Kliknutím sem prejdete na domovskú stránku EUFIC
BEZPEČNOST A AKOST POTRAVÍN
POTRAVINÁRSKA TECHNOLÓGIA
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVIE A ŽIVOTNÝ ŠTÝL
CHOROBY SÚVISIACE SO STRAVOU
Prehľady pre spotrebiteľa
(Iba v angličtine)
Jedlo na zamyslenie (Food for thought)
(Iba v angličtine)
Iniciatívy EÚ
(Čiastočne preložené)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Mediálne centrum

Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode): Bližšie informácie nájdete tu Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode):
Bližšie informácie nájdete tu.ČASOPIS FOOD TODAY 02/2014

Fruktóza a metabolické zdravie

Fruktóza prešla v poslednej dobe významným prehodnotením, pokiaľ ide o jej vplyv na metabolické ukazovatele súvisiace so zdravím. Pozreli sme sa, ako sa fruktóza metabolizuje a aj na aktuálne poznatky o tom, aký má vplyv na zdravie.

Čo je fruktóza a odkiaľ pochádza?
Fruktóza je hlavným prirodzene sa nachádzajúcim cukrom v mede, v ovocí (napr. datl e, hrozienka, figy, jablká a ovocné šťavy) a v malom množstve v niektorých druhoch zeleniny (napr. mrkva). Fruktóza, viazaná na glukózu, sa nachádza aj v stolovom cukre (sacharóza), v ktorom polovicu (50%) tvorí fruktóza a polovicu (50%) glukóza. Stolový cukor sa používa v domácnostiach "na stole", pri varení, pečení a využíva sa ako sladidlo pri výrobe potravín a nealkoholických nápojov. Ďalším zdrojom fruktózy sú glukózovo - fruktózové sirupy, ktoré sa vyrábajú z kukurice a pšenice a používajú sa ako sladidlo do rôznych potravín, napríklad do džemov, zaváraného ovocia a cukroviniek. Obsah fruktózy býva v rozmedzí od 5% do 50%. Ak fruktóza tvorí viac ako 50% sirupu, v zozname zložiek by malo byť uvedené "fruktózovo - glukózový sirup". Fruktóza poskytuje rovnaké množstvo energie v kalóriách na gram ako ktorýkoľvek iný cukor alebo stráviteľný sacharid, t.j. 4 kcal/g.

Metabolizmus fruktózy
Skonzumovaná fruktóza sa metabolizuje v pečeni a premieňa sa predovšetkým na glukózu (~ 50% ), v menšom množstve na glykogén (> 17%), laktát (~ 25%) a malý zvyšok na mastné kyseliny, ktoré vznikajú v procesu nazývanom de novo lipogenéza.1 Glukóza sa krvou dostáva do všetkých tkanív, kde bunky premieňajú glukózu na energiu. Laktát a mastné kyseliny sú tiež zdroje energie.

V porovnaní s glukózou fruktóza spôsobuje nižšiu glykemickú odpoveď, pretože má veľmi nízky glykemický index (GI). Z tohto dôvodu konzumácia potravín, v ktorých fruktóza nahrádza glukózu, sacharózu alebo škrob, vedie k nižšiemu vzostupu glukózy v krvi v porovnaní s potravinami, ktoré obsahujú len glukózu a sacharózu. Znížená glykemická odpoveď je prospešná pre ľudí s poruchou glukózovej tolerancie (vysoká hladina glukózy).2 Výkyvy hladín glukózy v krvi sú ovplyvnené aj chemickými a fyzikálnymi vlastnosťami skonzumovaných potravín alebo nápojov, ako aj individuálnymi faktormi.

Niektoré štúdie však ukazujú, že vysoký príjem fruktózy môže viesť k metabolickým poruchám. Mnohé z týchto štúdií sa uskutočnili na zvieratách alebo ide o štúdie, v ktorých sa fruktóza krátkodobo podávala ľuďom v oveľa vyšších dávkach, než sa bežne konzumujú (napr. 100-150 gramov čistej fruktózy/deň). Tento prístup, označovaný ako predávkovávanie, poskytuje viac energie ako je normálna potreba. Napríklad, v nedávno uskutočnenej štúdii sa zistilo, že 7-dňové podávanie nadmerných dávok či fruktózy, glukózy, alebo nasýtených tukov zvýšilo ukladanie tuku v pečeni v rovnakom rozsahu a tiež i to, že vysoké dávky fruktózy aj glukózy spôsobujú zníženú citlivosť pečene na inzulín (pečeň je menej citlivá na inzulín).3 Mnohé krátkodobé štúdie, v ktorých sa podávali nadmerné dávky, tiež preukázali, že fruktóza môže zvýšiť hladinu triacylglycerolov (tukov v krvi) u zdravých ľudí v rámci normálneho rozmedzia.4,5 Zdá sa, že keď fruktóza nahrádza iné sacharidy (ktoré obsahujú približne rovnaké množstvo energie), nespôsobuje výraznejší prírastok telesnej hmotnosti ako iné sacharidy, ani nevplýva nepriaznivejšie na krvný tlak a zvýšenie triacylglycerolov v krvi.6-8 Tieto nepriaznivé účinky v skutočnosti nemusia byť charakteristické výlučne pre fruktóza, môžu byť dôsledkom nadmerného príjmu energie.9 Zvýšený prísun energie z akéhokoľvek potravinového zdroja nad potreby organizmu bude v konečnom dôsledku viesť k prírastku na hmotnosti, pokiaľ nie je vyvážený zvýšenou fyzickou aktivitou. Obezita, najmä nadmerné nahromadenie tuku v oblasti brucha, sa zreteľne spája s metabolickou poruchou. Je zaujímavé, že v štúdii, do ktorej sa zapojili zdraví mladí muži, ktorí dvakrát denne 30 minút bicyklovali, sa nepozoroval nepriaznivý vplyv veľmi vysokého príjmu fruktózy na hladinu tukov v krvi, čo poukazuje na výhody cvičenia.10

V štúdiách zameraných na fruktózu sa používa skôr čistá fruktóza, než jej kombinácia s glukózou, ktorá sa zvyčajne prijíma v podobe potravín alebo nápojov. Na to, aby sa zistili dlhodobé dôsledky vysokého príjmu fruktózy na človeka, ako aj rozdiely medzi jednotlivcami a medzi rôznymi populáciami, napr. osobami s nadhmotnosťou alebo obezitou, je s určitosťou potrebné uskutočniť ďalšie výskumné štúdie.4

Fruktóza a športovci
Športové nápoje sú určené na podporu športového výkonu a náhradu tekutín, solí a sacharidov, vydaných pri fyzickej aktivite s vysokou intenzitou alebo počas dlhotrvajúcej aktivity. Fruktóza vo vysokej koncentrácii sa pomaly vstrebáva, čo vedie k zníženiu objemu plazmy a vyššiemu výskytu gastrointestinálneho distresu. Avšak fruktóza prijatá v malých množstvách v kombinácii so sacharózou alebo glukózou, nespôsobuje oneskorené vstrebávanie tekutín.11 Zdá sa, že roztoky, ktoré obsahujú glukózu aj fruktózu zlepšujú vstrebávanie sodíka a tekutín lepšie ako roztoky, ktoré obsahujú buď glukózu alebo fruktózu samostatne.11,12 Zmes glukózy a fruktózy tiež zvyšuje využitie fruktózy v tele.12 Bolo dokázané, že ak športovci prijímajú fruktózu a glukózu v kombinácii, nastáva relatívne rýchle uvoľňovanie energie, v súvislosti s čim sa zistil priaznivý vplyv na športový výkon a zníženie únavy.13 Športovci často mávajú vyšší príjem fruktózy ako je bežné, ale mávajú menej metabolických a kardiovaskulárnych ochorení ako jedinci so sedavým spôsobom života.4

Zdravotné poradenstvo v otázkach metabolizmu
V súčasnej dobe existuje iba málo dôkazov o tom, že fruktóza sama osebe spôsobuje metabolické poruchy, ak sa konzumuje v množstve, ktoré je v súlade so zvyčajnými stravovacími návykmi v Európe.4 Je žiaduce lepšie spoznať ďalšie faktory, ako napríklad genetika, ktoré môžu ovplyvňovať účinok vysokého príjmu fruktózy na zdravie. Ak si chceme chrániť metabolické zdravie, najlepšou radou ostáva odporúčanie vyhýbať sa nadmernému príjmu energie, vykonávať pravidelnú fyzickú aktivitu, udržiavať si normálnu telesnú hmotnosť a konzumovať zdravú, vyváženú stravu. Neváhajte a požiadajte svojho lekára alebo zdravotného poradcu o presné rady, ktoré sú zodpovedajú vášmu osobnému zdravotnému stavu.

Literatúra

 1. Tappy L & Le KA (2010). Metabolic effects of fructose and the worldwide increase in obesity. Physiol Rev 90:23-46.
 2. European Food Safety Authority (EFSA) (2011). Scientific opinion on the substantiation of health claims related to fructose and reduction of post-prandial glycaemic responses. EFSA Journal 9(6):2223.
 3. Lecoultre V, Egli L, Carrel G, et al. (2013). Effects of fructose and glucose overfeeding on hepatic insulin sensitivity and intrahepatic lipids in healthy humans. Obesity 21(4):782-785.
 4. Tappy L (2012). Q&A ‘Toxic’ effects of sugar: should we be afraid of fructose. BMC Biology. 10:4.
 5. Silbernagel G, Machann J, Unmuth S, et al. (2011). Effects of 4-week very-high-fructose/glucose diets on insulin sensitivity, visceral fat and intrahepatic lipids: an exploratory trial. British Journal of Nutrition 106(1):79-86.
 6. Sievenpiper JL, de Souza RJ, Mirrahimi A, et al. (2012). Effect of fructose on body weight in controlled feeding trials: a systematic review and meta-analysis. Annals of Internal Medicine 156(4):291-304.
 7. Ha V, Sievenpiper JL, de Souza RJ, et al. (2012). Effect of fructose on blood pressure: a systematic review and meta-analysis of controlled feeding trials. Hypertension 59:787-795.
 8. Wang DD, Sievenpiper JL, de Souza RJ et al. (2014). Effect of fructose on postprandial triglycerides: A systematic review and meta-analysis of controlled feeding trials. Atherosclerosis 232(1):125-133.
 9. Johnston RD, Stephenson MC, Crossland H, et al. (2013). No difference between high-fructose and high-glucose diets on liver triacylglycerol. Gastroenterology 145(5):1016-1025.e2. Doi: 10.1053/j.gastro.2013.07.012.
 10. Egli L, lecoultre V, Thevtaz F, et al. (2013). Exercise prevents fructose-induced hypertriglyceridemia in healthy young subjects. Diabetes 62(7):2259-2265.
 11. Currell K & Jeukendrup AE (2008). Superior endurance performance with ingestion of multiple transportable carbohydrates. Medicine & Science in Sports & Exercise 40(2):275-281.
 12. Johnson RJ & Murray R (2010). Fructose, exercise and health. Current Sports Medicine Reports 9(4):253-258.
 13. Jeukendrup AE (2013). Multiple transportable carbohydrates and their benefits. Sports Science Exchange 26(108):1-5.
Súvisiace podcasty
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY (FAQ) (Iba v angličtine)
ČO JE EUFIC
Európska rada potravinárskych informácií (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizácia, ktorá poskytuje vedecky podložené informácie o bezpečnosti a akosti potravín, zdraví a výžive médiám, výživovým odborníkom, lekárom, pedagógom a ľuďom ovplyvňujúcim verejnú mienku tak, aby boli pre spotrebiteľov zrozumiteľné.

Ďalšie informácie
Dátum poslednej aktualizácie tejto stránky: 26/09/2016
Zobraziť všetky výsledky hľadania