Kliknutím sem prejdete na domovskú stránku EUFIC
BEZPEČNOST A AKOST POTRAVÍN
POTRAVINÁRSKA TECHNOLÓGIA
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVIE A ŽIVOTNÝ ŠTÝL
CHOROBY SÚVISIACE SO STRAVOU
Prehľady pre spotrebiteľa
(Iba v angličtine)
Jedlo na zamyslenie (Food for thought)
(Iba v angličtine)
Iniciatívy EÚ
(Čiastočne preložené)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Mediálne centrum

Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode): Bližšie informácie nájdete tu Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode):
Bližšie informácie nájdete tu.ČASOPIS FOOD TODAY 01/2006

Zdravý náhľad na probiotiká

Food Today
Ešte pred 10 rokmi len málokto vedel niečo o probiotikách, hoci ich ľudia bežne konzumovali, napríklad v jogurte. Dnes je už daný pojem známejší, počet probiotických produktov nazrastá a stále ďalšie vedecké dôkazy poukazujú na to, že môžu byť prínosom pre naše zdravie. Čo sú probiotiká a ako môžu byť užitočné pre zdravie?
Kedy prichádzajú na rad probiotiká?

V našich črevách je množstvo baktérií, ktoré zabezpečujú ich normálne fungovanie. Faktory ako stres alebo zásah antibiotík však prirodzenú bakteriálnu rovnováhu, pričom sa potláčajú priaznivé mikroorganizmy (napr. laktobacily a bifidobaktérie) v prospech škodlivých. Tento posun môže človeka spraviť náchylnejším voči nákazám z potravín, zapríčineným napríklad baktériami Salmonella, E. coli a Listeria. Môže to tiež znamenať predispozíciu voči chorobám čriev ako rakovine čreva a ulceróznej kolitíde (t. j. vredovému zápalu hrubého čreva nešpecifikovaného pôvodu) (1). Tu prichádzajú na rad probiotiká. Sú to živé mikroorganizmy (ako baktérie mliečneho kysnutia a bifidobaktérie), ktoré, ak ich pravidelne konzumujeme v dostatočných množstvách, menia bakteriálnu rovnováhu v črevách a majú na naše zdravie blahodarné účinky. Probiotiká sa môžu pridávať do potravín, ako sú fermentované mliečne produkty, alebo ich môžeme prijímať ako výživové doplnky, ktoré dnes bežne kúpime v obchodoch a supermarketoch.

Liečivé možnosti

Veda už odhalila význam probiotík, no klinické práce ešte len testujú schopnosť probiotických prípravkov zabrániť alebo predchádzať špecifickým ochoreniam, napríklad zápalu, infekciám alebo rakovine čreva (2). K pozitívnym výsledkom patrí:

  • prevencia akútnej hnačky u detí
  • celkové zlepšenie hnačkového stavu
  • úprava symptómov zápalu hrubého čreva, napr. Crohnova choroba či syndróm dráždivého čreva
  • podpora imunitného systému
  • potláčanie alergií u novorodencov.

Zdravie pre Európsku úniu

Predošlé sľubné práce vytvorili podmienky pre hlavnú vedeckú iniciatívu známu ako PROEUHEALTH zapojením výskumných pracovníkov zo 16 európskych krajín. Cieľom projektov riešených v rámci uvedenej iniciatívy je lepšie poznanie priaznivého pôsobenia probiotík na zdravie a celkový telesný a duševný stav človeka (3). Dôležitou oblasťou výskumu je stanoviť, ktoré baktérie sú prítomné v zdravých črevách a ako sa to mení v závislosti od veku, stravovania, životného štýlu a prípadných chronických ochorení. Keďže účinky jednotlivých kmeňov probiotík sú špecifické, údaje by mohli spolu s výsledkami predošlého výskumu slúžiť na určenie baktérií, ktoré môžu zlepšiť prirodzený obranný systém a/alebo predchádzať špecifickým ochoreniam (3). Veríme, že výstupy výskumov platformy EÚ položia základy rozvoja mnohých terapeutických probiotík a môžu znamenať prispôsobenie výrobkov konkrétnym vekovým skupinám alebo životnému štýlu.

Probiotiká pre zdravie a pohodu

Probiotické potraviny (napr. jogurty a nápoje) sú čoraz obľúbenejšími prostriedkami na zlepšenie celkového zdravia a pohody. Tu však verejnosť potrebuje garanciu, že tieto výrobky sú bezpečné a účinné. Je potrebných viac dôkazov, aby sa dokázali konkrétne zdravotné účinky špecifických prípravkov a tiež aby sa overila ich úplná bezpečnosť pri dlhodobej konzumácii. Existujú však už smernice, ktoré majú zaručiť, že probiotické potraviny obsahujú bezpečné bakteriálne kmene, ako aj štúdie dokazujúce priaznivé účinky na ľudský organizmus (4). Prísne európske smernice týkajúce sa zdravotných tvrdení predstavujú ďalšiu ochranu a uistenie konzumentov o užitočnosti probiotických potravín.

Práve na začiatku

Skoršie práce ukázali, že probiotiká majú konkrétny vplyv na črevné baktérie a že je možné využiť ich zdravotné účinky. Výsledky zaujímavých prác projektu PROEUHEALTH budú čoskoro publikované. Prispejú ku kvalite a bezpečnosti probiotík a umožnia rozvoj viacerých špecificky zameraných výrobkov.

Literatúra

  1. Fooks LR & Gibson GR (2002) Probiotics as modulators of the gut flora. British Journal of Nutrition 88 (Suppl 1) S39-S49
  2. FAO/WHO (2001) Health and Nutritional Properties of Probiotics in Food including Powder Milk with Live Lactic Acid Bacteria. www.fao.org
  3. The Food, GI tract functionality and Human health cluster. Visit virtual.vtt.fi/virtual/proeuhealth/ for updates on latest research news
  4. FAO/WHO (2002) Guidelines for the Evaluation of Probiotics in Food. www.fao.org
Súvisiace podcasty
Carbohydrates & fibre, Dietary fibre, Obesity, Gut health, Functional foods
Carbohydrates & fibre, Gut health, Obesity, Functional foods , Dietary fibre
Food labelling & claims, Fortified foods , Functional foods , Dietary fibre, Vláknina, Omega-3, Food Choice
ČO JE EUFIC
Európska rada potravinárskych informácií (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizácia, ktorá poskytuje vedecky podložené informácie o bezpečnosti a akosti potravín, zdraví a výžive médiám, výživovým odborníkom, lekárom, pedagógom a ľuďom ovplyvňujúcim verejnú mienku tak, aby boli pre spotrebiteľov zrozumiteľné.

Ďalšie informácie
Dátum poslednej aktualizácie tejto stránky: 24/08/2016
Zobraziť všetky výsledky hľadania