Kliknutím sem prejdete na domovskú stránku EUFIC
BEZPEČNOST A AKOST POTRAVÍN
POTRAVINÁRSKA TECHNOLÓGIA
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVIE A ŽIVOTNÝ ŠTÝL
CHOROBY SÚVISIACE SO STRAVOU
Prehľady pre spotrebiteľa
(Iba v angličtine)
Jedlo na zamyslenie (Food for thought)
(Iba v angličtine)
Iniciatívy EÚ
(Čiastočne preložené)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Mediálne centrum

Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode): Bližšie informácie nájdete tu Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode):
Bližšie informácie nájdete tu.ČASOPIS FOOD TODAY 05/2001

O pôvode kakaa – božskej potraviny

Food TodayKakao, ako nápoj s priaznivými účinkami, sa v Európe rozšírilo v priebehu 16. storočia. Jeho pôvod je však treba hľadať u Indiánov v Strednej Amerike, ktorí považovali „cacao“ za liečivý nápoj.

Španielski dobyvatelia vedení Hernandom Cortésom nepriviezli začiatkom 16. storočia späť do Španielska len zlato, striebro a drahokamy, ale i malé hnedé bôby, ktoré Indiáni používali pri príprave horkého, avšak veľmi chutného nápoja nazývaného „xocoatl“ alebo „chocolatl“. Za doby artézskeho vládcu Montezumy bol tento nápoj určený výhradne pre bojovníkov a elitu, v náboženských obradoch sa taktiež používal ako nápoj pre bohov. Švédsky botanik Linnaeus, ktorý si bol vedomý významu kakaa, zaradil túto rastlinu do druhu s názvom Theobroma cacao L. - "potrava pre bohov“.

V Európe sa kakao objavilo po prvýkrát v roku 1544, kedy kakaové bôby boli venované budúcemu Filipovi II. Španielskemu. Španielska šľachta bola kakaom tak očarená, že si ho udržala v tajnosti pred cudzincami skoro sto rokov. V dobe, kedy tento nápoj očividne chutil viac ako medicína, sa využíval pre svoje liečivé a dokonca i afrodiziakálne účinky. Až neskoršie sa kakao, ako nápoj často ochutený škoricou a vanilkou, postupne rozšírilo po Európe.

V roku 1615, keď sa španielska princezná Anna vydala za francúzskeho kráľa Ľudovíta XIII., priviezla si ako časť svojho vena i recept na prípravu čokoládového nápoja a kardinál Richelieu bol vo Francúzsku prvý, kto si tento nápoj veľmi obľúbil a používal ho i na zlepšenie trávenia.

V Londýne bol zahájený predaj kakaových a čokoládových nápojov až v roku 1657 vo zvláštnych podnikoch. Známy londýnsky kronikár Samuel Pepys bol častým návštevníkom týchto módnych podnikov, ktoré sa postupne stali predchodcami mnohých pánskych klubov, vrátane Garrick Club, ktorý svoju činnosť zahájil pod názvom "The Cocoa Tree Chocolate House“.

V sedemnástom storočí začali Španieli pestovať kakaové bôby na ostrove Fernando Po pri africkom pobreží. Hlavné rozšírenie kakaa ako svetovej komodity začalo okolo roku 1880, kedy Briti zriadili kakaové plantáže na území dnešnej Ghany. Západné pobrežie Afriky je dosiaľ najväčší producent oblastí kakaa na svete, avšak kakao sa pestuje aj v Strednej Amerike a Západnej Indii, ďalej v niektorých častiach Ázie - v Malajzii, Indonézii a na Filipínach, kde predstavuje významnú súčasť národného hospodárstva.

Historický vývoj kakaa a čokolády prešiel od drahej, luxusnej pochúťky k výrobkom hromadnej spotreby. Taktiež chuť sa podstatne zmenila od lieku s horkou chuťou k lahôdke, lebo nové technológie umožnili výrobu skutočne kráľovského produktu, veľmi obľúbeného po celom svete.

Literatúra

  • Chocolate and Cocoa Health and Nutrition. (1999) Edited by Ian Knight. Blackwell Science Ltd, Oxford
  • Davidson, A. Chocolate botany and early history. In The Oxford Companion to Food. (1999) Oxford University Press, Oxford
  • Othick, J. (1976) The cocoa and chocolate industry in the nineteenth century. in The Making of the modern British Diet. Edited by Derek Oddy and D. S. Miller, Croon Helm, London
  • Schenker, S. Chocolate. British Nutrition Foundation Bulletin (2000) 25, 199-200
Súvisiace podcasty
Aspartame, Low-calorie sweetner, Food origins, Food safety
ČO JE EUFIC
Európska rada potravinárskych informácií (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizácia, ktorá poskytuje vedecky podložené informácie o bezpečnosti a akosti potravín, zdraví a výžive médiám, výživovým odborníkom, lekárom, pedagógom a ľuďom ovplyvňujúcim verejnú mienku tak, aby boli pre spotrebiteľov zrozumiteľné.

Ďalšie informácie
Dátum poslednej aktualizácie tejto stránky: 24/08/2016
Zobraziť všetky výsledky hľadania