Kliknutím sem prejdete na domovskú stránku EUFIC
BEZPEČNOST A AKOST POTRAVÍN
POTRAVINÁRSKA TECHNOLÓGIA
Food Risk Communication
VÝŽIVA
ZDRAVIE A ŽIVOTNÝ ŠTÝL
CHOROBY SÚVISIACE SO STRAVOU
Prehľady pre spotrebiteľa
(Iba v angličtine)
Jedlo na zamyslenie (Food for thought)
(Iba v angličtine)
Iniciatívy EÚ
(Čiastočne preložené)
In the spotlight
Energetická rovnováha
Mediálne centrum

Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode): Bližšie informácie nájdete tu Informácie publikované na týchto stránkach sú v súlade s normou dôveryhodnosti informácií o zdraví na internete (tzv. HONcode):
Bližšie informácie nájdete tu.Fruit carotenoids better choice for functional ingredients

Fruits and vegetables are rich sources of health-promoting nutrients called carotenoids. However, benefits to human health depend on how well these nutrients are absorbed by the body after digestion. A new study has shown that fruit carotenoids are better absorbed than those from green vegetables. This means that fruit carotenoids may be a better choice as ingredients for functional food and beverage products.

A study by Irish researchers used an experimental model of the digestive process to test the bioaccessibility of carotenoids, such as beta-carotene, lycopene, zeaxanthin and lycopene. Bioaccessibility was defined as the amount of carotenoids available for absorption after digestion.

The results showed that 50 to 100% of carotenoids in fruit were bioaccessible but that the corresponding figure for green vegetables was only 19 to 38%. The reduced bioaccessibility seen in green vegetables may be due to the higher fibre content, which is known to trap nutrients.

For more information, see
O'Connell OF et al (2007). Xanthophyll carotenoids are more bioaccessible from fruits than dark green vegetables. Nutrition Research. Vol 27, issue 5, pg 258-264

EUFIC related material:
Nutrition-Vitamins, minerals and phytonutrients
Nutrition-Functional foods
Health & lifestyle-Healthy eating

ČO JE EUFIC
Európska rada potravinárskych informácií (European Food Information Council, EUFIC) je nezisková organizácia, ktorá poskytuje vedecky podložené informácie o bezpečnosti a akosti potravín, zdraví a výžive médiám, výživovým odborníkom, lekárom, pedagógom a ľuďom ovplyvňujúcim verejnú mienku tak, aby boli pre spotrebiteľov zrozumiteľné.

Ďalšie informácie
Dátum poslednej aktualizácie tejto stránky: 26/09/2016
Zobraziť všetky výsledky hľadania