Kliknutím sem prejdete na domovskú stránku EUFIC
BEZPEČNOST A AKOST POTRAVÍN
POTRAVINÁRSKA TECHNOLÓGIA
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVIE A ŽIVOTNÝ ŠTÝL
CHOROBY SÚVISIACE SO STRAVOU
Prehľady pre spotrebiteľa
(Iba v angličtine)
Jedlo na zamyslenie (Food for thought)
(Iba v angličtine)
Iniciatívy EÚ
(Čiastočne preložené)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Mediálne centrum

Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode): Bližšie informácie nájdete tu Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode):
Bližšie informácie nájdete tu.ČASOPIS FOOD TODAY 02/2005

Čo je nové vo výskume obezity?

Food TodayObvod pása Európanov neustále narastá, preto pokračuje výskum optimálnej stravy na zníženie hmotnosti a dosiahnutie štíhlej postavy. Rovnako ako vo všetkých oblastiach výskumu, i tu sa objavujú prekvapujúce názory a návrhy. Ďalej sú uvedené posledné výsledky výskumu obezity.
Strava v minulosti mala značne vysokú energetickú hodnotu, pri svojom každodennom zamestnaní však ľudia zostávali štíhli. Problémom dnešnej doby je skutočnosť, že mnoho ľudí pri sedavom zamestnaní sa prejedá. Napríklad je pomerne jednoduché pripraviť chutné sýte pokrmy pre aktívne osoby, ktoré potrebujú asi 10 450 kJ (2 500 kcal) denne. Oveľa zložitejšia je príprava chutných pokrmov, ktoré môžu nasýtiť človeka, který potrebuje len 7 500 kJ (l 800 kcal). To je tiež hlavný dôvod, prečo sa vedci zameriavajú najmä na riešenie problému, ako zvýšiť sýtiacu vlastnosť stravy tak, aby sa ľudia nasýtili pri nižšej energickej hodnote.

Ako je teda možné dosiahnuť, aby pokrmy boli sýtejšie? Hlavné oblasti, ktoré se tohoto problému týkajú, sú tieto:
  • Glykemický index, ktorý určuje mieru absorpcie sacharidových zložiek potravy v tele
  • Otázka, či máme konzumovať viac alebo menej bielkovín.
 
Glykemický index

Pred niekoľkými rokmi bol zavedený glykemický index (GI) na stanovenie, ako rýchle sa potraviny, obsahujúce sacharidy, strávia a absorbujú v organizme. Pomaly trávené sacharidy majú nízky GI, preto sa považujú za "plniace", kým sacharidy trávené rýchle majú vysoký GI a považujú sa za menej uspokojivé. V skutočnosti však konzumujeme jednotlivé potraviny ako súčasť pokrmov a len málokedy samostatne. Už dávnejšie práce v tejto oblasti ukázali, že GI predpovedá s dostatočnou presnosťou relatívny obsah glukózy v krvi po skonzumovaní pokrmov rovnakého zloženia, avšak obsahujúcích rôzne sacharidové zložky. Nové prieskumy v tejto oblasti však dokazujú, že při konzumáciu určitého jedla neexistuje priama závislosť mezi GI jednotlivých zložiek a celkovým účinkom jedla na organizmus. Napríklad malý prídavok tuku inhibuje vyprázdňovanie žalúdka a podstatne spomaľuje trávenie. Preto GI nie je vhodný ukazovateľ na hodnotenie sacharidov z hľadiska ich schopnosti ovplyvňovať pocit hladu a sýtosti.

Pomer živín

Ďalšou oblasťou, ktorá je predmetom vedeckých diskusií, je pomer tukov, sacharidov a bielkovín. Na základe širokého prieskumu v Európe sa zistilo, že u osôb s nadváhou, ktoré jedli ľubovoľné množstvo potravín s vysokým obsahom sacharidov a nízkym obsahom tukov, bežne dochádzalo k úbytku hmotnosti. Nezáležalo na tom, či sacharidy pochádzali zo škrobu alebo cukru - vo všetkých prípadoch bol zaznamenaný úbytok hmotnosti. Aký je však vplyv bielkovinovej zložky?

Úloha bielkovín byla stredom pozornosti pri zavedení Atkinsovej diéty. Bielkoviny vykazujú schopnosť rýchle a účinne zaháňať pocit hladu, avšak súčasná veda zdôrazňuje a podporuje stravu s miernym podielom bielkovín, malým množstvom tuku a vysokým podielom sacharidov. U telesne aktívnych osôb je zrejme takáto strava ideálna, pretože sacharidy sú vhodným "palivom" pre aktívne svaly, avšak u osôb so sedavým zamestnaním bude úspešnejšia diéta, kde sa časť sacharidov nahradí bílkovinami (nie však v pomere Atkinsovej diéty). Na overenie týchto predpokladov sa pripravuje nový, široko koncipovaný projekt v rámci EÚ, v  rámci ktorého sa budú porovnávať diéty s vysokým a nízkym obsahom bielkovín a ich vplyv na znižovanie telesnej hmotnosti.

Na aké rady sa teda môžeme spoľahnúť?

Všeobecne platí predpoklad, že na udržanie štíhlej línie je optimálna vyššia telesná aktivita. Z tohoto hľadiska netreba bezpodmienečne každý deň navštěvovať telocvičňu alebo ráno behať, stačí zaradiť do denného programu pravidelné prechádzky alebo bicyklovanie. Pritom tiež nie je potrebné prísne sledovať množstvo skonzumovanej potravy. Najlepšia sa zdá byť strava s obmedzeným množstvom tukov spolu s dostatočným množstvom ovocia, zeleniny, chudého mäsa, celozrnných cereálnych výrobkov a mliečnych produktov so zníženým obsahom tuku.

Literatúra

1. FAO/WHO (1998) Food and nutrition paper 66 Carbohydrates in Human Nutrition. Rome
2. Flint A., Moller B.K. a další (2004). The use of glycaemic index tables to predict glycaemic index of composite breakfast meals. British Journal of Nutrition 2004, 91; 979-89
3. Saris W.H.M., Astrup A. a další (2000). Randomised controlled trial of changes in dietary carbohydrate/fat ratio and simple vs complex carbohydrate on body weight and blood lipids. International Journal of Obesity 24: 1310-1318
4. World Health Organisation (1997) Obesity, preventing and managing a global epidemic. Geneva.
ČO JE EUFIC
Európska rada potravinárskych informácií (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizácia, ktorá poskytuje vedecky podložené informácie o bezpečnosti a akosti potravín, zdraví a výžive médiám, výživovým odborníkom, lekárom, pedagógom a ľuďom ovplyvňujúcim verejnú mienku tak, aby boli pre spotrebiteľov zrozumiteľné.

Ďalšie informácie
Dátum poslednej aktualizácie tejto stránky: 24/08/2016
Zobraziť všetky výsledky hľadania