Kliknutím sem prejdete na domovskú stránku EUFIC
BEZPEČNOST A AKOST POTRAVÍN
POTRAVINÁRSKA TECHNOLÓGIA
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVIE A ŽIVOTNÝ ŠTÝL
CHOROBY SÚVISIACE SO STRAVOU
Prehľady pre spotrebiteľa
(Iba v angličtine)
Jedlo na zamyslenie (Food for thought)
(Iba v angličtine)
Iniciatívy EÚ
(Čiastočne preložené)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Mediálne centrum

Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode): Bližšie informácie nájdete tu Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode):
Bližšie informácie nájdete tu.ČASOPIS FOOD TODAY 03/2001

Výživa a zdravie žien

Food TodayU mnohých žien môže vedenie domácnosti, výchova detí a starostlivosť o starších členov rodiny, rovnako ako práca mimo domu, do veľkej miery ovplyvňovať ich telesnú i duševnú pohodu. Správna výživa a zdravý životný štýl môžu do veľkej miery zlepšiť zdravie žien počas celého života.

Rýchly telesný rast v mladosti, menštruácia, tehotenstvo a dojčenie, to všetko zvyšuje riziko nedostatku dôležitých výživových zložiek, ako je železo, kyselina listová a vápnik. Viaceré štúdie o výžive dokázali, že k chronickému nedostatku týchto a ďalších zložiek nedochádza len u mladých žien, ale vo všetkých vekových skupinách. Nízko energetické diéty, snaha o získanie štíhlej línie, nepravidelné a nevhodné stravovanie a narastajúca obľuba vegetariánskej stravy sú príčinou toho, že ženy sú vo zvýšenej miere ohrozené nedostatkom dôležitých výživových zložiek.

Význam železa

Ženy vo veku, kedy môžu rodiť, majú zvýšenú spotrebu železa a sú pri jeho nedostatku ohrozené vznikom anémie. Je preto pre ne dôležitý pravidelný príjem potravín obsahujúcich železo, ktoré sa však zároveň konzumujú v dostatočnom množstve, a z nich je ľudský organizmus schopný železo využiť. Dobre absorbovateľné je železo z myoglobínu, ktorý je prítomný v mäse a mäsových výrobkoch. Potraviny, ktoré obsahujú železo neviazané v hémovom komplexe, sú zelené druhy zeleniny, strukoviny (fazuľa, šošovica), arašidy a obohatené raňajkové cereálie. Dôležité sú i zdroje vitamínu C, lebo zlepšujú príjem železa zo zdroja, ktoré neobsahujú železo viazané v hémovom komplexe.

Kyselina listová a tehotenstvo

Všetky ženy vo veku, kedy môžu otehotnieť, majú denne prijímať zvýšené množstvo kyseliny listovej, ktorá znižuje riziko výskytu rázštepu a ďalších poškodení chrbtice. Spotreba kyseliny listovej je v priebehu tehotenstva podstatne vyššia. Všeobecne sa doporučuje, aby tieto ženy prijímali denne 400 mg folátov (t. j. solí kyseliny listovej) vo forme tabliet, dávali prednosť potravinám obohatených kyselinou listovou, alebo i potravinám, ktoré ju obsahujú, ako sú vnútornosti a listová zelenina.

Vápnik pre silné kosti

Vápnik predstavuje faktor dôležitý pre správny vývoj kostry a mineralizáciu kostí počas rastu. Jeho najdôležitejším zdrojom je mlieko, syry, jogurty a listová zelenina. V posledných rokoch sa prejavuje znížený príjem vápnika u detí a mládeže, a to je práve v období jeho najväčšej potreby. Negatívny vplyv na stav kostí má i menšia telesná aktivita. Dôležitú zložku potravy predstavujú z tohoto hľadiska i niektoré vitamíny, kyselina listová, vitamíny  B12, C a D, ktoré sa zúčastňujú výstavby štruktúry kostí, ktorá je potom vyplnená vápnikom. Zodpovedajúca strava bohatá na všetky vyššie uvedené zložky je preto dôležitá nielen pri vývoji kostry, ale i v období prechodu. Znížená tvorba estrogénu u žien vo veku nad 50 rokov sa dáva do súvislosti so zvýšeným úbytkom kostnej hmoty a osteoporózou. V tomto veku strácajú ženy priemerne 3 % svojej kostnej hmoty ročne.

S narastajúcou dĺžkou života, ktorý je u žien dlhší než u mužov, sa ženy dožívajú 80 rokov i viac. Znamená to, že žena môže po prechode prežiť ešte celú tretinu svojho života. Pre ženy je preto dôležité dodržiavať v každom veku správne stravovacie návyky a voliť pestrú a vyváženú stravu. Môžu si tak zaistiť nielen svoje vlastné zdravie, ale i zdravie a pohodu svojich potomkov.

Literatúra

  • The Nutrition Society (1997) Symposium on nutritional issues for women. Proceedings of the Nutrition Society 56 (1B), 291-391.
  • The Lancet (1997) Women's health. The Lancet 349 (supp. 1), 1-26.
  • National Dairy Council Nutrition Service (1996) Nutrition and women's health. Fact File no. 13. NDC, London.Aggett, P. (1995)
  • Iron and women in the reproductive years in British Nutrition Foundation: Iron, nutritional and physiological significance. Task Force Report, 110-118. Chapman and Hall, London.
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY (FAQ) (Iba v angličtine)
ČO JE EUFIC
Európska rada potravinárskych informácií (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizácia, ktorá poskytuje vedecky podložené informácie o bezpečnosti a akosti potravín, zdraví a výžive médiám, výživovým odborníkom, lekárom, pedagógom a ľuďom ovplyvňujúcim verejnú mienku tak, aby boli pre spotrebiteľov zrozumiteľné.

Ďalšie informácie
Dátum poslednej aktualizácie tejto stránky: 29/08/2016
Zobraziť všetky výsledky hľadania