Kliknutím sem prejdete na domovskú stránku EUFIC
BEZPEČNOST A AKOST POTRAVÍN
POTRAVINÁRSKA TECHNOLÓGIA
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVIE A ŽIVOTNÝ ŠTÝL
CHOROBY SÚVISIACE SO STRAVOU
Prehľady pre spotrebiteľa
(Iba v angličtine)
Jedlo na zamyslenie (Food for thought)
(Iba v angličtine)
Iniciatívy EÚ
(Čiastočne preložené)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Mediálne centrum

Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode): Bližšie informácie nájdete tu Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode):
Bližšie informácie nájdete tu.ČASOPIS FOOD TODAY 09/2001

Muži, strava a zdravie

Food TodayZatiaľ čo ženy môžu mať problémy počas tehotenstva a neskôr s výskytom osteoporózy, muži majú svoje vlastné zdravotné problémy. V článku sú uvedené tri bežné mužské zdravotné problémy spolu s radami, ako sa im brániť správnou výživou.

Srdcové choroby
Jedným z najzávažnejších ochorení v západných krajinách sú choroby krvného obehu, na ktoré zomiera jedna tretina až polovina mužov. Príčinou je upchávanie srdcových artérií a tvrdnutie ich stien. Tento stav je ovplyvňovaný mnohými faktormi vrátane fajčenia, zanedbanej cukrovky, nedostatku telesnej aktivity, ako aj dedičnosťou, nadváhou a vysokou spotrebou živočíšnych tukov.

Riziko srdcových chorôb je možné znížiť náhradou nasýtených živočíšnych tukov nenasýtenými rastlinnými olejmi, konzumáciou celozrnných potravín, tučných, zvlášť morských rýb, cesnaku a zvýšeného množstva ovocia a zeleniny. Zároveň je potrebné udržiavať zdravú (primeranú) telesnú hmotnosť. Niektoré z týchto odporúčaných postupov môžu priaznivo ovplyvňovať zníženie poškodených cievnych stien, zníženie hustoty krvi a zníženie usadzovania cholesterolu na cievnych stenách.

Problémy s prostatou
Rakovina prostaty je jedným z najčastejších nádorov, ktoré sú príčinou úmrtí mužov starších ako 55 rokov. Prostata tvaru a veľkosti gaštana obklopuje močovod, ktorý odvádza moč z močového mechúra. Zvýšený príjem niektorých potravín, napr. výrobky z paradajok a sóje, môže priaznivo ovplyvňovať zdravotný stav, tento poznatok však dosiaľ nebol dostatočne overený. Na základe štúdie, ktorá sa uskutočnila na Harvard Medical School za účasti 48 000 mužov, bolo zistené, že u mužov, ktorí počas sledovaného obdobia šiestich rokov jedli najmenej dvakrát v týždni potraviny a pokrmy pripravené z paradajok, bolo znížené nebezpečie rakoviny prostaty o 34 % v porovnaní s mužmi, ktorí tieto potraviny nekonzumovali. Možno sa domnievať, že tento priaznivý vplyv bol spôsobený vysokou hladinou lykopénu – červeného karotenoidu príbuzného beta-karoténu, ktorý je prítomný v paradajkách.

Ďalší zaujímavý poznatok je z Japonska, kde na rakovinu prostaty zomierajú len 4 muži na 100 tisíc, zatiaľ čo v západných krajinách je to 17 mužov na 100 tisíc. Niektorí vedci sa domnievajú, že príčinou je vyšší príjem potravín zo sóje. Existuje domnienka, že tieto potraviny obsahujú rastlinné estrogény a znižujú aktivitu hormónu, ktorý prispieva k vývoju rakoviny prostaty.

Vysoký krvný tlak
Vysoký krvný tlak, alebo hypertenzia, zvyšuje riziko srdcových chorôb, angíny pectoris a infarktu. Príčiny sú sčasti dedičné, ale sú ovplyvňované aj životným štýlom. Hoci tieto problémy môžu mať ženy i muži, je to vážny zdravotný problém týkajúci sa predovšetkým mužov. Osobám s vysokým krvným tlakom sa odporúča znížiť hmotnosť a obmedziť príjem alkoholu. Užitočné je takisto obmedziť solenie pokrmov a všeobecne znížiť príjem soli.

Pri zvýšenom krvnom tlaku nestačí len vynechať určité potraviny obsahujúce soľ, ale je užitočné zvýšiť príjem draslíka. Bolo zistené, že zvýšenie denného príjmu draslíka o 2,3 – 3,1g môže znížiť úmrtnosť príčinou vysokého krvného tlaku až o 25 %. Toto množstvo draslíka sa nachádza v jednom banáne alebo veľkom pohári pomarančovej šťavy, ako aj v mnohom ďalšom ovocí a zelenine.

Literatúra
  • E. Giovannucci et al. Intake of carotenoids and retinol in relation to riskof prostate cancer. J Nat. Cancer Inst., 87, 1767 - 1776 (1995)
  • Setchell KDR. Phytoestrogens: the biochemistry, physiology and implication for human health of soy isoflavones. Am J Clin Nutr. 1998:68 (suppl): 1333S-46S
  • Department of Health, Report on Health and Social Subjects 41. Dietary Reference Values for Food Energy and Nutrients for the United Kingdom.
ČO JE EUFIC
Európska rada potravinárskych informácií (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizácia, ktorá poskytuje vedecky podložené informácie o bezpečnosti a akosti potravín, zdraví a výžive médiám, výživovým odborníkom, lekárom, pedagógom a ľuďom ovplyvňujúcim verejnú mienku tak, aby boli pre spotrebiteľov zrozumiteľné.

Ďalšie informácie
Dátum poslednej aktualizácie tejto stránky: 20/09/2016
Zobraziť všetky výsledky hľadania