Kliknutím sem prejdete na domovskú stránku EUFIC
BEZPEČNOST A AKOST POTRAVÍN
POTRAVINÁRSKA TECHNOLÓGIA
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVIE A ŽIVOTNÝ ŠTÝL
CHOROBY SÚVISIACE SO STRAVOU
Prehľady pre spotrebiteľa
(Iba v angličtine)
Jedlo na zamyslenie (Food for thought)
(Iba v angličtine)
Iniciatívy EÚ
(Čiastočne preložené)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Mediálne centrum

Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode): Bližšie informácie nájdete tu Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode):
Bližšie informácie nájdete tu.ČASOPIS FOOD TODAY 06/2001

Strava a bolesť hlavy

Food TodayMnohí ľudia trpiaci migrénou sú presvedčení, že jej príčinou môžu byť do veľkej miery i niektoré potraviny. Jej častejší výskyt u niektorých osôb môže byť ovplyvňovaný neschopnosťou organizmu inaktivovať prírodné amíny prítomné v niektorých potravinách.

Migrénové bolesti hlavy sú klinicky rozpoznateľné stavy, ktoré postihujú 8 až 20 % populácie. Chronicky silné bolesti môžu do veľkej miery negatívne ovplyvňovať pracovné výkony v zamestnaní i rodinný život. Medzi známe príčiny patria stresy, hormonálne zmeny a prípadne i dedičnosť. Migréna postihuje viac ženy než mužov. U vnímavých osôb môže byť príčinou i nepravidelný a nedostatočný spánok, nepravidelný príjem potravy alebo úplný pôst.

Bolesti hlavy sú ovplyvňované psychologickým stavom a dosiaľ nebolo presne stanovené, do akej miery sa na nich podieľa strava. Niektoré potraviny sa však na vzniku migrény môžu podieľať, napr. dobre odležané syry, alkoholické nápoje (zvlášť červené víno), nakladané, konzervované alebo marinované potraviny vrátane výrobkov z rýb, kvasená kapusta, z ovocia avokádo, maliny a banány. Vylúčenie týchto špecifických potravín len zriedka odstráni bolesti, lebo vo väčšine prípadov je príčinou migrény komplexná kombinácia viacerých rizikových faktorov.

Nápory migrény sa spájajú s prítomnosťou rôznych amínov vyskytujúcich sa v potravinách. Tieto dusíkaté zlúčeniny sa obecne vyskytujú v živočíšnych a rastlinných tkanivách i v mikroorganizmoch a často sa podieľajú na charakteristickej chuti a vôni potravín. Najvýznamnejšie sú tyramín, fenyletylamín a histamín. Existuje domnienka, že osoby trpiace migrénou nie sú schopné tieto zlúčeniny metabolizovať dostatočne rýchle, takže zostávajú v organizme dlhšie v nezmenenej forme a sú príčinou bolesti hlavy.

Vzťah medzi amínmi a bolesťou hlavy sa po prvýkrát objavil u pacientov, ktorým boli podávané lieky na spomalenie pôsobenia monoaminooxidázy (MAO) pri liečbe tuberkulózy. Funkcia tohto enzýmu – MAO spočíva v metabolizovaní potenciálnych škodlivých amínov skôr, než prejdú do krvi. Podávanie liekov spomaľujúcich pôsobenie MAO, zastavuje priebeh prírodných detoxikačnych mechanizmov a zvyšuje hladinu amínov v krvi. U pacientoch užívajúcich tieto lieky boli pozorované silné bolesti hlavy po použití určitých potravín.

Je taktiež možné, že migréna je sčasti dedičná. Niektoré osoby môžu mať genetický nedostatok MAO enzýmov, čo môže byť príčinou bolesti hlavy.

Je preto vhodné, aby osoby, ktoré sa chcú vyhnúť migrénovým bolestiam hlavy, si po dobu niekoľkých mesiacov viedli podrobný denník, na jeho základe je potom možné aspoň približne určiť druhy činností, situácie a pocity, vrátane pokrmov, ktoré môžu byť príčinou bolesti hlavy. Zmiernenie stresov poznaním a odstránením ich príčin, pravidelné cvičenie a relaxácia, práve tak ako vyvážená a zdravá strava, môžu podstatne zlepšiť celkový stav a zabrániť migréne.

Literatúra

  • Chaytor, J. P.; Crathorne, B. and Saxby, M. J. (1975). The identification and significance of 2-phenyl ethylamine in foods. J. Sci. Fd. Agric. 26 593-598
  • Harrington, E. (1980) Diet and migraine. Journal of Human Nutrition 34 175-180
  • Maga, J. A. (1978) Amines in Foods. In CRC Critical Reviews in Food Science and Nutrition 61 373-403
  • Rose, F. C. (1991) The pathogenesis of migraine. Journal of the Royal Society of Medicine 84 519-521
  • Scharff, L. and Marcus, D. A. (1999) Chocolate and headache: is there a relationship? In Chocolate and Cocoa. Health and Nutrition. Ed. Knight, I. Blackwell Science Ltd, Oxford, pp. 229-239
  • Smith, T. A. (1980) Amines in food. Food Chemistry 6 169-200
Súvisiace podcasty
Obesity, Jedálny lístok a kontrola hmotnosti, Dietary fibre
Carbohydrates & fibre, Dietary fibre, Obesity, Gut health, Functional foods
Dietary fibre, Jedálny lístok a kontrola hmotnosti, Obesity, Carbohydrates
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY (FAQ) (Iba v angličtine)
ČO JE EUFIC
Európska rada potravinárskych informácií (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizácia, ktorá poskytuje vedecky podložené informácie o bezpečnosti a akosti potravín, zdraví a výžive médiám, výživovým odborníkom, lekárom, pedagógom a ľuďom ovplyvňujúcim verejnú mienku tak, aby boli pre spotrebiteľov zrozumiteľné.

Ďalšie informácie
Dátum poslednej aktualizácie tejto stránky: 24/08/2016
Zobraziť všetky výsledky hľadania