Kliknutím sem prejdete na domovskú stránku EUFIC
BEZPEČNOST A AKOST POTRAVÍN
POTRAVINÁRSKA TECHNOLÓGIA
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVIE A ŽIVOTNÝ ŠTÝL
CHOROBY SÚVISIACE SO STRAVOU
Prehľady pre spotrebiteľa
(Iba v angličtine)
Jedlo na zamyslenie (Food for thought)
(Iba v angličtine)
Iniciatívy EÚ
(Čiastočne preložené)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Mediálne centrum

Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode): Bližšie informácie nájdete tu Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode):
Bližšie informácie nájdete tu.ČASOPIS FOOD TODAY 09/2000

Potraviny a emócie

Food TodayPotraviny nikdy neslúžili a slúžiť nebudú len na uspokojovanie hladu. Nejeme len preto, aby sme naplnili svoj hladný žalúdok, ale aj aby sme uspokojili svoje chute a vybavili si dobré pocity.

Od okamihu, keď rodičia prvýkrát dajú dieťaťu nejakú sladkosť, aby ho utíšili, stáva sa potravina prostriedkom na upokojenie nielen tela, ale i duše. Od najútlejšieho veku slúžia potraviny pri oslavách, na upokojenie, ako prostriedok proti nude a depresii i ako útecha pri smútku a úzkosti. Takéto správanie nie je nič neobvyklé. Ťažko je možné odmietnuť kúsok torty pri oslave narodenín, úplne bežné je, keď sa človek odmení kúskom čokolády alebo sušienkami po ukončení nepríjemnej práce, dá si za pohár vína alebo piva v spoločnosti. Problémy nastanú, keď stravovacie návyky, ovplyvňované pocitmi, prevládnu nad zásadami zdravej výživy, čoho výsledkom je nekontrolovateľné pribúdanie hmotnosti.

U väčšiny osôb s nadváhou nespočíva zníženie hmotnosti len na obmedzení stravy na 1 500 kcal (6 270 kJ) denne a pravidelnom pohybe, ale mnohí odborníci sa domnievajú, že je potrebné ovplyvniť i zmeny správania v prístupe ku chudnutiu s následnému udržiavaniu požadovanej hmotnosti.

Prvým krokom na tejto ceste je odhalenie príčin emocionálneho jedenia. Uvádzame otázky a konkrétne návrhy, ktoré vám pomôžu nájsť spôsob riešenia problému.

Jete i v prípade, keď nemáte hlad?

Veďte si záznamy, aby ste zistili, aké množstvo čoho a kedy konzumujete, uveďte i pocity alebo situácie, ktoré vyvolali chuť na jedlo. Pozorne skúmajte príčiny, ktoré vás nútia jesť. Ak vás niečo rozčúli, zaznamenajte si dôvody a pokúste sa týmto stavom vyhnúť. Ak ste smutný, zaznamenajte si dôvody a snažte si nájsť spôsob, ako sa potešiť bez toho, aby ste museli niečo jesť.

Zbožňujete niektoré pokrmy?

Ak dostanete neodolateľnú chuť na nejakú potravinu, uvedomte si príčinu, lebo ak príčinu odstránite, možno stratíte chuť na jedlo. Urobte si zoznam vecí a činností, na ktoré môžete obrátiť pozornosť, a ktoré vám pomôžu vydržať bez obľúbenej potraviny. Napríklad zatelefonujte známemu, choďte sa prejsť, vykúpte sa alebo si pripravte horúci nápoj.

Jete preto, že ste deprimovaný, pretože nevyzeráte perfektne?

Zmeňte svoje ciele a začnite sa zdravo stravovať a pravidelne cvičiť, neusilujte sa vyzerať ako filmová hviezda, ale snažte sa byť v lepšej kondícii, štíhlejší, chudší a spokojný sám so sebou.

Spojenie jasných a jednoduchých pravidiel zdravej výživy s praktickým cvičením je pre mnohých už polovičná cesta k postupnému znižovaniu hmotnosti. Odhalenie dôvodov prejedania, ich odstránenie a vypracovanie praktickej stratégie na zmeny podstatne zvýši pravdepodobnosť realizácie naplánovaného zníženia hmotnosti.

Súvisiace podcasty
ČO JE EUFIC
Európska rada potravinárskych informácií (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizácia, ktorá poskytuje vedecky podložené informácie o bezpečnosti a akosti potravín, zdraví a výžive médiám, výživovým odborníkom, lekárom, pedagógom a ľuďom ovplyvňujúcim verejnú mienku tak, aby boli pre spotrebiteľov zrozumiteľné.

Ďalšie informácie
Dátum poslednej aktualizácie tejto stránky: 29/08/2016
Zobraziť všetky výsledky hľadania