Kliknutím sem prejdete na domovskú stránku EUFIC
BEZPEČNOST A AKOST POTRAVÍN
POTRAVINÁRSKA TECHNOLÓGIA
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVIE A ŽIVOTNÝ ŠTÝL
CHOROBY SÚVISIACE SO STRAVOU
Prehľady pre spotrebiteľa
(Iba v angličtine)
Jedlo na zamyslenie (Food for thought)
(Iba v angličtine)
Iniciatívy EÚ
(Čiastočne preložené)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Mediálne centrum

Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode): Bližšie informácie nájdete tu Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode):
Bližšie informácie nájdete tu.ČASOPIS FOOD TODAY 04/1999

Pevné kosti i vo vyššom veku

Food TodayVoľba životného štýlu mladých ľudí môže vo veľkej miere ovplyvniť možnosť vzniku osteoporózy vo vyššom veku. Je totiž známe, že čím viac vápnika si človek nahromadí v mladosti, tým viac ho zostane v kostiach i v starobe. Dôležitým faktorom je výživa.
Osteoporóza je choroba, kedy kosti strácajú vlastnú hmotu a rednú; výsledkom je ich zvýšená krehkosť. Táto choroba sa často neodhalí, kým nedôjde k zlomenine, väčšinou následkom pádu. Najčastejšie postihnutými miestami sú bedrové kĺby, zápästia alebo chrbtica. U každého ôsmeho Európana staršieho ako päťdesiat rokov dochádza pravdepodobne k niektorej z horeuvedených zlomenín. Liečba osteoporózy v nemocniciach si vyžaduje ročné náklady cez 3,500 mil. ECU. Postihnuté osoby obsadzujú v rámci EÚ približne 500 tis. lôžok ročne. Podľa odhadov sa tieto počty v budúcich päťdesiatich rokoch zdvojnásobia.1

Tvorba pevných kostí
Na zabezpečenie pevných kostí v mladosti je potrebné, aby telo malo k dispozícii dostatok vápnika. Dôležitá je preto strava obsahujúca potrebné množstvo vápnika, vitamínu D a fosforu, rovnako ako genetické faktory a dostatok pohybu. V mladosti, dospievaní a mladšom veku je rozhodujúci dostatok vápnika. Hoci hustota a pevnosť kostí sa môže zvyšovať až do veku 30 rokov, najviac vápnika sa ukladá v priebehu dospievania. Vo veku 18 rokov dosahujú kosti mužov i žien 95 - 99 % svojej maximálnej hmotnosti. Tvorba "zásobnej“ kostnej hmoty v mladosti môže byť vo vyššom veku využitá. Odporúčaný denný príjem vápnika sa líši v závislosti od veku. Priemerný denný príjem, ktorý uvádza európska smernica, je 800 mg. Niektoré populačné skupiny však majú vyššie požiadavky, až 1 200 - 1 500 mg (mládež vo veku 11 - 24 rokov, tehotné a dojčiace ženy, ženy po menopauze).

Význam vhodnej potravy a telesnej aktivity
Najlepším spôsobom na získanie potrebného vápnika je jesť dostatok potravín bohatých na vápnik od detstva až do dospelosti. Pre väčšinu ľudí je hlavným zdrojom vápnika mlieko a mliečne výrobky – jogurty a syry. Z ďalších potravín s vyšším obsahom vápnika možno uviesť niektoré druhy sušeného ovocia, zeleniny, celozrný chlieb alebo potraviny obohatené vápnikom. Rovnako ako zdravá strava je dôležité pravidelné cvičenie v rokoch maximálnej tvorby hmoty kostí. Cvičenie je však dôležité i v neskorších rokoch, lebo sedavý životný štýl zvyšuje riziko osteoporózy.

Faktory zvyšujúce pravdepodobnosť vzniku osteoporózy:
 • byť ženou,
 • byť veľmi chudý,
 • pokročilý vek,
 • výskyt osteoporózy v rodine,
 • ženy po menopauze,
 • nízka hladina testosterónu (muži),
 • pasívny životný štýl,
 • fajčenie cigariet,
 • vysoká konzumácia alkoholu.

U starších ľudí cvičenie zlepšuje rovnováhu a koordináciu pohybu a zabraňuje tak pádom s následkom zlomenín, vhodné sú prechádzky, jogging, aerobik alebo tanec, lebo sa zvyšuje sila svalov a odolnosť.

S predlžovaním ľudského života sa predpokladá i nárast výskytu osteoporózy. Je preto nevyhnutné zaistiť prísun dostatočného množstva vápnika vhodnou potravou a byť telesne aktívny po celý život.

300 mg vápnika sa nachádza v:

 • 25 - 30 g tvrdého syra (ementál, parmezán, čedar a i.),
 • 50 g mäkkého syra (camembert, brie a i.),
 • 200 g nízkotučného mlieka alebo jogurtu,
 • 150 g mandlí, orechov, suchých fíg,
 • 200 g suchej fazule,
 • 500 g zelenej zeleniny (kapusta, pór, špenát, brokolica), celozrný chlieb,
 • 0,7 l niektorej minerálnej vody s vysokým obsahom vápnika.
 1. European Commission and Europe Foundation for Osteoporosis, Building Strong Bones and Preventing Fractures, 1998.
   
ČO JE EUFIC
Európska rada potravinárskych informácií (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizácia, ktorá poskytuje vedecky podložené informácie o bezpečnosti a akosti potravín, zdraví a výžive médiám, výživovým odborníkom, lekárom, pedagógom a ľuďom ovplyvňujúcim verejnú mienku tak, aby boli pre spotrebiteľov zrozumiteľné.

Ďalšie informácie
Dátum poslednej aktualizácie tejto stránky: 20/09/2016
Zobraziť všetky výsledky hľadania