pretože spracovaním sa obsah draslíka znižuje. Na druhej strane, surové potraviny majú obyčajne nízky obsah sodíka a spracované potraviny sú jeho hlavným zdrojom. Tabuľka uvádza potraviny (nespracované), ktoré obsahujú veľa draslíka a málo sodíka:
 
avokádo, marhule a iné kôstkové ovocie
banány
strukoviny, napr. šošovica, fazuľa
datle, hrozienka a iné sušené ovocie
bylinky a koreniny,
napr. petržlen a čili papričky (čerstvé aj sušené)
kel, špenát, šalát a iná listová zelenina
ryby, napr. treska, sardinka, pstruh, tuniak
huby (čerstvé aj sušené)
pomaranč a iné citrusové ovocie a šťavy
melóny, jablká
arašidy, vlašské orechy a iné orechy
zemiaky a sladké zemiaky
červené a biele mäso
sója, tvaroh, mlieko
paradajky a výrobky z nich
jogurty a nízkotučné mlieko (okrem syra)
 
 
Významný vplyv na krvný tlak má náš životný štýl
Obezita, nedostatočná telesná aktivita a nízky príjem draslíka – to všetko má väčší vplyv na krvný tlak ako vysoký príjem sodíka. Nízky príjem vápnika a horčíka a vysoký pomer nasýtených mastných kyselín k n-3 nenasýteným mastným kyselinám tiež ovplyvňuje hladinu krvného tlaku. Veľký záujem sa v súčasnosti sústreďuje na diétu DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension = spôsoby stravovania zamerané na zastavenie hypertenzie) bohatú na ovocie, zeleninu a obilniny (na zvýšenie príjmu draslíka a vlákniny) a zahŕňajúcu nízkotučné mliečne výrobky, ryby, strukoviny, hydinu a netučné mäso. Ak sa príjem soli nezvyšuje, krvný tlak je nižší. Ďalšia tabuľka ilustruje priaznivý vplyv úpravy životného štýlu na krvný tlak:
 
Zmena
Odporúčanie
Približné zníženie systolického krvného tlaku
Zníženie hmotnosti
Udržať normálnu hmotnosť
(index telesnej hmotnosti 18,5 – 24,9 kg/m2)
5 – 20 mmHg pri schudnutí o 10 kg
Stravovací režim
DASH
 
Konzumovať stravu bohatú na ovocie a zeleninu a nízkotučné mliečne výrobky s obmedzeným množstvom nasýtených a celkových tukov
8 – 14 mmHg
Zníženie obsahu
sodíka v strave
Znížiť denný príjem sodíka na 2,4 g sodíka alebo 6 g soli
2 – 8 mmHg
Telesná aktivita
Venovať sa pravidelne fyzickej aktivite ako napríklad svižnej chôdzi (najmenej 30 minút denne, viac dní v týždni)
4 – 9 mmHg
Obmedzenie
konzumácie alkoholu
Obmedziť dennú konzumáciu alkoholu najviac na 3 jednotky u mužov a 2 jednotky u žien a mužov s menšou hmotnosťou
(1 jednotka alkoholu = 10 g čistého alkoholu = 250 ml piva alebo 100 ml vína alebo 30 ml whisky)
2 – 4 mmHg
 
 
Odborníci odporúčajú znížiť príjem soli
Dôkazy o vplyve soli na krvný tlak sa za posledných 20 rokov dôkladne preverili a zohľadnili pri práci odborníkov na celom svete  vrátane Veľkej Británie a USA.  Odporúča sa znížiť príjem soli na 5 – 6 g (t. j. 2 – 2,4 g sodíka) denne, ako aj konzumovať 5 porcií ovocia a zeleniny denne. Priaznivo to vplýva na organizmus a zvyšuje sa aj príjem draslíka.
 
Praktický dosah
Telo sa dokáže v priebehu 2 – 3 mesiacov prispôsobiť polovičnému príjmu sodíka zo soli. Pokrmy nemusíme ochucovať soľou, ale napríklad čiernym korením, čerstvými a sušenými bylinkami a inými koreninami. Náhrada soli zlúčeninami na báze draslíka môže tiež prispieť k zvýšeniu príjmu draslíka. Hoci chuť a nižšia konzervačná schopnosť v porovnaní so soľou limituje použiteľnosť potravín, v poslednej dobe sa vyvíjajú nové produkty, ktoré majú tieto problémy vyriešiť.
 
Ďalšie informácie
  1. Geleijnse, J.M., F.J. Kok, and D.E. Grobbee, Blood pressure response to changes in sodium and potassium intake: a metaregression analysis of randomised trials. Journal of Human Hypertension, 2003. 17: p. 471-480.
  2. Geleijnse, J.M., F.J. Kok, and D.E. Grobbee, Impact of dietary and lifestyle factors on the prevalence of hypertension in Western populations. European Journal of Public Health, 2004. 14: p. 235-239.
  3. Institute of Medicine, Dietary reference intakes for water, potassium, sodium, chloride, and sulfate. 2004, The National Academies Press: Washington.
  4. Sacks, F.M., et al., Effects on blood pressure of reduced dietary sodium and the dietary approaches to stop hypertension (DASH) diet. New England Journal of Medicine, 2001. 344: p. 3-10.
  5. U.S. Department of Health and Human Services, 7th Report of the US Joint National Committee on prevention, Detection Evaluation, Treatment of Hypertension, JNC 7 Express, 2003. p. 8
  6. Bertino, M., Beauchamp, G.K., Engelman, K., Long-term reduction in dietary sodium alters the taste of salt, American Journal of Clinical Nutrition, 1982. 36: p.1134-1144
  7. Blais, C.A., et al., Effect of dietary sodium restriction on taste responses to sodium chloride: a longitudinal study. American Journal of Clinical Nutrition, 1986. 44: p. 232-243.
  8. Geleijnse, J.M.,  Grobbee, D.E. and Kok, F.J., Impact of dietary and lifestyle factors on the prevalence of hypertension in Western populations. Journal of Human Hypertension, 2005. 19: p. S1–S4
Súvisiace podcasty
Fats, Obesity, Food-related diseases, Cardiovascular disease
Fats, Food Choice, Healthy eating, Sugar, Salt, Vláknina, Jedálny lístok a kontrola hmotnosti
ČO JE EUFIC
Európska rada potravinárskych informácií (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizácia, ktorá poskytuje vedecky podložené informácie o bezpečnosti a akosti potravín, zdraví a výžive médiám, výživovým odborníkom, lekárom, pedagógom a ľuďom ovplyvňujúcim verejnú mienku tak, aby boli pre spotrebiteľov zrozumiteľné.

Ďalšie informácie
Dátum poslednej aktualizácie tejto stránky: 20/09/2016
Zobraziť všetky výsledky hľadania