Kliknij tutaj, aby odwiedzić stronę główną Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC)
BEZPIECZEŃSTWO I JAKOŚĆ ŻYWNOŚCI
TECHNOLOGIA ŻYWNOŚCI
Food Risk Communication
ŻYWIENIE
ZDROWIE I STYL ŻYCIA
CHOROBY DIETOZALEŻNE
Badania konsumenckie
(Tylko w języku angielskim)
Współczesna żywność
(Tylko w języku angielskim)
Inicjatywy EUFIC
(Częściowo przetłumaczone)
In the spotlight
Równowaga energetyczna
Centrum medialne

Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej:
sprawdź tutaj.Żywność genetycznie modyfikowana

Informacja dotycząca przygotowania zawodowego

Modern Biotechnology in Food

Modern biotechnology - will touch the lives of most European by the close of the 20th century, whether in food, medicine or environmental protection - is the subject of lively and sometimes controversial debate throughout society. In common with many other major scientific and industrial advances, biotechnology raises a range of issues, such as safety, ethics and possible environmental impact.

Dodatkowe informacje
Science Briefs

Hereditary qualities of plants may prove crucial for healthy food

Dodatkowe informacje
Zobacz wszystkie
Współczesna żywność

Żywność Modyfikowana Genetycznie- co trzeba wiedzieć?

Przez tysiące lat, ludzie uprawiali rośliny i hodowali zwierzęta o pożądanych cechach. W sposób naturalny dokonują się zmiany kodu genetycznego pomiędzy pokoleniami roślin i zwierząt natomiast drogą hodowli selektywnej można poprawiać cechy korzystne dla naszej podaży żywności. Ostatnio, technologia umożliwiła nam szybszą modyfikację genetyczną żywności, ale czy jest to bezpieczne i jak jest to kontrolowane?

Wyzwania stawiane badaniom genetycznym

Wyniki wielu badań naukowych wskazują na możliwość wzajemnego oddziaływania genów
i substancji odżywczych. Jednakże potencjalne korzyści wynikające z tych badań są hamowane przez różne kwestie natury etycznej, prawnej i społecznej.

Różne punkty widzenia na żywność genetycznie modyfikowaną

Na całym świecie gwałtownie rośnie produkcja i konsumpcja zbóż genetycznie modyfikowanych (GM). Europa jest tu wyjątkiem – jedynie w Hiszpanii na areale 58 tys. hektarów uprawia się niewrażliwą na szkodniki genetycznie modyfikowaną kukurydzę.

Żywność genetycznie modyfikowana - debata

Od kilku lat toczy się dyskusja dotycząca bezpieczeństwa zdrowotnego żywności genetycznie modyfikowanej (GM). Większość uczestników debaty na temat żywności genetycznie modyfikowanej zgadza się, że dzięki badaniom naukowym, poprawie technologii i nowym regulacjom prawnym żywność i składniki żywności, które pochodzą z aktualnie dostępnych zmodyfikowanych genetycznie zbiorów nie stanowią ryzyka dla zdrowia konsumentów.

Pomidory – co nowego ?

Naukowcy w Wielkiej Brytanii, we współpracy z kolegami z Japonii i Niemiec, opracowali gatunek pomidorów, zawierający trzy razy więcej ß-karotenu (składnika niezbędnego dla zdrowia) niż przeciętny pomidor.

Czego możemy się nauczyć od chwastów?

Ulepszenie danego gatunku rośliny wymaga identyfikacji a następnie precyzyjnego ułożenia wybranych genów w skomplikowaną sekwencję. Właśnie zbliża się do końca realizacja międzynarodowego projektu, zajmującego się rozpoznaniem   najważniejszych genów roślinnych, głównie na przykładzie gatunku Arabidopsis thaliana.

Zobacz wszystkie
O EUFIC
Europejska Rada Informacji o Żywności (ang. The European Food Information Council -EUFIC) jest organizacją typu non-profit, która dostarcza potwierdzonych naukowo informacji dotyczących jakości i bezpieczeństwa żywności oraz powiązań między sposobem żywienia a stanem zdrowia w sposób zrozumiały dla konsumentów. Adresatem tych informacji są media, osoby zawodowo związane z ochroną zdrowia i żywieniem, edukatorzy oraz liderzy opinii.

Dodatkowe informacje
Ostatnia aktualizacja tej witryny miała miejsce 24/08/2016
Przeglądanie wszystkich wyników wyszukiwania