Kliknutím sem prejdete na domovskú stránku EUFIC
BEZPEČNOST A AKOST POTRAVÍN
POTRAVINÁRSKA TECHNOLÓGIA
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVIE A ŽIVOTNÝ ŠTÝL
CHOROBY SÚVISIACE SO STRAVOU
Prehľady pre spotrebiteľa
(Iba v angličtine)
Jedlo na zamyslenie (Food for thought)
(Iba v angličtine)
Iniciatívy EÚ
(Čiastočne preložené)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Mediálne centrum

Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode): Bližšie informácie nájdete tu Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode):
Bližšie informácie nájdete tu.ČASOPIS FOOD TODAY 09/2005

Rastlinné steroly a stanoly sa osvedčili pri znižovaní hladiny cholesterolu

Food Today

Už takmer 50 rokov vieme, že rastlinné steroly a stanoly, označované aj ako fytosteroly a fytostanoly, znižujú hladinu cholesterolu v krvi, pretože čiastočne blokujú absorpciu cholesterolu v tráviacom trakte. V súčasnosti sú tieto zložky dostupné v mnohých potravinárskych výrobkoch pre záujemcov, ktorí si chcú znížiť hladinu cholesterolu v krvi.
Štruktúra rastlinných sterolov a stanolov je veľmi podobná štruktúre cholesterolu. V prírode sa steroly vyskytujú v malom množstve v mnohých druhoch ovocia, zeleniny, orechov, v semenách, strukovinách, rastlinných olejoch a ďalších častiach rastlín, kde tvoria dôležitú súčasť membrán rastlinných buniek. Stanoly sa v stopových množstvách nachádzajú v podobných zdrojoch ako steroly, v širšom meradle sa však vyrábajú hydrogenáciou rastlinných sterolov. Osoby, ktoré konzumujú typickú západnú stravu, prijímajú denne 20 - 25 mg stanolov a 150 - 400 mg sterolov. Pri tomto malom množstve majú klinicky bezvýznamný vplyv na absorpciu cholesterolu.

Výhody sterolov a stanolov pri znížení hladiny cholesterolu v krvi

Súvislosť medzi zvýšenou hladinou krvného cholesterolu, najmä LDL cholesterolu a zvýšeným rizikom srdcovocievneho ochorenia srdca (CHD – coronary hearth disease) je veľmi dobre známa. Ľudia si môžu znížiť hladinu cholesterolu, a tým i riziko kardiovaskulárneho ochorenia, ak sa budú zdravo stravovať, čo znamená vyváženú stravu (s nízkym obsahom nasýtených tukov a cholesterolu, s optimálnym množstvom omega-3 a omega-6 polynenasýtených mastných kyselín a s vysokým podielom ovocia a zeleniny) a budú pravidelne i telesne aktívni.

Veľký počet klinických štúdií potvrdzuje, že rastlinné steroly a stanoly znižujú hladinu celkového a LDL cholesterolu, pretože čiastočne inhibujú absorpciu cholesterolu. Tieto účinky vhodne dopĺňajú aj ďalšie praktiky, napr. potrava s nízkym obsahom tuku alebo používanie liekov na znižovanie hladiny cholesterolu, napr. statínov.

Štúdie tiež dokázali, že zníženie hladiny cholesterolu v krvi je možné dosiahnuť každodennou konzumáciou 1 - 3 g rastlinných sterolov alebo stanolov, avšak zvýšené dávky nad 3 g už nemajú ďalší vplyv na zníženie cholesterolu. Denný príjem 2 g rastlinných sterolov nebo stanolov sa obvykle prejaví znížením LDL cholesterolu o 10 %. Zníženie LDL cholesterolu o 15 % sa dá dosiahnuť, keď denný príjem 2 g rastlinných sterolov nebo stanolov kombinujeme so zdravou stravou s nízkym obsahom nasýtených tukov. Na základe epidemiologických údajov sa zistilo, že zníženie hladiny LDL cholesterolu znižuje riziko srdcových ochorení o 20 %.

Bezpečnostné hľadisko

Široko založený program hodnotenia bezpečnosti, ktorý od roku 1999 funguje v niektorých európskych krajinách, potvrdil bezpečnosť rastlinných sterolov a stanolov.
Denný príjem 2-3 g sterolov a stanolov po dobu 1 - 12 mesiacov sa však môže prejaviť miernym poklesom hladiny karotenoidov v plazme, tomu sa však dá zabrániť stravou s odporúčanými piatimi každodennými porciami ovocia a zeleniny s vysokým obsahom karotenoidov, napr. zelené, žlté a oranžové ovocie a zelenina.

Smernice týkajúce sa výrobkov a ich označovania

Denný príjem vyšší ako 3 g už nemá priaznivé účinky na ďalšie zníženie cholesterolu a môže znižovať hladinu beta-karoténu v krvi. Preto Vedecký výbor pre potraviny súhlasí s názorom, že bude rozumné vyhnúť sa spotrebe vyššej než 3 g. Výsledkom je, že Európska komisia schválila pridávanie rastlinných sterolov a stanolov do celého radu potravín (napr. žltých nátierkových tukov, šalátových dressingov, mlieka, fermentovaného mlieka, jogurtových a syrových výrobkov, sójových nápojov a omáčok) za predpokladu, že budú na trhu v takej forme, ktorá umožňuje ich ľahké delenie na porcie obsahujúce maximálne 3 g (ak sa denne konzumuje jedna porcia), alebo 1 g (ak sa denne skonzumujú 3 porcie).

Nariadenie o označovaní potravín vydané Komisiou uvádza, že každý výrobok obsahujúci rastlinné steroly a stanoly musí byť zreteľne označený s uvedením vhodného použitia (napr. výrobok určený výhradne osobám, ktoré chcú dosiahnuť zníženie hladiny cholesterolu v krvi). Pacienti, ktorí užívajú lieky na zníženie cholesterolu, môžu tieto výrobky konzumovať iba pod lekárskym dozorom; tieto výrobky nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy a pre deti mladšie ako 5 rokov.

Literatúra

1. De Jong, Plat,J a Mensink R.P. (2003): Metabolic effects of plant sterols and stanols (review). J. of Nutr.Biochem, 14: 362-9
2. European Commission (2002): General view of the Scientific Committee on Food on the long-term effects of the intake of elevated levels of phytosterols from multiple dietary sources: with particular attention to the effects of beta-carotene.
3. Kataw, M.B., Grundy S.M., Jones P. et.al.(2003): Efficacy and safety of plant stanols and sterols in the management of blood cholesterol levels. Mays Clinic Proceedings, 78: 965-78.
4. Law, M. (2000): Plant sterol and stanol margarines and health. Lancet 320: 861-4.
ČO JE EUFIC
Európska rada potravinárskych informácií (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizácia, ktorá poskytuje vedecky podložené informácie o bezpečnosti a akosti potravín, zdraví a výžive médiám, výživovým odborníkom, lekárom, pedagógom a ľuďom ovplyvňujúcim verejnú mienku tak, aby boli pre spotrebiteľov zrozumiteľné.

Ďalšie informácie
Dátum poslednej aktualizácie tejto stránky: 24/08/2016
Zobraziť všetky výsledky hľadania