Kliknutím sem prejdete na domovskú stránku EUFIC
BEZPEČNOST A AKOST POTRAVÍN
POTRAVINÁRSKA TECHNOLÓGIA
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVIE A ŽIVOTNÝ ŠTÝL
CHOROBY SÚVISIACE SO STRAVOU
Prehľady pre spotrebiteľa
(Iba v angličtine)
Jedlo na zamyslenie (Food for thought)
(Iba v angličtine)
Iniciatívy EÚ
(Čiastočne preložené)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Mediálne centrum

Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode): Bližšie informácie nájdete tu Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode):
Bližšie informácie nájdete tu.ČASOPIS FOOD TODAY 03/2010

Naučme deti jedávať rôzne druhy zeleniny

Konzumácia zeleniny je významnou zložkou zdravej výživy; zelenina, ako jedna z hlavných skupín potravín, nám dodáva vlákninu, vitamíny, minerálne látky a antioxidanty. Motivovať malé deti k jej zvýšenému príjmu však často predstavuje náročnú úlohu. Na pomoc ponúkame rodičom niekoľko námetov.

Mnohí rodičia vedia, že malé deti sa v jedle paprú a vyberajú si, čo im chutí. Niektoré neobľubujú zeleninu a pri stolovaní odporujú. Vieme, že preferencia niektorých potravín v detstve často determinuje ich neskoršie stravovacie návyky, preto je dôležité uvedomiť si, ako možno tieto preferencie ovplyvniť.1

Ako sa formujú chuťové preferencie v detstve
Obľuba sladkej chuti a nechuť ku kyslým alebo horkým potravinám je u detí vrodená.1-3 Zaujímavé je, že chuťové preferencie bábätka sú pravdepodobne ovplyvnené aj tým, čo matka konzumuje počas tehotenstva a dojčenia. V rámci jednej štúdie matky počas tehotenstva a dojčenia pravidelne pili mrkvovú šťavu, pričom ich dojčatám chutili mrkvou ochutené cereálie lepšie ako obyčajné neochutené, čo sa im dalo vyčítať z tváričiek.4 Dojčatám, ktoré mali už prenatálnu skúsenosť s mrkvou, ktorú konzumovali ich tehotné matky, chutili mrkvou ochutené cereálie v porovnaní s neochutenými ešte viac. Dojčatá, ktorých matky počas gravidity a dojčenia pili iba vodu, nevykazovali takéto rozdiely. Keď teda tehotná matka konzumuje pestrú zeleninovú stravu, jej dieťa rozmanité chute ocení viac ako dieťa, ktorého matka počas tehotenstva a dojčenia konzumovala stravu pozostávajúcu z obmedzenej škály potravín.

Chuťové preferencie sa počas detstva vyvíjajú a je poslaním rodičov, aby podporovali zdravé stravovacie návyky. Prostredie, v ktorom dieťa vyrastá a stravuje sa, ovplyvňujú prevažne rodičia. V príjemnom prostredí, kde sa nové potraviny predkladajú nenásilným spôsobom, sa u dieťaťa ľahšie vyvinú preferencie pre takéto potraviny. Podpora zo strany rodičov a nimi určené stravovacie teda priamo súvisia s konzumáciou zeleniny.5

Neofóbia, prieberčivosť a prplanie
Neofóbia je výraz, ktorým sa označuje averzia dieťaťa k ochutnávaniu nových potravín.1-3 Rodičia sa často snažia, aby ich dieťa vyskúšalo nové pokrmy a keď dieťa odmieta, ľahko sa vzdávajú. Deti občas reagujú negatívne aj na známe jedlá, čo sa označuje ako prieberčivosť. Prplanie sa v jedle je kombináciou neofóbie a prieberčivosti. Tieto problémy dosahujú vrchol v období od 2 do 6 rokov veku. Neskôr klesnú a v dospelosti sa ustália na nízkej hladine.6

Ako môžu rodičia podporiť priaznivé prostredie pri stolovaní
Rodičia majú významnú úlohu z hľadiska podpory a povzbudzovania detí ku konzumácii zeleniny, pričom by deťom mali zeleninu opakovane predkladať, modelovať a regulovať prostredie. Ukazuje sa, že čím častejšie dieťa dostáva nové potraviny, tým sa s nimi ľahšie oboznámi..1 Dieťa niekedy potrebuje ochutnať neznámu potravinu aj na 10 – 15 spôsobov, kým si ju obľúbi, hoci sa to predtým nedarilo.2 Rodičia by nemali deti nútiť jesť veľké množstvá nových pokrmov, radšej by ich mali pochváliť, že jednu či dve nové potraviny ochutnali – časom sa to poddá a dieťa bude viac túžiť po novej zelenine.

Dôležitou súčasťou motivácie detí ku konzumácii zeleniny je modelovanie.2,3,7 Ak deti vidia, že dospelým nové pokrmy chutia, skôr ich tiež ochutnajú. Konzumáciu zeleniny môže podporiť aj skutočnosť, keď ju deti majú poruke.6

Potravina vyzerá príťažlivejšie, keď je predkladaná pestrofarebne v rôznych tvaroch, čo môže vyvolať záujem detí, aby nové potraviny vyskúšali.2,3 Rodičia môžu zeleninu nakrájať na rôzne tvary a na tanieri vytvarovať napríklad tváre alebo obrázky. Ďalším spestrením môže byť spôsob tepelnej úpravy, čo má význam z hľadiska hygieny potravín. Navyše, ak deti zapojíme do prípravy jedla, prípadne aj do pestovania zeleniny v záhrade či v črepníkoch, ich záujem o ochutnanie nových druhov zeleniny sa zvýši.3,7

Čo z toho vyplýva
Preferencia potravín u detí sa formuje v ranom štádiu života a rodičia to môžu priaznivo ovplyvniť tým, že vytvoria podmienky so štruktúrovanými stravovacími návykmi. Skvalitnenie stravovania detí môžeme podporiť opakovaným podávaním malých množstiev nových potravín, modelovaním zdravých stravovacích návykov, zapájaním detí do pestovania a prípravy zeleniny ako aj príťažlivým spôsobom predkladania jedál.

Odkazy

1. Benton D (2004). Role of parents in the determination of the food preferences of children and the development of obesity. International Journal of Obesity 28:858-869.
2. Wardle J, Cooke LJ, Gibson EL, Sapochnik M, Sheiham A, Lawson M (2003). Increasing children's acceptance of vegetables; a randomized trial of parent-led exposure. Appetite 40(2):155-162. 
3. Wind M, de Bourdeaudhuij I, te Velde SJ, Sandvik C, Due P, Klepp KI, Brug J (2006). Correlates of fruit and vegetable consumption among 11-year-old Belgian-Flemish and Dutch schoolchildren. Journal of Nutrition Education and Behavior 38(4):211-221.
4. Mennella JA, Jagnow CP, Beauchamp GK (2001). Prenatal and postnatal flavor learning by human infants. Pediatrics 107(6):E88.
5. Pearson N, Biddle SJH, Gorely T (2009). Family correlates of fruit and vegetable consumption in children and adolescents: a systematic review. Public Health Nutrition 12:267-283.
6. Dovey TM, Staples PA, Gibson EL, Halford JCG (2008). Food neophobia and ‘picky/fussy’ eating in children: A review. Appetite 50:181-193.
7. Heim S, Strang J, Ireland M (2009). A garden pilot project enhances fruit and vegetable consumption among children. Journal of the American Dietetic Association 109(7):1220-1226.

ČO JE EUFIC
Európska rada potravinárskych informácií (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizácia, ktorá poskytuje vedecky podložené informácie o bezpečnosti a akosti potravín, zdraví a výžive médiám, výživovým odborníkom, lekárom, pedagógom a ľuďom ovplyvňujúcim verejnú mienku tak, aby boli pre spotrebiteľov zrozumiteľné.

Ďalšie informácie
Dátum poslednej aktualizácie tejto stránky: 24/08/2016
Zobraziť všetky výsledky hľadania