Kliknutím sem prejdete na domovskú stránku EUFIC
BEZPEČNOST A AKOST POTRAVÍN
POTRAVINÁRSKA TECHNOLÓGIA
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVIE A ŽIVOTNÝ ŠTÝL
CHOROBY SÚVISIACE SO STRAVOU
Prehľady pre spotrebiteľa
(Iba v angličtine)
Jedlo na zamyslenie (Food for thought)
(Iba v angličtine)
Iniciatívy EÚ
(Čiastočne preložené)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Mediálne centrum

Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode): Bližšie informácie nájdete tu Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode):
Bližšie informácie nájdete tu.ČASOPIS FOOD TODAY 03/2006

Metabolický syndróm

Food TodayKaždý šiesty a v niektorých krajinách EÚ dokonca každý tretí Európan trpí na metabolický syndróm. Tento stav zvyšuje riziko cukrovky II. typu, kardiovaskulárnych ochorení a mozgovej príhody, a môže viesť v konečnom dôsledku k predčasnej smrti. Stále sa zvyšujúci počet ľudí s nadváhou a obezitou v čoraz skoršom veku vedie k masívnemu rozšíreniu tohto syndrómu. Metabolický syndróm sa dokonca vkradol aj do geografických oblastí ako sú Grécko a Francúzsko, ktoré boli tradične chránené zdravým stravovaním a životným štýlom. Dosah tohto ochorenia na spoločnosť je obrovský, navyše odborníci očakávajú, že v blízkej budúcnosti sa v Európe zvýšia ceny zdravotníckych služieb.

Abnormality glukózového a tukového metabolizmu

Metabolický syndróm (tiež nazývaný syndróm X alebo syndróm inzulínovej rezistencie) je diagnostikovaný vtedy, keď osoba spĺňa tri a viac z nasledujúcich podmienok: brušná obezita (obvod pásu: muži > 102 cm, ženy > 88 cm), vysoká hladina triacylglycerolov, nízka hladina HDL cholesterolu (lipoproteín s vysokou hustotou), vysoký krvný tlak a vysoká hladina cukru v krvi – i keď medzinárodné a národné organizácie sa trochu líšia v kritériách.

Dôsledky nepriaznivého zdravotného účinku

Všetky faktory spájané s metabolickým syndrómom spolu súvisia. Obezita a nedostatok cvičenia vedie k inzulínovej rezistencii. Inzulínová rezistencia zvyšuje hladinu LDL cholesterolu (lipoproteín s nízkou hustotou – „zlý“ cholesterol) a krvných triacylglycerolov a znižuje hladinu HDL cholesterolu (lipoproteín s vysokou hustotou – „dobrý“ cholesterol). Toto môže viesť k vytváraniu tukového povlaku na stenách tepien a časom môžu spôsobiť kardiovaskulárne ochorenie, krvnú zrazeninu a mozgovú príhodu. Inzulínová rezistencia taktiež zvyšuje hladinu inzulínu a glukózy v krvi. Chronicky zvýšená hladina glukózy následne poškodzuje cievy a orgány ako sú obličky a môže viesť k cukrovke. Kvôli vysokej hladine inzulínu sa v obličkách zadržiava priveľa sodíka, ktorý následne zvyšuje tlak a vedie k hypertenzii.

Snaha EÚ o potlačenie syndrómu

Európska komisia spúšťa ambiciózny 5-ročný výskumný program s názvom LipGene, zaoberajúci sa metabolickým syndrómom. Toto obrovské úsilie z 25 vysoko kvalitných centier bude pomáhať porozumieť tomu, ako strava (najmä tuk v strave), ako aj naša vlastná genetická predispozícia vplývajú na rozvoj syndrómu. Program bude prínosom v boji proti metabolickému syndrómu a zameraný bude najmä na rozsiahlu intervenčnú štúdiu ľudskej výživy, vývoj nových technológii na zvýšenie obsahu „dobrého tuku“, ako aj omega-3 mastných kyselín s dlhým reťazcom v potravinách a vzdelávaciu kampaň.

Ako si môžeme pomôcť?

Najlepšia cesta, ako zabrániť inzulínovej rezistencii alebo ju znížiť, je udržiavať si zdravú hmotnosť, konzumovať zdravé potraviny a byť aktívny. Ak máte nadváhu, obmedzením energetického príjmu si môžete znížiť telesnú hmotnosť o  5 až 10 %. Vplyv stravy na metabolický efekt je nezávislý na strate hmotnosti a je zjavné, že stredozemská strava a strava bohatá na omega-3-mastné kyseliny s dlhým reťazcom (bohaté zastúpená v rybách) alebo celozrnné cereálie znižuje riziko metabolického syndrómu. Primeraná fyzická aktivita najmenej 30 minút denne je taktiež účinná – tak teda radšej choďte pešo ako výťahom, nepoužívajte diaľkový ovládač, stojte namiesto sedenia kdekoľvek je to možné, prejdite sa do práce pešo.

Prečo treba vedieť o metabolickom syndróme?

Lepšie pochopenie metabolického syndrómu má veľký význam. Umožňuje totiž identifikovať ľudí, ktorí majú zvýšené riziko ochorenia a potrebujú intenzívnejšiu liečbu. Epidemiologické štúdie potvrdzujú, že existuje vzťah medzi nesprávnym životným štýlom (obezita, inzulínová rezistencia, hyperglykémia atď.) a zvýšeným rizikom vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Na to, aby sme zvládali starostlivosť o vlastné zdravie, potrebujeme neraz pevnú vôľu a veľkú vnútornú silu.

ČO JE EUFIC
Európska rada potravinárskych informácií (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizácia, ktorá poskytuje vedecky podložené informácie o bezpečnosti a akosti potravín, zdraví a výžive médiám, výživovým odborníkom, lekárom, pedagógom a ľuďom ovplyvňujúcim verejnú mienku tak, aby boli pre spotrebiteľov zrozumiteľné.

Ďalšie informácie
Dátum poslednej aktualizácie tejto stránky: 26/09/2016
Zobraziť všetky výsledky hľadania