Kliknutím sem prejdete na domovskú stránku EUFIC
BEZPEČNOST A AKOST POTRAVÍN
POTRAVINÁRSKA TECHNOLÓGIA
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVIE A ŽIVOTNÝ ŠTÝL
CHOROBY SÚVISIACE SO STRAVOU
Prehľady pre spotrebiteľa
(Iba v angličtine)
Jedlo na zamyslenie (Food for thought)
(Iba v angličtine)
Iniciatívy EÚ
(Čiastočne preložené)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Mediálne centrum

Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode): Bližšie informácie nájdete tu Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode):
Bližšie informácie nájdete tu.ČASOPIS FOOD TODAY 06/2006

Celiakia

Food TodayCeliakia (známa ako glutén-senzitívna enteropatia alebo celiakálna sprue alebo gluténová intolerancia) je poškodenie tenkého čreva zapríčinené imunologickou reakciou vyvolanou gluténom. Glutén je zásobný proteín nachádzajúci sa v pšenici a ostatných cereáliách ako raž, jačmeň a ovos. Celiakia sa prejavuje ako súbor oslabujúcich symptómov, ale vhodnou bezgluténovou diétou sa pacient úplne zotaví.
 
 
Nie alergia
 
Celiakia nie je alergia. Alergická reakcia sa vyskytne, keď imunitný systém organizmu produkuje protilátky proti normálnym neškodným látkam pochádzajúcim z potravín alebo prostredia, akoby boli patogénmi. Pri celiakii glutén v potravinách poškodzuje črevnú sliznicu a zabraňuje tak tomu, aby sa potrava trávila a správne absorbovala. Výsledkom je v zásade chronická podvýživa, kde ide o deficit energie a esenciálnych nutrientov ako sú proteíny, vitamíny a minerálne látky.
 
Symptómy
 
Klasické symptómy neliečenej celiakie sa týkajú malabsorpcie potravín, ktorá vedie k hnačke, črevným kŕčom a opuchom. Podvýživa je príčinou úbytku hmotnosti v dospelosti, spomalenia rastu v detstve, anémie a ochorení kostí (okrem iného). V nedávnej dobe sa potvrdilo, že účinky gluténovej intolerancie nie sú spojené len s poškodením vnútornej výstelky čriev, ale toto ochorenie môže sprevádzať aj ochorenie pečene, kožné ochorenia, diabetes I. typu a neplodnosť.
 
Prevalencia a diagnostika
 
Symptómy sú rôzne a môžu byť aj miernejšie, preto mnoho pacientov trpiacich celiakiou je pravdepodobne nediagnostikovaných. Niekedy sa gluténová intolerancia diagnostikuje v neskorších fázach života. V minulosti prevládal názor, že gluténová intolerancia postihuje približne jedného z 1 500 ľudí, ale nové štúdie ukázali, že krvnými testmi sa tento stav potvrdil u jedného zo sto ľudí. Je pravdepodobné, že mnoho Európanov celiakiou trpí a nevie o tom.
 
Bezgluténová diéta
 
Keď ľudia s celiakiou začnú s bezgluténovou diétou, črevná sliznica sa postupne zregeneruje a vráti sa jej normálna funkcia. Pre mnohých ľudí znamená zmenu života tiež vyliečenie a vymiznutie prejavov. Glutén sa nachádza v zrnách pšenice, raže, jačmeňa a ovsa, ktoré sa používajú na výrobu mnohých denne používaných potravín ako sú chlieb, raňajkové cereálie, cestoviny, pizza, múčniky, koláče a keksy. Nie je to však až také jednoznačné, pretože zrná obsahujúce glutén sa používajú pri výrobe cesta a omáčok a nachádzajú sa aj v niektorých mäsových produktoch (párky, fašírky). Ryža, zemiaky a kukurica neobsahujú glutén a pre ľudí s celiakiou existujú rôzne bezgluténové produkty.
 
Pomoc a odporúčania
 
Bezgluténová diéta môže byť časovo náročná a nepraktická, ale predstavuje pomoc pre ľudí, u ktorých je diagnostikovaná celiakia. Kvalifikovaný odborník pomôže pri odporúčaní vhodných potravín a zostavení chutného a vyváženého jedálnička, ktorý vyhovuje individuálnemu životnému štýlu. Existuje katalóg súčasných potravinárskych produktov, ktoré môžu byť použité pri bezlepkovej diéte. Mnoho krajín má oficiálne spoločnosti celiatikov, ktoré sú národne podporované a sú zdrojom informácií o všetkých aspektoch tohto ochorenia.
 
Možno celiakii zabrániť?
 
V súčasnosti nie je známe, prečo sa u niektorých ľudí celiakia vyvinie, býva to však rodinné ochorenie. Jediným súčasným odporúčaným preventívnym krokom je vyhnúť sa zavádzaniu potravín obsahujúcich pšenicu do stravy detí pred ich šiestym mesiacom života.
 
Zlepšenie diagnostiky
 
Pravdepodobne je oveľa viac ľudí s týmto ochorením ako je všeobecne známe. O tom, ako zlepšiť diagnostiku sa stále diskutuje. Niektorí navrhujú masové vyšetrenie, iní krvné testy pri anémii, chronickej únave, syndróme dráždivého čreva alebo pri výskyte ochorenia v rodine. Rovnako by sa malo odrádzať od samodiagnostikovania. Prijatie bezgluténovej diéty „len pre istotu“, bez odbornej pomoci, môže viesť k nevyváženej a nevyrovnanej strave, ktorá môže viac ublížiť ako pomôcť.
Súvisiace podcasty
Carbohydrates & fibre, Dietary fibre, Obesity, Gut health, Functional foods
Carbohydrates & fibre, Gut health, Obesity, Functional foods , Dietary fibre
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY (FAQ) (Iba v angličtine)
ČO JE EUFIC
Európska rada potravinárskych informácií (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizácia, ktorá poskytuje vedecky podložené informácie o bezpečnosti a akosti potravín, zdraví a výžive médiám, výživovým odborníkom, lekárom, pedagógom a ľuďom ovplyvňujúcim verejnú mienku tak, aby boli pre spotrebiteľov zrozumiteľné.

Ďalšie informácie
Dátum poslednej aktualizácie tejto stránky: 26/09/2016
Zobraziť všetky výsledky hľadania