Kliknutím sem prejdete na domovskú stránku EUFIC
BEZPEČNOST A AKOST POTRAVÍN
POTRAVINÁRSKA TECHNOLÓGIA
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVIE A ŽIVOTNÝ ŠTÝL
CHOROBY SÚVISIACE SO STRAVOU
Prehľady pre spotrebiteľa
(Iba v angličtine)
Jedlo na zamyslenie (Food for thought)
(Iba v angličtine)
Iniciatívy EÚ
(Čiastočne preložené)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Mediálne centrum

Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode): Bližšie informácie nájdete tu Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode):
Bližšie informácie nájdete tu.ČASOPIS FOOD TODAY 09/2000

Paradajky: Čo je nové?

Food TodayVedci z Velkej Británie spolocne s kolegami z Japonska a Nemecka vypestovali paradajky, ktoré majú trojnásobne vyšší obsah ß-karoténu, nevyhnutnej zložky pre zdravie, oproti bežnej úrode.

Karotenoidy sú skupinou rastlinných farbív, ktoré spôsobujú žlté až cervené sfarbenie ovocia, zeleniny a kvetov. Jeden z nich, ß-karotén, sa v ludskom tele mení na vitamín A. Je klúcovou látkou výživy, nedostatok ktorej je spájaný s koronárnymi chorobami srdca, rakovinou, degeneratívnym ochorením sietnice, ktoré môže viest až k slepote. Vedci taktiež tvrdia, že vyšší príjem ß-karoténu môže prospievat imunitnému systému a redukuje poškodenie kože vplyvom slnecného žiarenia. Detský fond UNICEF odhaduje, že rocne by sa dalo predíst 1 až 2 miliónom úmrtí detí vo veku od jedného do štyroch rokov, keby prijímali viac vitamínu A.

Paradajky a výrobky z nich (džus, polievka, omácka a kecup) sú dôležitým zdrojom karotenoidov v potrave. Paradajky obsahujú aj dalšie dôležité nutricné zložky ako sú vitamín E a C a flavonoidy. Napriek tomu, väcšina ludí konzumuje menej ovocia a zeleniny, ako je odporúcaná denná dávka piatich porcií.

Jedným z krokov ako zvýšit príjem karotenoidov v potrave je zvýšenie ich obsahu v ovocí a zelenine. K dosiahnutiu tohto ciela je potrebné pochopit ako rastliny riadia tvorbu a akumuláciu karotenoidov. Využívajú sa k tomu poznatky z biochémie, molekulárnej biológie a elektrónová mikroskopia. Kvôli ekonomickým požiadavkám a zdraviu prospešným zložkám paradajok je pre týchto vedcov dôležitá úloha zvýšit obsah spomínaných nutrientov.

Profesor Peter Bramley so svojim tímom z Royal Holloway, Univerzita Londýn pozmenil spôsob, akým sa karotenoidy tvoria v paradajke tak, že do ich plodu umiestnil gén baktérie. Tento gén premenil zlúceninu enzýmu phytoene na lykopén, karoténový pigment, ktorý tvorí cervenú farbu paradajok a ktorý je úcastný pri tvorbe ß-karoténu. V takto upravených paradajkách bol obsah ß-karoténu 3,5 krát vyšší oproti normálnym plodom. Táto modifikácia neovplyvnuje rast a vývoj rastlín a môže prechádzat na nasledujúce generácie rastlín.

Vedci poznamenali, že zvýšenie množstva ß-karoténu a dalších karotenoidov v potrave sa všeobecne považuje za efektívnejšie ako užívanie týchto výživových doplnkov vo forme tabliet, pretože dalšie nutrienty v potrave pôsobia vzájomne s karotenoidmi. Existujú taktiež dôkazy, že spracované a konzervované produkty z paradajok sú zdravšími zdrojmi nutrientov, pretože zlepšujú absorpciu karotenoidov v tráviacom trakte.

Profesor Bramley zdôraznil, že tieto rastliny nie sú zatial komercne dostupné. Pokial by sa o tom uvažovalo, až úspešné a kompletne ukoncené skúšky urcia, ci takto upravené paradajky sú vhodné na konzumáciu.

Súvisiace podcasty
ČO JE EUFIC
Európska rada potravinárskych informácií (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizácia, ktorá poskytuje vedecky podložené informácie o bezpečnosti a akosti potravín, zdraví a výžive médiám, výživovým odborníkom, lekárom, pedagógom a ľuďom ovplyvňujúcim verejnú mienku tak, aby boli pre spotrebiteľov zrozumiteľné.

Ďalšie informácie
Dátum poslednej aktualizácie tejto stránky: 20/09/2016
Zobraziť všetky výsledky hľadania