Kliknutím sem prejdete na domovskú stránku EUFIC
BEZPEČNOST A AKOST POTRAVÍN
POTRAVINÁRSKA TECHNOLÓGIA
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVIE A ŽIVOTNÝ ŠTÝL
CHOROBY SÚVISIACE SO STRAVOU
Prehľady pre spotrebiteľa
(Iba v angličtine)
Jedlo na zamyslenie (Food for thought)
(Iba v angličtine)
Iniciatívy EÚ
(Čiastočne preložené)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Mediálne centrum

Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode): Bližšie informácie nájdete tu Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode):
Bližšie informácie nájdete tu.Tuky

Časopis Food Today

Tuky sú dôležité pre dobré zdravie a správne fungovanie tela. Sú zdrojom energie, esenciálnych tukov a podporujú vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch. Príliš veľa tuku alebo nesprávny druh tuku však môže nepriaznivo ovplyvniť naše zdravie. Tuky tiež dodávajú jedlám špecifickú konzistenciu, vzhľad a chuť. Tento článok ponúka prehľad o typoch tukov, ktoré konzumujeme, o potravinách, v ktorých sa tuky nachádzajú, o ich vplyve na naše zdravie a odporúčanej úrovni ich príjmu.
Tuky sú základnou zložkou materského mlieka. Dodávajú dieťaťu s energiu a sú nevyhnutné pre rast a vývoj. Niektoré mastné kyseliny, základná stavebná zložka tukov, sú významné aj pre vývin dieťaťa, a to aj napriek tomu, že sa v strave nachádzajú vo veľmi malých množstvách. Na umelých mliekach pre dojčatá je obsah týchto tukov v súčasnosti označovaný ako LCP (long chain polyunsaturated fatty acids - polynenasýtené mastné kyseliny s dlhým reťazcom).
Deťom, ktoré sú vysoko aktívne, prináša pohyb veľa zdravotných výhod. V období rýchleho rastu počas detstva a dospievania sa však nutričné nároky detí môžu líšiť od výživových potrieb dospelých.
Na základe žiadosti Európskej komisie poskytol Európsky úrad pre bezpečnosť potravín odporúčania týkajúce sa príjmu tukov, sacharidov, vlákniny a vody, pričom zohľadnil nové dôkazy. Tieto referenčné výživové hodnoty predstavujú optimálny príjem živín v rámci vyváženej stravy, čo ako súčasť celkovo zdravého životného štýlu prispieva k dobrému zdraviu.
Najnovší výskum naznačuje, že niektoré nasýtené tuky majú v tele významnú úlohu. Neprotirečí to však odporúčaniu. aby sme znížili spotrebu nasýtených tukov.
Priaznivé účinky príjmu omega-3 mastných kyselín sú široko publikované, ale o omega-6 mastných kyselinách sa hovorí oveľa menej. Čo sú teda mastné kyseliny a prečo je dôležité, aby sme ich prijímali v určitej rovnováhe?
Cholesterol
Na cholesterol sa zvyčajne pozeráme ako na niečo zlé a tento náhľad je do určitej miery správny, pretože cholesterol je hlavným rizikovým faktorom pri vzniku srdcových ochorení. Znížiť riziko ochorenia srdca pomáha zdravý životný štýl a vyvážená strava, ale cholesterol je aj potrebný, pretože je mimoriadne dôležitý na to, aby organizmus zostal zdravý.

Európska komisia sa obrátila na Európsky orgán pre neškodnosť potravín (EFSA), aby poskytol vedecký názor na pôsobenie trans-mastných kyselín (TFA alebo "trans-tuky") na zdravie človeka. Správa EFSA bola publikovaná v auguste 2004.

Vzhľadom k tomu, že veľa Európanov konzumuje stále viac tukov než je odporúčané, je potrebné zabezpečiť vyvážený prístup k hospodáreniu s touto živinou. Ak poznáte tuky, potom máte možnosť vychutnávať si pokrm a zároveň získať primeraný (zdravý) príjem tukov.

Rastlinné oleje obsahujú celý rad prírodných zložiek s priaznivými vlastnosťami a účinkami. Po izolácii a koncentrácii sa dajú používať pri liečení rôznych ťažkostí a ochorení (1). Aj rôzne mastné kyseliny a ďalšie zložky, prítomné v rastlinných olejoch, priaznivo ovplyvňujú naše zdravie. Preto sa môžu veľmi dobre uplatniť pri vývoji funkčných rastlinných olejov.

Prvý | Predchádzajúci | 1 / 2 | Ďalší | Posledný | Ísť na stránku ĎALEJ
ČO JE EUFIC
Európska rada potravinárskych informácií (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizácia, ktorá poskytuje vedecky podložené informácie o bezpečnosti a akosti potravín, zdraví a výžive médiám, výživovým odborníkom, lekárom, pedagógom a ľuďom ovplyvňujúcim verejnú mienku tak, aby boli pre spotrebiteľov zrozumiteľné.

Ďalšie informácie
Dátum poslednej aktualizácie tejto stránky: 20/09/2016
Zobraziť všetky výsledky hľadania